A Federer-rajongó, aki focikapus szerepében tündököl, mára odáig jutott, hogy már senki sem emlegeti a múltbéli vitákat.


Lamine Yamal Milánó szívében, egy rendkívül kiélezett mérkőzés végén kapta meg a labdát a pálya jobb szélén. A 92. perc legvégén jártunk, a Barcelona 3-2-es előnyben volt, összesítésben pedig 6-5-tel a továbbjutás küszöbén állt. A fiatal spanyol támadó könnyen dönthetett volna úgy, hogy megőrzi az eredményt, és inkább a szögletzászlóhoz kocog, esetleg néhány passzal elrejti a labdát az Inter elől. Yamal azonban nem akarta visszafogni magát; befelé cselezett, és a rövid alsó sarkot célozta meg ballal. A közönség lélegzetvisszafojtva figyelte, ahogy a labda a kapu felé száguld. Kapufa!

Ez a lövés minden megváltoztatását hozhatta volna, ha a kapufáról visszapattanva a megfelelő irányba tartott volna, de sajnos nem így alakult. Az Inter csapata 43 másodperccel később Francesco Acerbi révén egyenlített, ami aztán hosszabbításra vezetett, ahol végül a milánói együttes kivívta a döntőbe jutást – mindezt a remek formát mutató Yann Sommer védéseinek köszönhetően.

A svájci játékos ugyanis hiába kapott három gólt a meccsen, az egész párharc során extra védései voltak. Csak a visszavágón Yamal összesen ötször találta el a kapuját, mégsem szerzett gólt. Pedig többször is látványosan lőtte el a jobb felső sarok irányába a labdát, de Sommer káprázatos vetődésekkel mindig odaért. Ez persze annak köszönhető, hogy a kapus rongyosra videózta Yamal játékát.

Láttuk a korábbi mérkőzések felvételein, hogy befelé cselez, de közel tartja a lábához a labdát, majd villámgyorsan el is lövi. Egy kicsit spekuláltam is, hogy merre megy majd a labda, de nagyon örülök a védésnek

- mesélte Sommer a CBS műsorában, amikor az egyik utolsó mentéséről beszélt.

A spekulációja nem véletlenül bizonyult helyesnek. Yamal bár csupán 17 éves, már most is több emlékezetes gólt szerzett karrierje során, így nem meglepő, hogy bátran vállalkozik a kihívásokra. A LaLigában leadott ballábas lövéseiből világosan látszik, hogy (a kapus perspektívájából nézve) jellemzően a jobb felső sarkot célozza meg. Pont azt a sarkot, ahol Sommer mindig jelen volt, hiszen alaposan felkészült a mérkőzés előtt.

Mivel a jól bevált zóna ezúttal nem jött be, Yamal váltott. A 92. percben meglepte az ellenfelet, a másik oldalra, ráadásul laposan lőtt. A kapus mozdulni se igen tudott, ám mégis, a korábbi védéseivel arra kényszerítette Yamalt, hogy túlgondolja, és túlzottan helyezni akarja a lövést. Ez Sommer profizmusát dicséri.

Íme egy egyedibb változat a szövegből: A Bajnokok Ligája döntőjéhez vezető útja sok kihívást tartogatott számára, hiszen korábban az edzők gyakran megkérdőjelezték, hogy valaha is elérheti a klasszis szintet. Míg sok játékosnak megvan a saját, különleges története arról, hogyan találták meg a helyüket a pályán, Sommer esetében a kapusposzt választása sosem volt kétséges. Apja és nagybátyja nyomdokain haladva, ő is a kesztyűs mesterség mellett döntött, így már fiatal korában egyértelmű volt, hogy a kapuban fogja megmutatni tehetségét.

"Lehet, hogy ez a genetika játéka, de már az első edzésem óta vágyom arra, hogy a kapuban állhassak. Mindig is az volt a célom, hogy én legyek az, aki megfogja a labdát – mintha csak erre a szerepre születtem volna" – osztotta meg egy interjú során.

Nyolcéves korában érkezett a családjával Bázelbe, és az edzői azonnal felfigyeltek kiemelkedő tehetségére, olyannyira, hogy a szülei is ráébredtek: ebből a fiatalemberből komoly karrier is kinézhet. Sommer saját szavai szerint minden lehetséges támogatást megkapott a családjától, amivel sikeresen élt is, így 15 éves korára az ország egyik legnevesebb klubjának akadémiáján találta magát. Képességei már akkor is lenyűgözőek voltak, hiszen mindössze két év elteltével már az U21-es csapat kapuját védte. Lépésről lépésre haladt felfelé a ranglétrán, azonban egy bizonyos tényező erősen megnehezítette az előrejutását:

A kapusok között viszonylag alacsony termetével sok szakértő kétségbe vonta, hogy valaha is elérheti a csúcsformát.

