Báthory Erzsébet: A vértől átszőtt mítosz - Gyilkos vagy áldozat a történelem színpadán? - Élet és sors Báthory Erzsébet, a híres-hírhedt erdélyi grófnő, a történelem egyik legizgalmasabb és legrejtélyesebb alakja, akinek neve az évszázadok során összefo

Báthory Erzsébet neve évszázadok óta a kegyetlenség és a vérszomjas legendák szimbólumává vált. A magyar történelem egyik legismertebb és legvitatottabb alakja ő, akiről a néphagyomány szerint fiatal lányok vérében merült el, hogy megőrizze ifjúságát és szépségét. De vajon mennyire valósak ezek a rémtörténetek? Valóban egy hideg szívű gyilkos volt, vagy inkább a kor politikai intrikáinak áldozata? A múlt árnyai között rejtőző igazság sok kérdést felvet, és a történészek évtizedek óta próbálják megfejteni a Báthory-mítosz rejtélyeit.
Báthory Erzsébet 1560. augusztus 7-én született egy befolyásos nemesi családba. A Báthoryak Erdély és Magyarország egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb családja voltak, rokonságban álltak több uralkodóval is, köztük Báthory István lengyel királlyal és erdélyi fejedelemmel. Erzsébet fiatalon Nádasdy Ferenc felesége lett, és a házasság révén még nagyobb hatalomra tett szert. A Nádasdy család vagyonával és birtokaival együtt Erzsébet igazi nagyasszony lett, aki a magyar nemesség egyik legnagyobb földbirtokosa volt. Férje, a Fekete Bég néven ismert Nádasdy Ferenc a törökellenes harcokban szerzett hírnevet, míg Erzsébet a birtokok irányításával foglalkozott. Ekkoriban még semmi nem utalt arra, hogy az asszony később az egyik legkegyetlenebb női alak lesz a történelemben.
Báthory Erzsébet levelezéséből egyértelműen kiderül, hogy kivételesen művelt és intelligens nő volt. Latinul, németül és magyarul is folyékonyan írt és beszélt, ami abban az időben egyáltalán nem volt általános még a nemesség körében sem. Levelei főként a birtokok igazgatásával, a jobbágyok panaszaival és politikai ügyekkel foglalkoztak. Nem ritkák benne az olyan bejegyzések, amelyekből egy határozott, kemény, de igazságos földbirtokos képe rajzolódik ki. A család befolyása miatt gyakran kellett diplomáciai érzékkel kezelnie a különféle konfliktusokat, és ezt kiválóan tette. Érdekes módon a legendás kegyetlenségről vagy szadizmusról semmilyen utalás nem található saját leveleiben, ami sok történész szerint arra utalhat, hogy a később ellene felhozott vádak politikai indíttatásúak voltak.