Az Európai Unió egyik legmeghatározóbb tagállama támadta meg Brüsszel elképzeléseit.

Benjamin Haddad, Franciaország Európa-ügyi minisztere, hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak sürgősen fel kell gyorsítania a szabályozások egyszerűsítését és a belső piac integrációját, ha versenyképes akar maradni Kínával és az Egyesült Államokkal szemben. A miniszter a vállalati átvilágítást szabályozó törvény (Corporate Sustainability Due Diligence Directive, CSDDD) eltörlését, valamint a klímaszabályozások ideiglenes felfüggesztését is javasolja a versenyképesség növelése érdekében. Továbbá sürgette a tőkepiaci unió kialakítását és egy új, választható európai céges jogrendszer bevezetését is.
Drasztikusan fel kell gyorsítani a szabályozások egyszerűsítését és a belső piac egységesítését, ha valóban versenyben akar maradni Kínával és az Egyesült Államokkal - sürgette Franciaország Európa-ügyi minisztere, Benjamin Haddad a Politcónak adott interjúban az uniós intézményrendszert.
Haddad elismerte az Európai Bizottság által bevezetett "Omnibus Egyszerűsítési Csomag" eddigi intézkedéseit, különösen a legutóbbi, negyedik ütemről szóló előterjesztést, amely szerdán került nyilvánosságra. Ugyanakkor kiemelte, hogy ezek a lépések önmagukban nem elegendőek a kitűzött célok eléréséhez.
A francia miniszter szerint a vállalati fenntarthatósági, pénzügyi és védelmi szabályozások reformját - vagyis az ő hozzáállása alapján ezek "megnyirbálását" - is bátrabban kell végrehajtani.
Azt mondta: "Az Omnibusnak TGV-vé kell alakulnia" - ezzel a francia nagysebességű vasútvonalra utalva. Hozzátette, hogy most van itt az idő a cselekvésre, és ezt a lehetőséget mindenképpen meg kell ragadnunk.
A miniszter hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság számára elengedhetetlenek az újabb egyszerűsítési intézkedések, különösen a védelempolitika területén. Haddad megjegyzései azt követően hangzottak el, hogy Franciaország és Németország közösen kezdeményezte az etikus ellátási láncokat érintő jogszabály eltörlését, ezzel is a vállalkozásbarát, valamint a környezetvédelmi szempontokat háttérbe szorító uniós versenyképességi politika irányába terelve a diskurzust.
Haddad véleménye alapján számos tagállam, többek között Franciaország és Németország, ambíciót érez arra, hogy túllépjen az Európai Bizottság által előterjesztett javaslatokon, különösen a vállalati átvilágítási kötelezettségek vonatkozásában.
A Tanácsban folytatott tárgyalások során - hangsúlyozta - várhatóan több ország is támogatni fogja a Bizottság javaslatainál radikálisabb egyszerűsítést.
A francia miniszter ezen kívül éles kritikát fogalmazott meg az EU 2040-re vonatkozó klímacéljaival kapcsolatban, valamint a Basel III pénzügyi szabályozás sürgős bevezetésével is elégedetlen. Véleménye szerint ezeket a lépéseket érdemes lenne későbbre halasztani.
Haddad véleménye szerint jelenleg nem a környezetvédelmi szabályozások szigorításának ideje van, hanem a cél az európai vállalatok versenyképességének növelése a globális piacon. Szavai szerint:
Nem engedhetjük meg, hogy a dekarbonizáció a kínai és amerikai ipart erősítse.
Szerinte az EU-nak érdemes lenne "megálljt parancsolnia" az új szabályok bevezetésének, és inkább a vállalkozások segítésére kellene összpontosítania.
Haddad végül hangsúlyozta a belső piac mélyebb integrációjának, különösen az egységes tőkepiaci unió létrehozásának szükségességét. Szerinte az Európai Unió csak akkor tud erős globális versenytársakat felmutatni, ha lehetőséget ad a vállalatoknak a gyors tőkebevonásra és európai szintű növekedésre.
A következő hónapok során - fogalmazott - új kezdeményezések várhatóak a tőkepiaci unió elősegítése érdekében, többek között az értékpapírosítás és az európai megtakarítási számlák bevezetése kapcsán.
Ezen kívül hangsúlyozta egy 28. vállalati jogi keretrendszer megalkotásának szükségességét, amely lehetőséget biztosítana a vállalatok számára, hogy nemzeti jogszabályok helyett európai normák alapján működjenek, amennyiben kontinens szintjén kívánják bővíteni tevékenységüket.
A negyedik omnibus-csomag és a belsőpiaci reform-előterjesztések ismertetése során Stéphane Séjourné, az Európai Bizottság alelnöke 2026 elejére tette ígéretét.