Kalifornia fontolóra veszi a kilépést az Egyesült Államok szövetségéből.
Most már nem titok: Varga Judit kiemelkedő, többmilliós fizetést kap a Miskolci Egyetem akadémiáján
A Golden State, (Arany Állam) azaz Kalifornia pénzügyi-gazdasági ereje adott ahhoz, hogy az kiválás gondolatával kacérkodjon. Az Egyesült Államok GDP-jének egyhetedét Kalifornia hozza létre, és az összesen 3900 milliárd dollárral globálisan is a világ ötödik legnagyobb gazdasága az USA, Kína, Németország és Japán után - megelőzve Indiát, az Egyesült Királyságot, Franciaországot, Texast és Olaszországot.
A délnyugati tagállam 39 millió lakosa az amerikai költségvetés legnagyobb nettó befizetője: 2022-ben 72 milliárd dollárral többet utaltak a szövetségi büdzsébe, mint amennyit visszakaptak.
Így nem csoda, hogy már több évtizede is felmerült a kiválás gondolata, amikor Kaliforniában éppen a demokraták, míg szövetségi szinten a republikánusok kormányoztak.
Most újra felerősödtek a kiválást szorgalmazó hangok. Már Donald Trump első hivatali ciklusa kezdetén, 2017-ben a kaliforniaiak csaknem harmada támogatta a békés kilépést az Unióból.
A közhangulat és a Trump, valamint Newsom közötti viszony azóta egyre feszültebbé vált. Figyelemre méltó jelenség, hogy Kaliforniában a 2024-es elnökválasztáson Trump a szavazatok kevesebb mint 40 százalékát tudta megszerezni. Gavin Newsom kormányzó, aki megválasztása óta határozottan kiáll a demokrata értékek mellett, többször is megfogalmazta, hogy Kaliforniát "nemzetállamként" emlegeti, ami tovább növeli a politikai feszültséget a szövetségi és állami szint között.
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága mindig is határozottan támogatta az Unió egységét. Már 1869-ben megfogalmazták, hogy az Egyesült Államok "megsemmisíthetetlen szövetség", amelyből egyetlen tagállam sem léphet ki.
A feszültség forrása lehet, hogy Trump elnökké választása sokak szemében szélsőséges nézeteket tükröz, különösen a klímaváltozással, a bevándorlással, a gyógyszeres abortuszhoz való hozzáférés korlátozásával és a környezetbarát közlekedési eszközökkel kapcsolatos politikai irányelvek terén. Ezek a nézetek drámaian eltérnek a legnagyobb amerikai állam, Kalifornia álláspontjától, amely ezekben a kérdésekben progresszívebb, környezetvédelmi szempontokat hangsúlyozó megközelítéseket képvisel.
Ilyen helyzetben valószínűleg nem lenne nehéz összegyűjteni azt a durván kilencszázezer aláírást, amely a kaliforniai alkotmány módosításának kezdeményezéséhez szükséges és a megváltoztatott alaptörvény már megalapozhatja a kiválási törekvéseket.
A kaliforniai kormányzó már az új elnök megválasztásának másnapján összehívta a törvényhozókat, hogy "megóvják Kalifornia értékeit és alapvető jogait a hivatalba lépő Trump-kormányzattal szemben" - számolt be erről a The New York Times.
Az általunk rendkívül fontosnak tartott szabadságjogokat folyamatos támadások fenyegetik, és ezt nem hagyjuk szó nélkül.
- hangoztatta Gavin Newsom.
Emlékezett rá, hogy Kalifornia már korábban is találkozott hasonló kihívásokkal, így tisztában van azzal, hogyan érdemes reagálni. Sacramentóban, a kaliforniai fővárosban, több mint egy évvel ezelőtt már elkezdték kidolgozni a készenléti tervet Trump esetleges újraválasztása érdekében.