Nyilvánvalóan mulatságos egy 183 centiméter magas férfit alacsonynak nevezni, de a divatok szerint a magassága hátrányként van könyvelve. Ez azonban csak még inkább felcsigázta a kedvét, és éjjel-nappal azon fáradozott, hogy ellensúlyozza ezt a vélt hiányosságot.

"A többi kapushoz képest Yann az előrelátásával, a helyezkedésével és az intelligenciájával ellensúlyozza azt, hogy egy kicsit alacsonyabb. Előrelátó, megérzi, hogy mi fog történni" - mondta róla Marco Pascolo, 55-szörös válogatott kapus.

Az egy az egy elleni összecsapások során nem csupán a védekezésre összpontosít, hanem ügyesen helyezkedik, hogy egész testével megakadályozza a támadó előrehaladását. Gyorsasága a földön és a reakcióideje páratlan. Olyan, mint egy macska: rendkívül mozgékony, és izmai hihetetlen rugalmassággal bírnak. Emellett egy remek figura is, aki folyamatosan vágyik a tanulásra, és nagyszerű vele együtt dolgozni.

- magyarázta Joël Corminboeuf, aki Sommer edzőjeként tevékenykedett az ifjúsági válogatottaknál.

Szorgalmának és kitartásának köszönhetően az FC Baselnél úgy vélték, hogy valódi gyémántra bukkantak. Egy ilyen kiemelkedő tehetséget azonban nem kívántak a kispadon vesztegetni, ezért két éven át a Vaduz színeiben szerepelt kölcsönben, miközben folyamatosan figyelemmel kísérték a fejlődését. Amikor Franco Costanzo megsérült, a klub végül idő előtt visszahívta őt. Az argentin kapus már akkor sejtette, hogy előbb vagy utóbb Sommer el fogja venni a helyét, még ha 2009-ben a Grasshoppersnek kölcsön is adták a Baseltől.

Amikor 2006-ban elkezdtem Yann-nal edzeni, tudtam, ő a jövő, egy nap ő lesz az FCB első számú kapusa. Egyszerűen annyira profi volt. És sok olyan dolgot tett, ami azt mutatta, hogy tényleg játszani akar. Először kölcsönadták a Vaduznak, majd a Grasshoppersnek. Ott bebizonyította, hogy tényleg el akar érni valamit

- osztotta meg Costanzo egy TagesWoche-nek adott interjúban.

A nagy lehetőség 2010-ben jött, az akkor 22 éves Sommer öt évre írt alá profi szerződést, ráadásul az idény során kiderült, Costanzóval nem hosszabbítanak, vagyis 2011-től már ő lehet a csapat első számú kapusa. Ez pontosan így is történt, 2014-ig 170 tétmérkőzésig jutott a Basellel, négy bajnoki címet és egy Svájci Kupát nyert, bekerült a felnőttválogatottba is. Ennyi idő alatt világossá vált, különleges játékosról van szó.

A modern labdarúgás világában elengedhetetlenné vált, hogy a kapusok ne csupán a védésben, hanem a labdakezelésben is ugyanolyan magabiztosak legyenek, mint a mezőnyjátékosok. Sommer ezt a kihívást tudatosan vállalta, hiszen már említettük, hogy magassága miatt is folyamatosan szeretett volna bizonyítani, hogy ott a helye a legjobbak között. Nem csupán a távoli lövésekhez képes pontosan eljuttatni a labdát, hanem közelről is rendkívül precízen játszik. Ez a képessége kiemeli őt a mezőnyből, hiszen mind a gyors, mind a lassú támadások során kulcsszereplővé válik, hozzájárulva ezzel a csapat támadásépítési stratégiájához.

"Szeretek a játék része lenni, aktív szerepet játszani a mérkőzésen. Hidegvérű vagyok és képes vagyok hátrébb lépni, valamint elemezni a hibáimat. Ez fontos, mert perfekcionista vagyok" - vallotta saját magáról, ráadásul példaképe az a Roger Federer, aki a teniszvilág sztárjaként is hasonló mentalitású volt.

Mindig is lenyűgözött, ahogyan a játék során megőrzi a nyugalmát, még a legnagyobb stresszhelyzetekben is. A sikerei ellenére megőrizte alázatát, ami igazán inspiráló.

Egy ilyen szintű futballistát szinte lehetetlen letámadással meglepni, hiszen rendkívüli higgadtsággal kezeli a váratlan helyzeteket. A tapasztalata folyamatosan nőtt, ahogy egyre több mérkőzésen lépett pályára, így a rutinja is egyre impozánsabbá vált. Emellett kiderült, hogy – valószínűleg a nyugodt természetének és kitartó munkájának köszönhetően – igazi mestere a tizenegyeseknek.

