50 év felett a 2-es típusú cukorbetegség kezelése és kezelése különös figyelmet igényel. Ebben a korban a betegség tünetei és kockázatai gyakran eltérnek a fiatalabb korosztályokétól, ezért fontos, hogy tudatosan odafigyeljünk egészségünkre. Az életmódbel
A 2-es típusú cukorbetegség megelőzése és kezelése nagymértékben függ az egészséges életmódtól. Tudatos táplálkozással, rendszeres mozgással és megfelelő stresszkezeléssel jelentősen csökkenthető a betegség kialakulásának kockázata, valamint a már fennálló állapot is jól karbantartható.
Ahogy az évek telnek, a cukorbetegség jelei változhatnak, sőt, a kor előrehaladtával akár el is rejthetik a diabétesz egyes tüneteit. Például korábban talán gyakran érezted a szomjúságot, amikor a vércukorszinted megemelkedett, de az idő múlásával ez az érzés elmúlhat. Előfordulhat, hogy nem tapasztalsz semmilyen különbséget az állapotodban, így csak akkor derül ki, hogy cukorbeteg vagy, amikor más, a betegséghez kapcsolódó egészségügyi gondok lépnek fel. Ráadásul sok idősebb emberben fel sem merül a cukorbetegség lehetősége, mivel a tüneteket gyakran az "öregedés" számlájára írják.
A cukorbetegség jelei közé tartozik a tartós fáradtság, a megnövekedett éhség vagy szomjúságérzet, a váratlan fogyás, a gyakori vizelési inger, valamint a végtagok zsibbadása és bizsergése. A homályos látás, illetve a bőrfertőzések megjelenése szintén figyelmeztető jel lehet, ahogyan az is, ha a kisebb vágások és zúzódások lassabban gyógyulnak. 50 éves kor felett különösen fontos, hogy ne csak a diabétesz tüneteire figyeljünk, hanem a szívbetegségek jeleire is, mivel az ösztrogénszint csökkenése növeli a szívproblémák kockázatát. Ha tehát már a 50. életév előtt cukorbeteg voltál, a menopauza idején a szív- és érrendszeri kockázatok jelentősen megnőhetnek. Ezért ebben az életkorban kiemelten fontos a vérnyomás és a koleszterinszint rendszeres ellenőrzése, valamint az egészségedre való odafigyelés.
Az, hogy milyen vércukorszint számít kórosnak, a kor előrehaladtával minimálisan változhat. Az egészségügyi szakemberek 50 felett gyakran kicsivel magasabb vércukorszintet is elfogadhatónak tartanak. Hiperglikémiáról akkor beszélünk, ha a vércukorszint meghaladja a 7mm/litert éhgyomri állapotban, vagy a 8mm/l értéket étkezés után. Elmondható, hogy magas vércukorszint alkalmanként előfordulhat, de ha ez rendszeressé válik, akkor érdemes szakorvoshoz fordulni, mert kezdődő cukorbetegségre utal. Ha pedig a diabétesz már korábban diagnosztizálásra került, akkor módosítani kell az étrenden vagy az alkalmazott terápián, mert a kezelés nem megfelelő.
A 2-es típusú cukorbetegség megelőzésére és kezelésére az egészséges életmód kulcsfontosságú szerepet játszik. Nemcsak hogy elkerülhetjük a betegség kialakulását, de a már meglévő diabétesz is jól kezelhető, ha aktívan figyelünk a mozgásra és a táplálkozásunkra. A megfelelő étrend és a rendszeres fizikai aktivitás révén sokan gyógyszerek nélkül is kordában tarthatják állapotukat, így a mindennapi életminőségük jelentősen javulhat.