Brüsszelben komoly intézkedéseket terveznek, mivel az Európai Unió egyik kulcsfontosságú iparága előtt álló kihívások sürgető megoldásokat igényelnek.

2025. május 6-án elmerülünk abban, hogyan formálja a LegalTech és a Digital Compliance a vállalatok versenyképességét. Felfedezzük, melyek azok a kulcsfontosságú jogi és szabályozási területek, amelyek alapvetően befolyásolják a digitális térben való vállalati jelenlétet. Készülj fel egy izgalmas diskurzusra, ahol a jövő jogi kihívásai és lehetőségei kerülnek terítékre!
Az európai vegyipar visszaszerzésére irányuló francia javaslat jelentős változásokat hozhat az iparágban, amely évek óta komoly kihívásokkal küzd, különösen az energiaköltségek emelkedése és a nem uniós országoktól érkező verseny miatt.
A francia javaslat arra ösztönzi az Európai Uniót, hogy ismerjen el 15 alapvető vegyi anyagot stratégiai fontosságúként. Ezek az anyagok elengedhetetlenek különféle iparágak számára, a műtrágya előállításától kezdve egészen a műanyaggyártásig, és kulcsszerepet játszanak a gazdaság fenntarthatóságában.
A Kritikus Vegyületek Törvény nevű javaslat célja, hogy az említett molekulák az EU stratégiai projektjei címkéje alá kerüljenek, lehetővé téve számukra a finanszírozáshoz való hozzáférést. Ez a lépés a Kritikus Nyersanyagok Törvényéhez hasonlóan gyorsítaná a jóváhagyási eljárásokat és további finanszírozást biztosítana. Az ötlet hangsúlyozza az olyan alapanyagok jelentőségét, mint az ammónia és a metanol, amelyek létfontosságúak az agrár- és energiaszektor számára.
Franciaország, a vegyipar egyik kiemelkedő globális szereplője, aggasztó jeleket mutat a szektorban tapasztalható súlyos válságra.
A 2019 és 2023 között tapasztalt 12%-os termeléscsökkenést a növekvő energiaköltségek és a súlyos, olykor tisztességtelen versenyhelyzet okolja, amely az EU-n kívüli országokkal való összehasonlításban jelentkezik.
Ezen kívül a javaslat a közös uniós költségvetésre támaszkodó támogatási rendszereket is létrehozna a korszerűsítést és a karbonsemlegessé váltást igénylő vegyipari üzemek számára.
A francia javaslat emellett éles kritikát fogalmaz meg az EU-n kívüli termelőkkel szemben, akiket időnként tisztességtelen versenytársakként emlegetnek, példaként említve az európai polivinil-klorid (PVC) ipar nehézségeit. Az iparági szervezetek, például a CEFIC, üdvözlik a francia aggályokat, de hangsúlyozzák, hogy elengedhetetlen a további erőfeszítések megtétele az irányvonal megerősítése, valamint a megfelelő stratégia kialakítása érdekében.
Összességében a Kritikus Vegyületek Törvény javaslata egyedülálló lehetőséget teremt az iparág számára, hogy megerősítse pozícióját, miközben tiszteletben tartja a környezetvédelmi és egészségügyi normákat. Ugyanakkor az Európai Környezetvédelmi Iroda (EEB) hangsúlyozza, hogy a stratégiai vegyületek kiválasztásakor elengedhetetlen figyelembe venni azok környezeti és egészségügyi következményeit, hogy elkerüljük az esetleges konfliktusokat e fontos területeken.