"A Fidesz átláthatósági törvénye valójában egyfajta hadüzenet az Európai Uniónak" - fogalmazta meg az Európai Parlament jogállamisági jelentéstevője.

Szerinte a vállalatokat és szervezeteket érintő törvényjavaslat jelentős lépést jelent a magyarországi autokrácia megszilárdítása irányába.
Tineke Strik, a holland zöldpárti európai parlamenti képviselő, aki felelős a magyar jogállamiság ügyében az Európai Parlamentben, a Népszavának úgy nyilatkozott, hogy Orbán Viktor új törvénye totális háborút hirdet a civil társadalom ellen.
Amennyiben a parlament hivatalos weboldalán közzétett javaslatot elfogadják, úgy büntethetők lesznek azok a magyar cégek, civil szervezetek és médiatermékek, amelyek külföldi forrásból származó "támogatásokkal" rendelkeznek, és amelyek állítólagosan "veszélyeztetik Magyarország szuverenitását". A javaslat értelmében a szuverenitás megkérdőjelezése vagy negatív fényben való feltüntetése is veszélyt jelent, különösen olyan alapértékek kapcsán, mint a demokratikus jogállamiság, az önazonosság jogának védelme, a család és a házasság megóvása, a keresztény értékek tisztelete, valamint a más országokkal való békés együttélés iránti elkötelezettség.
Tineke Strik véleménye szerint ez egyértelmű üzenet az EU felé, hiszen azt sugallja, hogy minden olyan uniós támogatás, amely nem az Orbán-kormányhoz kerül, külföldi beavatkozásnak minősül. Szerinte ez a lépés jelentős előrelépést jelent a magyarországi autokrácia megszilárdítása irányába.
Az Általános Ügyek Tanácsában (GAC) május 27-én a tagállamok meghallgatást fognak tartani a magyar jogállamiság kérdésében. Ezen az ülésen elvileg akár tovább is léphetnek az úgynevezett 7. cikkelyes eljárásban, ezután megindulhat egy folyamat, amelynek végén akár Magyarország szavazati jogát is felfüggeszthetik.