A tanácstitkár is belekeveredett a szívszorító gyermekgyilkossági ügybe, amely mindenkit megdöbbentett.
Érdekes fordulat történt a TV2-nél! Tegnap este a nézők döbbenten figyelték a képernyőt, és senki sem tudta, mi is zajlik valójában.
1964-ben a sásdi gyermekgyilkosság ügye hatalmas felháborodást keltett, amikor a bíróság első fokon halálra ítélte az öt éves Török Sárika édesapját, Török Antalt, valamint nevelőanyját, Valcsek Magdolnát. A tárgyalás során a bíró, dr. Balatonyi Sándor, szembesült a levelek özönével, amelyek a közvélemény véleményét tükrözték. Az írók egyetértettek a bírósági döntéssel, és sürgették a gyors végrehajtást. Ezen kívül sokan felhívták a figyelmet arra is, hogy a gyermekkínzás körülményeit ismerő, de cselekvőképtelen személyek felelőssége is megkérdőjelezhető volt; a szomszédokat, a gyámügyi szakembert és a tanácsi dolgozókat is bűnrészesnek tekintették. (Dunántúli Napló, 1964. január 29.)
Török Antal és élettársa, Valcsek Magdolna, szörnyű körülmények között tartották férfi első házasságából származó kislányukat, Sárikát. Az anya, aki kész lett volna havi 400 forintért nevelni a gyermeket, hiába kérte a támogatást, Antal és Magdolna elzárkóztak a fizetéstől. Így Sárikát elvitték a Baranya vármegyei Sásdra, ahol a kislány sorsa tragikus fordulatot vett. Csak egy hétig élvezhette a normális szobai tartózkodást, ezt követően pedig egy szabad kéményes, füsttel telített helyiségbe került, ahol soha többé nem feküdhetett ágyba, egészen haláláig.
Súlyos bántalmazásnak volt kitéve az a gyenge fejlettségű gyermek, akit egy alkalommal annyira megvertek egy papuccsal, hogy az darabokra tört. Az apa ezután egy másik esetben brutálisan hasba rúgta a kislányt, aki 1963. október 28-án a konyhakövön fekve életét vesztette a sérülései következtében. Másnap Török Antal, az apa, szinte mosolyogva értesítette a tanácsot Sárika haláláról. A nyomozás során kiderült, hogy a kislány halálát a bántalmazás következtében bekövetkezett májrepedés okozta, de a testén számos egyéb külsérelmi nyom is fellelhető volt.
A történtek következtében az apa és élettársa a vádlottak padjára kerültek. A Pécsi Megyei Bíróságon megrázó részletek derültek ki, többek között egy kislány vallomásából, aki a Törökék szomszédságában élt, és gyakran játszott Sárikával. A gyermek elmondása szerint Sárika a macskákkal közös tányérból kapott ételt, és soha nem sírt vagy jajgatott, amikor bántalmazták; csupán akkor, amikor Magda néni a forró tűzhelyhez nyomta a kezét. Az elhangzottak mélyen megragadták a bíróság tagjait, akik szembesültek a szörnyű valósággal, amit a kislány tapasztalt.
Az első fokon eljáró bíróság a végzetes ítéletet mind Török Antalra, mind Valcsek Magdolnára nézve kimondta: halálbüntetés. Valcsek Magdolna, aki 21 éves volt és várandós, már a hetedik hónapját taposta, amikor 1964 áprilisában sor került a fellebbviteli tárgyalásra. A Legfelsőbb Bíróság ülésén, ahogy a hírek is megörökítették, Török Antal magába roskadva ült a rabruhájában, míg Valcsek Magdolna kétségbeesetten sírva hallgatta végig a terhére rótt vádakat. (Dunántúli Napló)
A vádlott személyes hátteréről és életkörülményeiről elhangzott információk szerint Török idült alkoholproblémákkal küzd. Az ügyész vádbeszédében hangsúlyozta, hogy Török Antalt "a legsúlyosabb büntetéssel - halálbüntetéssel - kell sújtani, mivel élete, viselkedése, erkölcsi leépülése és bűncselekményei arra utalnak, hogy többé nem lehet hasznos tagja a közösségnek."
"Valcsek Magdolna súlyos bűncselekmény elkövetésével vádolják - mondta az ügyész - ám nem lenne helyénvaló ugyanazt a büntetést kiróni rá, mint Török Antalra. A bűncselekmény idején mindössze két hónappal múlt el a húszéves kora, és ilyen esetben halálbüntetést nem lehet kiszabni. Fiatal életkorához mérten még lehetséges, hogy a szabadságvesztés nevelő hatása kedvező eredményekhez vezet. Az ügyész Valcsek Magdolnára a legszigorúbb szabadságvesztés kiszabását indítványozta."
Az ítéletet 1964. április 12-én hirdették ki. A Legfelsőbb Bíróság a vádlottakat társtettesekként, különösen brutális emberölés bűntettében találta bűnösnek. Ennek következtében Török Antalt, a Pécsi Megyei Bíróság döntését fenntartva, halálra ítélték, míg Valcsek Magdolnát - az elsőfokú halálbüntetést megváltoztatva - 13 év börtönbüntetésre sújtották.
A Legfelsőbb Bíróság ugyanis nem találta igaznak, hogy Valcsek Magdolna kezdeményezte a gyermek megölését, mint azt sem, hogy az apát és a gyermeket egymás ellen uszította volna. Mivel Török Antal Sárikát az első házassága alatt is gyakran kegyetlenül bántalmazta, ezért a bíróság az elsőrendű felelősnek az apát találta. Természetesen a Valcsek Magdolnát érintő ítélet megváltoztatásában szerepet játszott az is, hogy gyermeket várt, valamint hogy a bántalmazás egy részét huszadik életévének betöltése előtt követte el.
Az ügy nemcsak a bíróság előtt zajlott, hanem a pártbizottság ülésén is napirendre került. (Szolnok Megyei Néplap 1964. április 14.) "Az MSZMP sásdi járási végrehajtó bizottsága plenáris ülésén vitatták meg azok felelősségét, akik nem tettek meg minden tőlük telhetőt, hogy megakadályozzák a Török Antal és Valcsek Magdolna által elkövetett szörnyű gyermekgyilkosságot. A pártbizottság ülésén... egyetértettek abban, hogy Magyari Istvánt, a sásdi községi tanács titkárát azonnali hatállyal felfüggesszék és visszahívják. Nagy Béla tsz-elnök, aki Török sógora, akinek a legtöbb információja volt az ügyről – bár beszélt sógorával Sárika neveléséről, de nem tett hatékony lépéseket – ő is megfelelő pártbüntetést kapott."
Az ülésen a felszólalók éles kritikával illették a kislány édesanyját, aki most "mártírként" próbálja feltüntetni magát. Holott, amikor a válás után a bíróság a kislány, Sárika felügyeleti jogát nem neki adta, ő 15 hónapon át egyáltalán nem mutatott érdeklődést a gyermek iránt.