A Nemzetközi Büntetőbíróság hivatalos állásfoglalást vár el Magyarország kormányától Benjamin Netanjahu ügyével kapcsolatban.


A bíróság hivatalos nyilatkozata szerint a kérelmet a Római Statútum 87. cikkének 7. bekezdésére hivatkozva terjesztették elő. Ez a rendelkezés lehetővé teszi, hogy eljárás induljon azon országok ellen, amelyek nem működnek együtt a bírósággal, "ezáltal megakadályozva a bíróságot abban, hogy a Statútum keretein belül ellássa feladatait és jogkörét" - olvasható a The Times of Israel jelentésében.

Az ICC álláspontja szerint Magyarország megszegte a nemzetközi kötelezettségeit, amikor nem fogadta el Netanjahu őrizetbe vételére vonatkozó kérelmet. Ez a döntés különösen figyelemre méltó, mivel a bíróság április 3-án, a izraeli miniszterelnök budapesti látogatásának napján hivatalos kérelmet juttatott el a magyar hatóságokhoz. A bíróság május 23-ig adott határidőt Magyarország számára a válasz megadására.

Mint arra az izraeli lap emlékeztet, nem sokkal a Netanjahuval történt budapesti találkozója előtt Orbán Viktor magyar miniszterelnök bejelentette, hogy Magyarország kilép az ICC-ből. A Nemzetközi Büntetőbíróság 2024 novemberében adott ki elfogatóparancsot Netanjahu és az akkori védelmi miniszter, Joáv Gallant ellen. A bíróság azzal vádolta őket, hogy a Gázai övezet polgári lakossága elleni támadásokat irányítottak, és az éheztetést alkalmazták hadviselési módszerként a nemzetközi segélyek akadályozásával a Hamász elleni háborúban.

Netanjahu és az izraeli kormány határozottan visszautasította a felhozott vádakat, hangsúlyozva a Gázába irányuló jelentős humanitárius segélyszállítmányok biztosítására tett erőfeszítéseiket. Ezen kívül kitartottak amellett, hogy az izraeli hadsereg nem irányozza szándékosan a civileket célpontként.

Izrael, akárcsak az Egyesült Államok, nem tagja a hágai bíróságnak, amely a tagállamok közötti együttműködésre épít a végrehajtási folyamat során. Az ICC tagjai számára kötelező a bíróság által kibocsátott elfogatóparancsok végrehajtása, bár ez a gyakorlatban nem mindig valósul meg. A Netanjahu és Gallant ellen kiadott elfogatóparancsok kapcsán számos ország, köztük Magyarország, Argentína, Csehország és Románia már kifejezte, hogy nem szándékozik letartóztatni az izraeli miniszterelnököt, amennyiben az látogatást tenne náluk. Lengyelország jelezte, hogy megpróbálná megóvni őt a letartóztatástól, míg Franciaország és Olaszország azt állította, hogy mint nem ICC-tagállam vezetője, védettséget élvez.

Related posts