Baselben hat büntetőt hárított, mindössze kilenc alkalommal bizonyult tehetetlennek, ami azt jelenti, hogy a tizenegyesek harmada elkerülte a kapuját.

Csak idők kérdése volt, hogy egy topligás csapat kiszúrja magának. Ez a klub végül a Borussia Mönchengladbach lett, amely a Barcelonához igazoló Marc-André ter Stegen helyettesét kereste. Sommer a ligaátlagot jelentő 190 centitől jócskán elmaradt, és így azonnal a Bundesliga legalacsonyabb kapusa lett.

Az új fiú azonban rácáfolt a kétkedők elvárásaira: minden bajnokin pályára lépett, és a második legkevesebb gólt kapta, mindössze 26-ot. 83%-os védési hatékonyságával a legjobbak között foglalt helyet. Ráadásul a Gladbach a Bajnokok Ligáját érő harmadik helyen zárta a szezont. Bár Németországban is hasonlóan dinamikusan indult a karrierje, mint Bázelben, csapata fokozatosan gyengébben teljesített, ami sajnos az ő statisztikáira is rányomta a bélyegét. Ennek ellenére egyértelműen látszott, hogy topligaszintű tehetségről van szó.

"2014-ben érkezett hozzánk, hogy Marc-André ter Stegen örökébe lépjen a kapuban, így hatalmas kihívás várt rá. Yann azonban az elmúlt öt és fél év során Európa egyik legkiemelkedőbb kapusává nőtte ki magát, és lenyűgöző teljesítménye jelentős szerepet játszott legfrissebb sikereinkben. Számomra ő valóban Európa egyik legjobbja" - lelkendezett Max Eberl, a Gladbach sportigazgatója, amikor 2019-ben megújította a svájci hálóőr szerződését.

Sommer teljesítménye folyamatosan egyre fényesebbé vált, és karrierjében számos emlékezetes pillanatot élhetett át. Különösen emlékezetes volt a 2021-re halasztott Európa-bajnokság, ahol bravúrosan hárította Kylian Mbappé tizenegyesét, ezzel segítve Svájcot a negyeddöntőbe jutáshoz.

Egy évvel később Bundesliga-rekordot döntött azzal, hogy 19 védést mutatott be a Bayern München elleni bajnokin, így csapata 1-1-es döntetlennel kihúzta a meccset. A társak nem győztek eléggé hálálkodni teljesítménye miatt, de a legendás Peter Schmeicheltől is begyűjthetett egy hatalmas elismerést:

Yann Sommer az egyik legkevésbé megbecsült kapus Európában, és ezt nem a termete, hanem a játékstílusa miatt mondom. Az ő képességei igazán különlegesek, hiszen nem sok kapus tud nála hasonlóan ügyesen bánni a labdával.

A Gladbachnál vele dolgozó Marco Rose is szép szavakkal illette, amikor Sommer - mai szemmel is megmosolyogtatóan alacsony összegért- kilencmillió euróért szerződött a Bayern Münchenbe Manuel Neuer sérülése miatt. Ekkorra már kilenc idényt lehúzott Mönchengladbachban, folyamatosan a legjobbak között járt védési hatékonyságban, de az FBREF szerint olyan idény is volt (2019-2020), amikor 7,5 góllal kevesebbet kapott annál, mint amit a statisztika előirányzott a kapuját eltaláló lövések alapján, ezzel pedig a topligás rangsorban a második legjobb volt Hugo Lloris mögött.

Bár a Bayern München a bajnoki címet bezsebelte, a klub 2023 nyarán mégis elengedte őt az Interhez, mindössze 6,9 millió euróért. Milánóban már az első szezonjában scudettót szerzett, ezzel pedig mindhárom ország top ligáját megnyerte, ahol valaha is pályára lépett.

Az Inter színeiben eltöltött majdnem két teljes szezonja alatt lenyűgöző statisztikai mutatókat produkált: 89 tétmérkőzéséből 45 alkalommal megúszta kapott gól nélkül, ami azt jelenti, hogy meccseinek felén egyáltalán nem tudtak betalálni neki. Egyetlen dolog hiányzik csupán a sikerlistájáról: egy európai serleg. A Gladbach és a Basel színeiben erre nem volt lehetősége, míg a Bayern Münchennel a Bajnokok Ligája elődöntőjében búcsúzott. Most viszont az Interrel minden esélye megvan rá, hogy élete első BL-döntőjében, a Paris Saint-Germain ellen végre ezt a hiányosságot is orvosolja.

Related posts