A városi környezetből a méhek kétharmada eltűnhetett.


Azt már jó ideje tudni, hogy világszerte rohamosan gyorsan csökken a rovarfajok populációja és sokfélesége, melynek részeként egyes kutatások szerint az sem kizárt, hogy a hetvenes évek óta felére csökkent a rovarok biomasszája. A németországi Julius-Maximilians-Universität Würzburg (JMU) tudósai által végzett legújabb tanulmány azt vizsgálta, milyen tényezők járulnak hozzá ehhez a folyamathoz - írja az Interesting Engineering.

A kutatók 179 bajorországi helyszínen végeztek megfigyeléseket, melyek során arra összpontosítottak, hogy megértsék, hogyan hat konkrétan a klímaváltozás és a földhasználat a méhpopulációkra. Eredményeiket három fő megállapításban összegezve a tudósok megfigyelték, hogy a melegebb nappali hőmérséklet akár még növelheti is a méhek számát és sokféleségét, de kizárólag a természetes élőhelyeken, például az erdőkben.

Dr. Cristina Ganuza, a JMU állatökológiai kutatója és biológus, arra figyelmeztet, hogy az emelkedő éjszakai hőmérséklet rendkívül kedvezőtlen következményekkel járhat egyes fajok számára.

A magasabb éjszakai hőmérséklet drámaian visszavetette a méhek számának növekedését mindenféle élőhelyen. A városi területeken élő méhpopulációk esetében például megdöbbentő, 65%-os csökkenés figyelhető meg. Kutatók hangsúlyozták, hogy ez a jelenség különösen aggasztó, mivel az éjszakai hőmérséklet emelkedése gyorsabb ütemben zajlik, mint a nappali hőmérsékleté, ami tovább súlyosbítja a rovarok helyzetét.

Bár a tápláléklánc magasabb szintjein található rovarok jobban alkalmazkodtak a megnövekedett hőmérsékletekhez, a mezőgazdasági területeken élő populációk komoly kihívásokkal küzdenek. A kutatás során hangsúlyozták, hogy a klímaváltozás és a földhasználati gyakorlatok nem gyakorolnak azonos hatást minden rovarfajra. A tápláléklánc különböző szintjein elhelyezkedő rovarok eltérő módon reagálnak a környezeti változásokra, ami zavarokat okozhat a táplálékláncban, és hátrányosan befolyásolhatja az olyan alapvető ökológiai funkciókat, mint a kártevők szabályozása vagy a növények beporzása.

Related posts