A pörköltből eltávolítjuk a csontokat, majd Krisztánál fogjuk összerakni.


Albert Krisztián háromszoros Európa-bajnok, de talán kevesen találkoztak eddig a nevével. Ez nem az ő hibája, főleg annak köszönhető, hogy "száma" a csontvázak preparálása, amivel még hobbiszinten is alig foglalkozik valaki Magyarországon. A többszörös bajnok preparátumaiból kiállítás is nyílt, amit a helyszínen tekintettünk meg, és közben kifaggattuk Krisztiánt, honnan ered az elhullott tetemek iránti vonzalma, miért hever egyre több alapanyag az utcákon vagy, hogy mivel lehet lenyűgözni az Európa-bajnokság zsűritagjait.

Valójában az egész történet már egészen kiskoromban kezdődött. Folyton néztem a Bátor, a gyáva kutyát, és a Billy Mendy és a kaszást. A Cartoon Network varázslatos világában nőttem fel, ahol ezek a színes rajzfilmek teljesen elbűvöltek. Amikor elhatároztuk, hogy meglátogatjuk Magyarország legsikeresebb csontvázpreparátorát, nem sejtettük, hogy a népszerű gyerekcsatorna programjai között találjuk meg a választ arra, miért választ valaki ilyen különleges pályát. De ahogy kiderült, Albert Krisztián számára a Cartoon Network valóban minden inspirációt megadott.

Volt bennük kutyacsontváz, húsevő növények, amik leették a húst a marháról... Nagyon megragadt bennem. Megfigyeltem, hogy a különböző mesékben másféleképpen ábrázolják a csontokat, de a séma ugyanaz. Kíváncsi voltam, hogy ez hogy nézhet ki a valóságban.

Ezt hallva talán még inkább meglepő, hogy miért olyan kevesen foglalkoznak csontvázpreparálással Magyarországon. Krisztián az egyetlen igazán elkötelezett szakember, míg a többiek jellemzően csak hobbiként űzik ezt a különleges mesterséget.

A háromszoros Európa-bajnok eddigi legnagyobb kiállítását látogattuk meg Szarvason, ahol felfedezhettük, mennyivel emberibb és figyelemreméltóbb egy elgázolt madár sorsa, ha gondos kezek foglalkoznak vele. A Körösvölgyi Állatparkban berendezett tárlaton világossá vált, hogy nem szükséges a Cartoon Network varázsa ahhoz, hogy fehéren világító csontvázak fessék meg a gyerekek fantáziáját: Szarvason kis túlzással folyamatosan érkeztek a gyerekcsoportok, akik lelkesen tapasztalhatták meg a tudomány és a természet csodáit.

Azt gondoltuk, hogy a múzeum csendes, békés atmoszférája ideális környezetet biztosít egy nyugodt interjúhoz, de az első csoport annyira lelkesedett a kiállított csontok iránt, hogy a hangzavaruk annyira eluralkodott, hogy inkább úgy döntöttünk, hogy egy időre elrejtőzünk a tömegben.

2018-ban a "Viaskodó egerészölyvek" című művemmel elnyertem az első díjat, majd 2021-ben a "Tollászkodó daru" hozta meg nekem a következő győzelmet. A harmadik, 2023-ból származó alkotásom, a "Vízen futó szárcsa", szintén első helyezést ért el. Idén pedig büszkén mondhatom, hogy ezüstérmet nyertem a "Gilisztát húzó feketerigó" című kompozíciómmal.

- A rekordbajnok bemutatja a díjnyertes műveket.

A sorsok, amelyekkel találkozunk, gyakran szívfájdítóak: közúti gázolás, áramütés vagy különféle betegségek következtében elhullott állatok. Mégis, mintha valami különös varázslat lenne a levegőben, ezek a lények úgy tűnnek, mintha modellként állnának a kamera előtt, szinte nekünk, embereknek produkálnák magukat. Krisztián ezzel szemben vidáman és csillogó szemekkel osztja meg tapasztalatait az elhullott tetemek megtisztításáról és a hús lefejtésének folyamatáról, mintha mindez csupán egy izgalmas kaland lenne.

Related posts