Amerikai elemzőintézet: Moszkva minden lépését egyetlen kiemelkedő cél vezérli jelenleg.


Közzétette a napi jelentését az amerikai Institute for the Study of War (ISW) kutatóintézet, amelyben kitértek arra, hogy Oroszország megpróbálja meggyőzni az Egyesült Államokat az ATACMS-rakéták bevetéséről szóló döntésük visszavonásáról.

Moszkva az elmúlt két napban alaposan felpörgette a fenyegető retorikáját, ennek pedig az a célja, hogy az Egyesült Államok döntéshozóit rábírják, hogy vonják vissza az Ukrajnának megadott engedélyeket az ATACMS-rakéták használatáról Oroszország területén. November 17-én Joe Biden amerikai elnök úgy határozott, hogy engedélyezi Kijev számára, hogy Oroszország nemzetközi területén is bevesse az ATACMS kis hatótávolságú ballisztikus rakétákat. Erre Moszkva határozottan reagált, Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő arról beszélt, hogy ez egy új szintje a konfliktusnak. Hozzátette, hogy ez gyakorlatilag azt is jelentené, hogy

Az Egyesült Államok hivatalosan is részt vesz az ukrajnai konfliktusban.

Az orosz hatalmi elit képviselői gyakorlatilag Vlagyimir Putyin szeptemberi szavait vették alapul, akkor az orosz elnök azt mondta, hogy az ilyen fejlemények a konfliktus "lényegének és természetének radikális változását" fogják jelenteni. Ekkor azzal fenyegetett, hogy az orosz válasz "megfelelő és kézzelfogható lesz". Ezek között nem részletezett fegyverrendszerek és a nukleáris csapás lehetősége is felmerült. Az viszont az eszkalációs félelmek ellen szólt, hogy korábban a "vörös vonalak" átlépése nem vonta magával a háború végzetes eldurvulását - írja az ISW. A jelentős retorikai változtatás egyben azt jelenthette, hogy Moszkva bízott abban, hogy az amerikaiaktól nem érkezett hivatalos megerősítés az engedély megadásáról, noha szinte mindenki tényként kezelte az információt.

Az orosz hatóságok éppen ezt az apró űrt szerették volna kihasználni arra, hogy vonják vissza a nyilvánosság előtt nem publikált döntést.

A helyzet november 19-re radikálisan megváltozott: hajnalban az ukránok csapást intéztek egy brjanszki célpont ellen. Eleinte még csak pletykák szóltak arról, hogy esetleg Kijev máris élt a lehetőséggel és bevetette az ATACMS-rakétákat Oroszország területén. Később egy névtelen nyilatkozó beszélt erről, de a legfontosabb elismerést maga az orosz védelmi minisztérium tette: elmondták, hogy hat amerikai kis hatótávolságú ballisztikus rakétával lőtték a fegyverraktárt. Ez egyszerre jelenti azt, hogy az oroszok elrettentő próbálkozásai sikertelenek voltak, másrészt olyan helyzetet teremtettek, ahonnan nem lehet visszakozni. Érdekes körülmény, hogy nem sokkal ezt követően nyilvánosságra hozták, hogy Putyin megváltoztatja az Oroszország nukleáris doktrínáját és egy sor új sor került bele. Ezek többsége kifejezetten az ukrajnai helyzetre reflektál, további elrettentő üzenetet küld Washingtonnak.

Related posts