A szülők, akik elkerülik a kiabálást gyermekükkel, szeretnék megóvni őt a pszichopátiás vonások kialakulásától.

Az utóbbi évek tapasztalatai alapján egyre világosabbá válik, hogy az internet kimeríthetetlen tudásforrás, ahol szinte bárki szakértővé válhat. A legújabb trendek között emelkedik ki a TikTok felhasználók által népszerűsített nevelési tanácsadóság, amely a milleniál (Y) generáció legfrissebb irányzatát, a gentle parentinget, azaz a gyengéd nevelést hirdeti. E nézet hívei úgy vélik, hogy ha sosem mondanak nemet a gyermekeiknek, és elkerülik a kiabálást, azzal még nagyobb szeretetet kapnak viszonzásul. Ám ez az elmélet gyakran gyorsan összeomlik, amint a kisgyermek felébred a délutáni szundikálásból.
A "gentle parenting" néven ismert új nevelési megközelítés 2022-ben kezdett el teret hódítani, különösen a milleniál (vagy Y) generáció körében. A gyermekpszichológusok ezt a módszert úgy írják le, mint egy olyan nevelési stílust, amely a gyermeket önálló egyénként kezeli, akinek saját elképzelései és nézőpontjai vannak a világról. A gentle parenting hangsúlyozza a szülői útmutatás és a döntések magyarázatának fontosságát, miközben elveti a büntetést mint nevelési eszközt. Ez a megközelítés az érzelmi intelligencia és a bizalom építésére összpontosít, elősegítve ezzel a gyermek szabad fejlődését és önállóságát.
Eredeti céljával a szakemberek sem tudnak vitatkozni, hiszen az empatikus, megértő és tisztelettudó gyermekek nevelése nagy szolgálatot tenne világunk társadalmának. A valóságban viszont nem egészen ez történik, a megannyi tévhit miatt hamarabb kerül a gyermekek kezébe a gyeplő, minthogy a pozitív hozadékok a felszínre kerülnének.
A szakértők véleménye szerint számos tévhit lengi körül ezt a nevelési módszert, függetlenül attól, hogy a pozitív vagy a negatív aspektusairól van szó. Emily Edlynn pszichológus hangsúlyozta, hogy sokan tévesen értelmezik a szülő-gyermek kapcsolat dinamikáját, és azt hiszik, hogy gyermekük csak azért fog jól viselkedni, mert ők maguk is kedvesen és megértően közelítettek hozzá.
Tudjátok, néha a gyerekek meglepően durvák tudnak lenni. De ne feledjük, hogy mi, szülők sem vagyunk mindig a legjobbak, hiszen mindannyiunknak megvannak a magunk gyenge pillanatai. Egy-egy nehéz szituáció vagy hirtelen reakció nem feltétlenül jelenti azt, hogy a kapcsolatunk a gyermekünkkel problémás lenne.
Természetesen! Kérlek, írd meg, milyen szöveget szeretnél egyedivé tenni, és szívesen segítek a fogalmazásban!
Néhány, a gentle parenting szemléletét követő szülő azt állítja, hogy ha kiabálnak a gyerekükkel, akkor felnőtt korában szorongásos zavarokkal vagy akár pszichopátiás vonásokkal is küzdhet. Edlynn azonban hangsúlyozza, hogy a gyerekeknek elengedhetetlenül szükségük van arra, hogy megtanulják: minden cselekedetnek következményei vannak. Megjegyzi, hogy az empátia önmagában nem elegendő a problémák megoldásához, és a szülőknek aktívan kell segíteniük a gyerekeiknek a valóságos élet kihívásainak kezelésében.
Karen Estrella gyermekorvos véleménye szerint gyakori tévhit, hogy a gentle parenting, vagyis a gyengéd nevelés során a szülő autoritása eltűnik. Szerinte a módszer lényege éppen az, hogy a gyerekek megtanulják: az autoritás nem ellenséges, és nem szükséges tőlük félni. Ez a szemlélet a későbbiekben nagy előnyt jelenthet a munkahelyi kapcsolatokban is, például a főnök és beosztott viszonyában.
A lényeg az, hogy a gyermek felismerje: közös erőfeszítéssel dolgozunk azon, hogy fejlessze viselkedését, és kialakuljanak azok a képességei, amelyek révén könnyebben navigálhat az élet kihívásai között.
- mondja Estrella.
A szakértők hangsúlyozzák, hogy a gentle parenting nem mindenki számára megfelelő megoldás, hiszen minden gyermek egyedi, ezért eltérő nevelési stratégiák lehetnek hatékonyak. Estrella arra biztatja a szülőket, hogy törekedjenek a tudatos jelenlétre a gyermeknevelési folyamat során.
Rengeteg kísérletet teszünk és néha tévedünk is, viszont ha képesek vagyunk határokat kijelölni és időben kommunikálni a gyermekünk felé támasztott elvárásainkat, akkor fokozatosan ő is elsajátítja az alkalmazkodás művészetét. Ezzel együtt a viselkedése is változni fog, nyugodtabbá válik, és így a agresszió is csökkenni fog.
„Kérlek, tedd különlegessé a mondandódat!” – javasolja a gyermekorvos.
Edlynn véleménye markánsan eltér a gentle parenting megközelítésétől. Úgy véli, hogy bár ez a nevelési stílus talán az ideális szülői magatartást képviseli, a valóságban mindez gyakran csak annyira terjed ki, hogy a szülők elismerik gyermekeik önállóságát, de a tényleges irányítást nem engedik át nekik.
Rengeteg TikTok videó készült már ebben a témában. Vannak, akik arra törekednek, hogy értékes és hasznos tippeket adjanak az online közösségnek, míg mások kritizálják ezt a megközelítést. Emellett sokan csak szórakoztató mémeket készítenek a témával kapcsolatban.