A kínai vezetés már menedéket keres, annyira elmélyült a válság.

Kína tovább növelte aranytartalékait, miközben az ország gazdasági kihívásokkal néz szembe, és az amerikai dollár erősödik. Az arany ára várhatóan emelkedni fog, akár 3 000 dollárig unciánként, amit a központi banki kereslet és a geopolitikai bizonytalanságok táplálnak - írja a Business Insider.
Kína központi bankja decemberben 330 000 uncia aranyat vásárolt, ez volt a második egymást követő hónap, amikor növelték aranytartalékaikat. Az ország összesen 73,29 millió uncia aranyat tartott decemberben, szemben a novemberi 72,96 millióval.
A vásárlási aktivitások egy fél éves szünetet követően indultak újra, mely időszak alatt Kína, az arany árának történelmi csúcsán, mintegy 2 800 dolláros unciánkénti áron, tartózkodott az újabb beszerzésektől.
Az arany jelenleg 2 650 dollár körül mozog, ami részben Donald Trump amerikai elnökké választása után a dollár erősödésének köszönhető. Mindez már 16 hónapos mélypontra lökte a jüant.
A kínai gazdaság azonban továbbra is számos kihívással küzd, például ingatlanválsággal, deflációval és magas ifjúsági munkanélküliséggel, amelyek fokozzák az aranyba történő befektetési igényt.
A Goldman Sachs elemzői becslései alapján az arany ára 2026 második negyedévére akár 3 000 dollárra is emelkedhet unciánként.
A Federal Reserve esetleges kamatcsökkentései, valamint a központi bankok fokozódó kereslete még inkább felfelé tornászhatja az árakat. Marcus Garvey, a Macquarie Group elemzője úgy véli, hogy Trump kereskedelmi büntetővámjai és a geopolitikai feszültségek tovább fokozhatják az arany iránti keresletet, különösen, ha ezek inflációs nyomást idéznek elő az Egyesült Államok területén.
A nemesfémek, mint politikailag semleges menedékeszközök, továbbra is kedvelt választásnak számítanak a központi bankok számára. A cseh jegybank az utóbbi időszakban rekordmennyiségű tartalékot halmozott fel, jelezve a fém iránti fokozódó érdeklődést.
A Goldman Sachs elemzése alapján az aranypiacot jelenleg a központi bankok diverzifikációs törekvései, valamint a geopolitikai feszültségek és piaci ingadozások formálják. A befektetők fókuszában különösen Trump politikai lépései, a jüan gyengülése és a Fed monetáris politikájának alakulása áll, amelyek mind hozzájárulhatnak az arany iránti kereslet felfutásához a következő években.