144 milliárdos repülő? Ez valóban nem az első különleges ajándék, amit amerikai elnökök adtak. Az ilyen extravagáns ajándékok mindig felkeltik az érdeklődést, és rámutatnak arra, milyen fontos diplomáciai eszköz is lehet egy impozáns repülőgép. Az elnöki


Volt elnök, akinek biciklit, hegyezőt, vagy éppen rengeteg nyers húst ajándékoztak.

Donald Trump lehetőséget kapott arra, hogy lecserélje az Air Force One-t, azaz az Egyesült Államok elnöki repülőgépét egy 144 milliárd forint értékű ajándékrepülőre, amelyet a katari királyi család ajánlott fel. E hír kapcsán számos kritika érte az elnököt, felvetve az etikátlan jelleget, amit egy ilyen ajándék elfogadása jelenthet. A Guardian munkatársai ennek nyomán alaposan utánajártak annak, hogy milyen szabályok vonatkoznak az ajándékok átvételére, meddig lehet ezeket elfogadni anélkül, hogy korrupciónak vagy vesztegetésnek minősülnének, és hogy eddig milyen ajándékokkal kedveskedtek az amerikai elnököknek.

Trump eddig is használt már ajándékot elnöksége alatt. Az az asztal, amin aláírta azt a rengeteg rendeletét, szintén ajándék, igaz, nem ő kapta, hanem még 1880-ban Viktória brit királynőtől Rutherford B. Hayes elnök. Az Ovális Irodában található"Resolute desk" elnöki íróasztalt a HMS Resolute nevű brit hajó tölgyfa gerendáiból készítették.

Az ajándékok elfogadását egy, az alkotmányban meghatározott viszonylag bonyolult bürokratikus folyamat rendezi, sokszor végül értékesítik őket.

George W. Bush elnöksége alatt egy különleges ajándék érkezett Bulgária elnökétől: egy aranyos kiskutya. Azonban a kis jószág sorsa meglepően alakult, mivel azonnal a Nemzeti Levéltárba került, ahol a kormányzati és történelmi iratok megőrzésére specializálódtak. Végül a kutya egy szerető családhoz került, ahol végre megtalálta a helyét és boldog otthonra lelt.

Bush nem tarthatta meg az állatot, mivel az alkotmány egyik záradéka egyértelműen kimondja, hogy a kormánytisztviselők nem fogadhatnak el ajándékokat semmilyen "királytól, hercegtől vagy külföldi államtól", kivéve, ha a Kongresszus előzetesen jóváhagyja azt.

Trump ügyében a tisztségviselők jelenleg azt állítják, hogy mivel a repülőgép az elnöksége után az elnöki könyvtárába kerül, és az ajándékozás nem kapcsolódik hivatalos cselekedetekhez - így nem tekinthető vesztegetésnek -, ezért szabadon használhatja a luxusrepülőt.

Nem lenne miről beszélni, ha az ajándék nem érné el a 480 dolláros (175 ezer forint) értékhatárt, ez alatt ugyanis meg lehet tartani a külföldről kapott ajándékokat. Az efölötti értékkel rendelkező ajándékokra viszont már úgy tekintenek, mint "az Egyesült Államok népének" adott ajándék, amit a Fehér Ház Ajándékozási Osztálya előbb nyilvántartásba vesz, majd rendelkezik róla. A legtöbb ajándék a Nemzeti Levéltárba, vagy az elnökség leendő archívumaként szolgáló elnöki könyvtárába kerül.

Barack Obama könyvtára, ahogy elődeié is, több ezer ajándékot tartalmaz. Eközött találni ezüst mandzsettagombot, karácsonyfadíszeket, és még egy emeletes buszt formázó ceruzahegyezőt is.

Ha egy ajándék igazán lenyűgözi az elnököt, lehetősége van megtartani azt, feltéve, hogy a tisztes piaci értékét megfizeti.

2023-ban az amerikai képviselőház felügyelőbizottsága arról számolt be, hogy mintegy száz olyan tárgy tűnt el - nem is kerültek nyilvántartásba -, amit külföldi országok adtak Trumpnak az első kormányzása alatt. Ezek között volt egy életnagyságú festmény Trumpról, amely El Salvador elnökének ajándéka volt, vagy 250 ezer dollár (90 millió forint) összértékű golfütők Japán miniszterelnökétől. Az elnök azzal védekezik, hogy sok ajándékot az érintettek közül kormányzása előtt vagy után kapott.

A New York Times értesülései szerint a katari luxus Boeing valószínűleg a történelem legértékesebb ajándéka, amelyet valaha egy amerikai elnök birtokába juttattak.

Trump a második elnöki ciklusának végéig tervezi használni az ajándékba kapott repülőgépet, majd azt átadná egy olyan alapítványnak, amely az elnöksége archívumát kezeli. Néhányan azonban arra figyelmeztetnek, hogy ez lehetőséget adhat számára, hogy a jövőben is hozzáférjen a géphez.

Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője a gép használatával kapcsolatban kifejtette, hogy a vonatkozó jogszabályok szigorú betartásával jártak el, ahogyan azt minden más esetben is szokásuk. Hangsúlyozta, hogy elkötelezettek az átláthatóság iránt, és törekednek arra, hogy minden lépésük nyilvános és érthető legyen.

1997-ben Hejdar Alijev, Azerbajdzsán elnöke, egy különleges ajándékkal lepte meg Bill Clintont és feleségét, Hillaryt. Az ajándék egy 1,8×1,5 méteres szőnyeg volt, amely a házaspár arcképét ábrázolta. A szőnyeg elkészítése rendkívül gyors tempóban zajlott: tizenkét nő éjjel-nappal dolgozott rajta, hogy a tervezett időpontig befejezzék, miután Alijev meghívást kapott a Fehér Házba. Általában egy ilyen műalkotás hónapokig tart, de a szőnyeg készítői rendkívüli elszántsággal és ügyességgel vágtak neki a feladatnak.

2008-ban Ehúd Olmert, az izraeli miniszterelnök, meglepetés ajándékként egy biciklit adott George W. Bush amerikai elnöknek, miután értesült arról, hogy Bush egy térdsérülés következtében képtelen folytatni a kocogást.

Egy érdekes esemény során Bush 136 kilogramm nyers bárányhúst kapott Argentínából. Valószínű, hogy a Fehér Ház étkezési és ajándékozási szabályainak következtében a titkosszolgálat megsemmisítette ezt a különleges adományt.

Az ajándékozási szabályok nem csupán az elnökre terjednek ki, hanem minden olyan személyre is, aki részt vesz a kormányzati tevékenységekben. Például 2005-ben Dick Cheney alelnök kétszer annyi ajándékot kapott, mint George W. Bush, aki a főnöke volt. Ebben az évben Cheney, aki szenvedélyes vadász, négy különböző fegyvert kapott ajándékba, köztük egyet, amelynek értéke meghaladta a 6000 dollárt.

Related posts