A bírák véleménye szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal tevékenysége aláássa a bíróságok függetlenségét.

A Magyar Bírói Egyesület álláspontja szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal és az új törvényjavaslat együttesen komoly fenyegetést jelentenek a jogállamiság alapelveire.
A megfélemlítési törvényjavaslat kapcsán a Magyar Bírói Egyesület egyetért az Ügyvédkör által szakmai szempontból megfogalmazott észrevételekkel - olvasható a szervezet közleményében.
A Magyar Bírói Egyesület álláspontja szerint a törvényjavaslat több szempontból is ellentétes a demokratikus jogállamiság alapelveivel. Különösen aggasztó a hatalmi ágak szétválasztásának, a jogbiztonságnak, valamint a bírósághoz való hozzáférés jogának megsértése.
A jogrend keretein kívül működő Szuverenitásvédelmi Hivatal hatáskörei és eszközrendszere komoly aggodalmakat vet fel a jogállamiság szempontjából. A hivatal olyan széleskörű jogosítványokkal rendelkezik, amelyek nincsenek kellően definiálva, ami lehetővé teheti számára, hogy személyeket és szervezeteket figyeljen meg, illetve szankcionáljon anélkül, hogy az érintettek számára megfelelő jogorvoslati lehetőség állna rendelkezésre. Ez pedig sérti az Alaptörvényben garantált alapvető jogokat, mint például a tisztességes eljáráshoz való jogot és az egyesülés szabadságát.
A közlemény alapján a "jogorvoslati rendszer" jelenlegi felépítése, amely csak a Kúriához való közvetlen fordulást engedélyezi, miközben a Kúria döntéseit nem módosíthatja, súlyosan megszorítja az érintettek jogait. Az egyesület véleménye szerint ez a helyzet elfogadhatatlan, és sürgős reformokra van szükség ahhoz, hogy a jogorvoslati lehetőségek valóban hatékonyak és igazságosak legyenek.
ez a megközelítés ellentétes a bírósághoz fordulás jogával, a hatékony jogorvoslathoz való jog elvével, és szervezeti szinten sérti a bíróságok függetlenségét is, "kiiktatva" az alsóbb szintű fórumokat.
A Magyar Bírói Egyesület kiemeli, hogy az ilyen típusú jogi módosítások hosszú távon komoly kockázatot jelentenek a közbizalomra. Nem csupán az igazságszolgáltatás és annak hatékonysága szenvedhet csorbát, hanem a demokratikus intézmények stabilitása és létezése is veszélybe kerülhet.
A közlemény zárómondataként szeretnénk hangsúlyozni, hogy a jogalkotónak érdemes lenne figyelembe vennie, hogy a jogállamiság és az alapvető jogok védelme érdekében a törvényjavaslat, amely nevétől eltérően nem éppen átlátható, sürgős, részletes és átfogó felülvizsgálatra szorul.