Az elsőre félelmetesnek tűnő rákellenes gyógyszer alkalmazása után a tumor mérete 30%-kal csökkent.


A herpeszvírusra okkal kevesen gondolnak pozitív kontextusban, de most lehet, hogy sikerült az emberiség szolgálatába állítani: egy kísérlet során rákellenes szert készítettek belőle.

Mint a Science Alert írja, a genetikailag módosított herpeszvírus (RP1) egy klinikai vizsgálat alapján képes elpusztítani ez előrehaladott melanóma-tumorokat, még akkor is, ha azok már mélyen jelen vannak a szervezetben. A vizsgálatok során az RP1-et a melanóma-tumorokba fecskendezték, a bőrön és az alatt is - például a tüdőben vagy a májban megbújó daganatba. Érdekesség, hogy a kezelésre jól reagáló pácienseknél még azokban a szervekben is zsugorodni kezdett a daganat, amibe nem fecskendeztek gyógyszert.

"Az eredmények arra utalnak, hogy az RP1 a test egészében, és nem csak a közvetlenül kezelt szervben lehet hatékony a rákkal szemben. Ez kiterjeszti a gyógyszer potenciális hatékonyságát, mivel egyes szerveket nehéz, vagy egyenesen lehetetlen elérni" - hangsúlyozza Gino Kim In onkológus, a Dél-Kaliforniai Egyetem munkatársa.

A kutatási eredmények még nem estek át a lektorálási folyamaton, azonban már bemutatták őket az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO) 2025-ös konferenciáján. A kezdeti megállapítások fényében az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) engedélyezte az RP1-terápia elsődleges felülvizsgálati eljárását, amennyiben az a nivolumab immunterápiával kombinálva kerül alkalmazásra.

A két gyógyszer kombinációja már képes "kettős csapást" mérni a melanómára.

A legfrissebb klinikai vizsgálatok során, amelyek az egyes és kettes fázisú kezeléseket érintették, 140 résztvevő közül körülbelül egyharmad reagált kedvezően a kombinált terápiára. A betegek kezdetben kéthetente kapták a kezelést, azonban nyolc ciklus után a terápia folytatása már csak a nivolumabra korlátozódott, legfeljebb két év időtartamra. Azoknál a betegeknek, akik jól reagáltak a kezelésre, 80-90 százalékánál több mint 30 százalékos tumorzsugorodást tapasztaltak.

A szakértők hangsúlyozzák, hogy bár egy herpeszvírus változatáról van szó, a páciensek nem fognak megfertőződni tőle. A készítmény biztonságosságát mind felszíni, mind mélyebb injekciós módszerekkel sikerült igazolni. Amennyiben a terápia hatékonysága bizonyítottá válik, rendkívül gyorsan hozzáférhetővé válhat a betegek számára – különösen azoknak, akiknél a hagyományos kezelési lehetőségek már nem működnek a melanoma esetében. Jelenleg egy 400 fős, harmadik fázisú klinikai vizsgálat zajlik.

Related posts