Amerikában egy különleges és ritkán alkalmazott kivégzési módszert vetettek be, amely utoljára 15 éve volt használatban. Az eljárás körüli viták és etikai kérdések újra felszínre kerültek, ahogy a hatóságok egyre inkább a hagyományos módszerektől eltérő m

Brad Sigmon, egy dél-karolinai elítélt, a golyó általi halálbüntetést választotta – számolt be az AP. Érdekesség, hogy az Egyesült Államokban 15 éve nem hajtottak végre ilyen kivégzést.
Sigmon a tervek szerint március 7-én hal meg, február 21-én ő lett az első elítélt Dél-Karolinában, aki méreginjekció vagy a villamosszék helyett az állam új kivégzőosztagát választotta.
Amerikában 1976 óta csupán három elítéltet hajtottak végre kivégzést ezzel a módszerrel, és mindhárom eset Utah államhoz köthető, a legutolsó pedig 2010-ben zajlott le.
A 67 esztendős Sigmontot egy székhez kötözik, fejére sötét csuklyát húznak, és céltáblát helyeznek a szíve fölé. Három önkéntes fog célba venni egy kis nyíláson keresztül, 4,6 méterről. A férfi ügyvédei korábban megkísérelték, hogy elhalasszák a kivégzést, hogy át tudják tekinteni az állam legutóbbi kivégzettjének boncolási jegyzőkönyvét, de a bíróság elutasította ezt a kérelmet.
Sigmon ügyvédje, Gerald "Bo" King állítása szerint ügyfele nem a villamosszék mellett tette le a voksát, mivel attól tartott, hogy az elevenen megégeti. King emlékeztetett arra is, hogy az injekciós kivégzés sem a legjobb alternatíva: Dél-Karolinában szeptember óta ezzel a módszerrel végrehajtott három férfi esetében több mint 20 perc eltelt, mire az első dózis beadása után halottnak nyilvánították őket. King hangsúlyozta, hogy Sigmon végül a közismerten kegyetlen kivégzési mód mellett döntött, mivel Dél-Karolina titkolózik a méreginjekciók alkalmazásával kapcsolatban.
A férfit 2001-ben elítélték, miután brutálisan meggyilkolta volt barátnője szüleit a saját otthonukban, egy baseballütő segítségével. A kegyetlen cselekedet után elrabolta volt kedvesét, akire végül rálőtt, miután sikerült kiszabadulnia az autójából.
Az Egyesült Államokban 1976-ban indították újra a halálbüntetést. Sigmon lesz a legidősebb a 46 dél-karolinai elítélt közül, akit azóta kivégeztek.
A férfi jogi képviselői egy utolsó lehetőséget ragadtak meg, hogy fellebbezést nyújtsanak be, hivatkozva arra, hogy korábbi ügyvédjei tapasztalatlanságuk következtében számos hibát követtek el, többek között nem szenteltek kellő figyelmet a vádlott mentális állapotának bemutatására. Sigmon számára az utolsó reménysugár az lehet, ha Henry McMaster republikánus kormányzó életfogytiglani büntetését mérsékelni hajlandó.
Ügyvédei szerint Sigmon mintafogoly, aki a börtönben teljes megbánást tanúsított, a gyilkosságokat pedig súlyos mentális zavara miatt követte el. A halálbüntetés újraindítása óta egyetlen dél-karolinai kormányzó sem adott kegyelmet.
A golyóval végző halálbüntetést az állami törvényhozás akkor engedélyezte, amikor a börtönök számára egyre nehezebbé vált a méreginjekcióhoz szükséges vegyszerek beszerzése.