A színek elengedhetetlenek a demens emberek térlátásának megértéséhez, hiszen a világ színkavalkádja segíthet abban, hogy a valóságot jobban felfogják. Néhány festmény viszont olyan illúziókat teremt, amelyek könnyen megtéveszthetik őket.


A demensgondozás terén új irányt mutató mentorképzés indult el Magyarországon, melyet elsősegély-tanfolyamként is emlegethetünk. A program hétfőn vette kezdetét, és kezdetben húsz résztvevővel indult. A képzés célja, hogy a résztvevők a Stiftelsen Silviahemmet svéd alapítvány innovatív módszereit alkalmazva támogathassák a demenciával élőket és azok hozzátartozóit, ezzel hozzájárulva az érintettek életminőségének javításához.

Április 7-én Magyarországon egyedülálló mentorképzés veszi kezdetét a demensgondozás terén, amely eddig példa nélküli kezdeményezés. Az első csoportban húsz lelkes résztvevő számára nyílik lehetőség, hogy a svéd királynő által patronált Stiftelsen Silviahemmet világszerte elismert programjában vegyenek részt. A képzés célja, hogy a résztvevők diplomát szerezzenek, és ezáltal felkészülten támogathassák a demenciával élő betegek gondozását, valamint oktathassák a hozzátartozóikat.

A demencia egy rendkívül összetett betegség, amely sokféle kihívást jelent. Jelenleg sokan a saját megérzéseik alapján próbálnak alkalmazkodni ehhez a nehéz élethelyzethez.

Az információhiány és a tájékozatlanság gyakran megnehezíti a családtagok számára, hogy megtalálják a megfelelő segítséget, hiszen nem létezik egyetlen, mindenki számára hozzáférhető tudásbázis. Sokan még azt sem tudják, hogy kitől kérhetnek támogatást. Sokáig a demenciával élő betegek állapotának megnevezése is tabunak számított, ám az utóbbi időszakban szerencsére pozitív változások történtek, és a társadalom egyre nyitottabbá válik a téma iránt. „A Johannita Segítő Szolgálat elnökeként örömmel mondhatom, hogy már korábban kezdtük az együttműködést egy svéd alapítvánnyal, amelynek eredményeként most elindulhatott a képzés” – nyilatkozta Porcsalmy László a 24.hu kérdésére.

A Johanniták elnöke példákkal is szemléltette, hogy a képzésen diplomát szerző instruktorok a jövőben hogyan tudnak nem milliókba kerülő, hasznos gyakorlati tanácsokkal segíteni az érintetteken.

Természetesen, itt van egy egyedi megfogalmazás: „Képzeld el, hogy…”

Porcsalmy László véleménye szerint a családtagok számára gyakran olyan javaslatokat fogalmaznak meg, amelyek elsőre talán banálisnak tűnnek. Ezek az ötletek azonban sokszor az érintettek fejében fel sem merülnek, noha látszólag egyértelműek. Ezen kívül a tanácsok mellett a hozzátartozókban a törődés érzése is kialakulhat, ami megkönnyebbülést jelenthet számukra, hiszen tudják, hogy nincsenek egyedül a nehézségeikkel.

Related posts