A román hírszerzés információi szerint "állami szereplő" áll Georgescu kampányának hátterében.

A román elnök nyilvánosságra hozta a hírszerző szolgálatok titkos jelentését a külföldi beavatkozás részleteiről.
A román hírszerző ügynökségek titkos információi alapján kiderült, hogy Calin Georgescu, a populista és radikális jobboldali jelölt hirtelen felfutása a múlt hónapban zajlott elnökválasztás első fordulójában "nem volt véletlen következmény".
Ehelyett a jelentések alapján egy tudatosan megtervezett közösségi médiakampány eredményeként valósult meg, amely mögött valószínűleg egy "állami szereplő" állt.
Klaus Iohannis román elnök szerdán nyilvánosságra hozta a különböző nemzeti intézmények és ügynökségek öt, a választások befolyásolásáról szóló, titkosított jelentését, miután az azokat készítő intézmények megkeresték.
Egy korábban rejtett, főként a TikTok platformján működő hálózat, amely 2016 óta nagyrészt szunnyadt, most két héttel a választások előtt aktiválódott. A hálózat mögött álló operátorokat a Telegram üzenetküldőn keresztül toborozták és irányították, alkalmazva az állami szereplők "működési stílusára" jellemző technikákat - állította a nemzeti hírszerző ügynökség, az SRI.
'Azonnali kérdések rendezése'
A SRI legfrissebb jelentése szerint egy magánszemély közel egymillió eurót fordított a kampányra, amely Georgescu jelöltségét támogatta. Különösen érdekes, hogy egy-egy reposztért akár 950 eurót is kifizettek. A TikTok maga is megerősítette, hogy a múlt héten 362 500 eurót fogadott el ettől az egyéntől.
Kedden a TikTok képviselői az Európai Parlament Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottságának elmondták, hogy a kínai platform szeptember óta "66 000 hamis fiókot és számos hamis követőt" távolított el, amelyek a romániai közönséget célozták meg.
Az EU új digitális szolgáltatásokról szóló törvénye értelmében a nagy platformokon, például a TikTok-on történő politikai reklámozás mostantól szigorúan szabályozott.
A titkosított jelentéseket elsőként a román Legfelsőbb Nemzetvédelmi Tanács (CSAT) múlt heti ülésén ismertették, ezután pedig továbbították a megfelelő jogi és szabályozó hatóságoknak. Az elnöki hivatal sajtóközleménye szerint ezen szerveknek "jogi hatáskörük alapján sürgősen intézkedniük kell a CSAT ülésén felvetett kérdések tisztázása érdekében."
A lényeges kérdés most az, hogy ezek a felfedések milyen következményekkel járnak az elnökválasztás jövő vasárnap esedékes második fordulójára.
Georgescu többször is tagadta, hogy pénzt költött volna a kampányára, de a mostani megállapítások alapján illegális kampányfinanszírozással vádolhatják.