A kutyatartók három fő típusa: te melyik csoporthoz tartozol?


Laura Gillet pszichológus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológia Tanszékének PhD-hallgatója, a Scientific Reports című folyóiratban megjelent tanulmányának vezető szerzője, kollégáival együtt 790 magyar kutyatulajdonost vont be egy átfogó kutatásba. A vizsgálat célja az volt, hogy feltárják, a kutyák családtagként vagy akár gyermekként való kezelése miként befolyásolja a gazdák gondoskodási szokásait, és ez milyen hatással van a kutyák viselkedésére.

- fogalmazott a tudós.

A kutatás során a szakértők három eltérő profilt azonosítottak, amelyek a kutyatartók által a kedvenceiknek szánt társadalmi és gyakorlati szerepeken alapulnak. E megközelítés lehetőséget biztosított a kutatócsoport számára, hogy feltárja a különböző gondoskodási módokat, amelyeket ezek a gazdik a kutyáik számára nyújtanak. Most bemutatjuk a kutyatartók három jellegzetes típusát! Te melyik csoportba tartozol?

Ha a "kutyaszülő" csoportjába tartozol (ahogy a felmérés résztvevőinek 49,5%-a), akkor valószínűleg a kutyádat nem csupán házi kedvencként, hanem igazi barátként, családtagként vagy akár gyermekként kezeled. Az a mély érzelmi kötelék, ami köztetek kialakult, olykor még a legszorosabb emberi kapcsolatoknál is jelentősebb lehet számodra, és kevésbé valószínű, hogy csupán praktikus okokból tartanád őt. A kutyusod valószínűleg a középpontjában áll az otthonodnak, és rengeteg időt tölt veled, gazdagítva ezzel a mindennapjaidat.

Az is lehet, hogy túlságosan védelmező, első kutyatulajdonos vagy. A "kutyaszülő" profilba tartozó vizsgálati résztvevők voltak összességében a legfiatalabbak, ami megerősíti azt az elképzelést, hogy a milleniumi és a Z-generációs állattartók nagyobb valószínűséggel tekintik kutyájukat gyermeküknek vagy szerves családtagnak, mint az idősebb generációk. A "kutyaszülők" következetlenséget mutattak a kutyájuk nevelésében is, bár a kutatók feltételezése szerint ez a tapasztalat hiányából adódhat.

Ez a közösség rendszeresen gazdájává válik border collie, vizsla, boxer, tacskó vagy pumi kutyáknak.

Ha a "társas" kutyatartók közé tartozol (mint a vizsgálati minta 19,4%-a), akkor is barátként vagy családtagként tekintesz kutyádra, azonban kevésbé valószínű, hogy gyermekpótléknak tekinted, és nagyobb érzelmi távolságot tartasz vele. Lehet, hogy idősebb generációhoz tartozol, mint a tipikus "kutyaszülő", és talán nem töltesz annyi időt kedvenceddel. Valószínűleg következetesebb vagy a kutyakiképzés és a határok kijelölése terén.

Ez a csoport rendszerint mudi, cocker spániel, labrador retriever, boxer vagy német juhász fajtájú kutyákkal büszkélkedhet.

Ha te is a kettős státuszú kutyatulajdonosok csoportjába tartozol (ahogy a tanulmányi minta 31,1%-a), akkor a kutyád nem csupán házikedvenc, hanem a család szerves része is. Talán úgy tekintesz rá, mint a gyermekedre, egy hű barátra, vagy akár egy megbízható kollégára is. Elképzelhető, hogy segítő kutyád, munkakutyád vagy éppen házőrző kutyád van, és valószínű, hogy olyan fajtát választottál, amely híres intelligenciájáról és munkakedvéről.

A kutya funkcióinak gazdagsága szorosabb kapcsolatot teremt a gazdájával. Kettős státuszú gazdaként rengeteg időt osztasz meg kedvenceddel, aki valószínűleg magas szinten képzett, és nemcsak biztonságérzetet, hanem valódi védelmet is nyújt számodra.

Ez a csoport rendszeresen foglalkozik border collie-okkal, belga juhászokkal, német juhászokkal, labrador retriever-ekkel és vizslákkal.

Related posts