A Pentagon alaposan áttekinti az amerikai védelmi miniszter Signal-üzeneteit.


Pete Hegseth nyilvános platformon osztott meg olyan üzeneteket, amelyek titkosnak voltak szánva, és amelyek a jemeni támadással kapcsolatosak. Az ügyre véletlenül derült fény, amikor az amerikai nemzetbiztonsági vezetők egy újságírót tévedésből bevettek a csoportjukba. Ez nem az első alkalom, hogy hasonló botrány robbant ki az Egyesült Államokban.

A Pentagon megbízott főfelügyelője csütörtökön bejelentette, hogy átfogó vizsgálatot indít annak megállapítására, vajon Pete Hegseth védelmi miniszter a Signal üzenetküldő alkalmazást alkalmazta-e a jemeni Houthi fegyveresek ellen indított katonai műveletek terveinek kommunikálására - számolt be róla az AP News.

Azt is vizsgálni fogják, hogy más tisztviselők hogyan használták a nyilvánosan elérhető alkalmazást, amely nem képes titkos anyagok kezelésére, és nem része a védelmi minisztérium biztonságos kommunikációs hálózatának.

Az applikáció használatának körülményei meglepően érdekesek voltak: az amerikai nemzetbiztonsági vezetők, köztük Hegseth, véletlenül egy újságírót hívtak meg abba a Signal-csoportba, ahol éppen a jemeni támadás részleteit vitatták meg. A The Atlantic főszerkesztője kezdetben szkeptikus volt a hír hitelességével kapcsolatban, egészen addig, amíg az Egyesült Államok végrehajtotta a csapást a jemeni főváros ellen, pontosan úgy, ahogy azt a csoportban megbeszélték. A titkos társaság tagjai között ott volt J. D. Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter, Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzés vezetője, és még sokan mások is.

Az értékelés célja annak megértése, hogy a védelmi miniszter mennyire követte azokat az irányelveket és eljárásokat, amelyeket a Védelmi Minisztérium fogalmazott meg a kereskedelmi üzenetküldő alkalmazás hivatalos ügyekben történő alkalmazására vonatkozóan.

- mondta Steven Stebbins, megbízott főfelügyelő.

Pete Hegseth és a Trump-kormányzat egyéb tagjai a törvény előírásai szerint kötelezve vannak arra, hogy archiválják hivatalos kommunikációikat. Jelenleg azonban nem világos, hogy a megbeszélések másolatait elküldték-e egy hivatalos e-mail címre, amely lehetővé tette volna, hogy ezek a dokumentumok tartósan rögzítésre kerüljenek a szövetségi nyilvántartásban.

Mind a jelenlegi, mind a korábbi katonai tisztviselők azt mondták, hogy a Hegseth által megosztott részletek valószínűleg titkosak lettek volna. A Trump-kormányzat ragaszkodott ahhoz, hogy nem osztottak meg bizalmas információkat. Nem ez az első nemzetbiztonsági botrány az Egyesült Államokban a közelmúltban. Korábban megírtuk, hogy Donald Trump nemzetbiztonsági tanácsadója, Michael Waltz és munkatársai személyes Gmail-fiókokat használtak kormányzati kommunikációra.

Related posts