Egy különös történet bontakozott ki, amelyben a szerelem és a bűn határvonalán egyensúlyozott. Egy fiatal férfi arról álmodozott, hogy a bankrablásból származó pénzből fedezi szeretettje nemátalakító műtétjét. Az elhatározás mögött mély érzelmek húzódtak,
A bankrablás eseményei során Wojtowicz és társai számos alkalommal meghiúsultak, mielőtt végül túszokat vettek magukhoz.
John Wojtowicz New Yorkban nőtt fel, felnőttként bevonult a seregbe és szolgált Vietnamban is. A kiképzésen élte át első homoszexuális kapcsolatát is, a háború után titokban tartotta identitását. Amikor visszatért Amerikába, megházasodott, de két évvel később el is vált akkori kedvesétől. John ezt követően csatlakozott egy melegjogi aktivista csoporthoz, és férfiakkal kezdett el ismerkedni. És ekkor jött a képbe igaz szerelme: 1971-ben megismerkedett egy Liz Eden nevű transz nővel (férfi testben élő nő), akivel egy évvel később egy nem hivatalos ceremónián össze is házasodott. Ehhez kellett bátorság, hiszen akkoriban a törvény még tiltotta Amerikában az egyneműek házasságát.
Eden mindig is arra vágyott, hogy átélje a nemátalakító műtétet, ám Wojtowicz sokáig nem támogatta ezt az elképzelést. A helyzet drámaian megváltozott, amikor Eden öngyilkossági kísérletet tett. Ekkor Wojtowicz elhatározta, hogy bankrablásra adja a fejét, hogy összegyűjtse a szükséges pénzt a párja műtétjére. Ráadásul már régóta tartozott a hírhedt Gambino maffiacsaládnak, így a kényszer és a félelem még inkább erőltette a döntését.
Wojtowicz két társával indult neki az izgalmas kalandnak, de a hármas nem egyszer került bajba: előfordult, hogy az utcán véletlenül ejtették el a fegyverüket, ami elsült, így azonnal menekülniük kellett. Egy másik esetben váratlanul belefutottak egy ismerősükbe, ami kellemetlen meglepetést okozott számukra. Ráadásul a harmadik banknál a meneküléshez használt autójuk is balesetet szenvedett, ami tovább nehezítette a dolgaikat.
Végül együtt indultak el, hogy megnézzék a Keresztapa című filmet, ami abban az évben debütált a mozikban. Ez a közös élmény igazi inspirációt adott nekik, hogy belépjenek a Brooklyn Gravesend negyedében található Chase Bank ajtaján.
Az események egy feszültséggel teli napon kezdődtek, amikor az egyik alkalmazott sikeresen aktiválta a riasztót, azonban az egyik rabló már el is tűnt a rendőrség kiérkezése előtt. A másik két elkövető viszont nem tudott elmenekülni, és kétségbeesésükben nyolc embert túszul ejtettek. Ekkor vette kezdetét a 14 órás túszdráma, amely tele volt váratlan fordulatokkal. Wojtowicz és társai meglepően barátságosan bántak a túszokkal, akiknek fel sem merült, hogy bármiféle bántódás érheti őket. Sőt, a bankfiók vezetője később azt osztotta meg, hogy soha életében nem tapasztalt annyi nevetést, mint amikor a bankját kirabolták. Az események annyira abszurdnak tűntek, hogy a túszok szinte elfeledték a helyzet súlyosságát, és a feszültség helyett inkább egy furcsa közelség alakult ki közöttük és a rablók között.
A vak koldus felismerte az első magyar bankrablókat.
A túsztárgyalóval végül arra jutottak, hogy a rablók elviszik a túszaikat a reptérre, ahol négy embert szabadon engednek, és őket szabadon bocsátják, hogy futásnak eredhessenek. A reptéren azonban a helyzet váratlanul megfordult, és a két rabló lefegyverzésre került. Wojtowicz huszadik évét töltötte börtönben, és bár 1978-ban szabadlábra helyezték, kétszer is újra rácsok mögé került. Végül egészen 1987-ig tartott a büntetése. Szerelme, Liz Eden havonta látogatta őt, de sajnos alig néhány hónappal a szabadulása után tragikus hirtelenséggel elhunyt.
A hősszerelmes bankrabló izgalmas történetét feldolgozó film, a Kánikulai délután, Al Pacino emlékezetes alakításával öltött testet, amely Wojtowicz karakterén alapul. A film nemcsak a közönség szívét hódította meg, hanem hat Oscar-jelölésével is elismerést nyert, köztük a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriájában, ahol végül diadalmaskodott is.