A Kókusz-szigetek lakói előtt egyre sürgetőbbé válik a klímaváltozás következményeivel való szembenézés: Ausztrália javaslatot tett a szigetek lakosságának kitelepítésére, miközben a tengerszint emelkedése folyamatosan fenyegeti otthonaikat.


Az ausztrál kormány javaslatot tett arra, hogy a tengerszint emelkedése következtében a következő évtizedekben több száz lakost telepítsenek át a Kókusz-szigetekről. Ezek a szigetek, amelyek az Indiai-óceánban találhatók, komoly veszélyben vannak a part menti erózió és az éghajlatváltozás következtében tapasztalható tengerszint-emelkedés miatt.

A terv komoly ellenállást váltott ki a Kókusz-szigeteken élők körében, holott ez a szigetcsoport, amely az ausztrál nyugati partoktól mintegy 2900 kilométerre helyezkedik el, csupán két kis atollból és 27 korall-szigetből áll, mindössze öt méterrel a tengerszint felett. A helyi közösség 600 lakosa között jelentős számban találhatók malajziai munkások leszármazottai, akiket az 1830-as években hoztak ide, hogy kókuszültetvényeken dolgozzanak. A britek 1857-ben gyarmatosították a területet, amely végül 1955-ben került Ausztrália fennhatósága alá.

Az ausztrál kormány előrejelzései alapján a Kókusz-szigetek vízszintje 2030-ra várhatóan 18 centiméterrel emelkedik az 1992-es szinthez képest. Ezt a javaslatot januárban tették közzé, amely figyelembe veszi, hogy a következő 10-50 év során szükség lehet a lakosok, valamint olyan fontos létesítmények, mint az erőművek és boltok, áttelepítésére. A jelentés szerint ez a "hosszú távú irányított visszavonulás" a legjobbnak tűnő megoldás az élet védelme szempontjából, figyelembe véve a társadalmi, gazdasági és környezeti tényezőket. Azonban a dokumentum nem ad választ arra, hogy hová kerülne a helyi lakosság.

Frank Mills, a Kókusz-szigetek megyei vezetője aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a kormány nem vizsgálja meg azokat a hosszú távú terveket, amelyek segíthetnék az ott élőket abban, hogy tartósan a szigeteken maradhassanak. Mills nem zárta ki annak lehetőségét sem, hogy jogi lépéseket fontolgat a kormány ellen, mivel sokan már három-öt generáción át élnek a Kókusz-szigeteken. Szerinte a távozásról szóló döntés rendkívül nehéz lesz számukra, hiszen a szigetek a hazájukat jelentik.

A Kókusz-szigetek egyike a sok alacsonyan fekvő szigetországnak, amelyek kénytelenek átgondolni a jövőjüket. Tavaly Ausztrália, amely az üvegházhatású gázok egyik legnagyobb kibocsátója, történelmi jelentőségű szerződést írt alá Tuvaluval, egy csendes-óceáni szigetországgal, felajánlva lakóinak, hogy Ausztráliában élhetnek, ha a tengerszint emelkedése elárasztja szülőföldjüket. A Fidzsi-szigeteken már 2014 óta folyik az emberek áttelepítése magasabb területekre. (MTI)

Related posts