A főváros határozottan kiáll, és Karácsony Gergelyék válasza a Fidesz által előterjesztett, nagy port felvert javaslatra egyértelműen tükrözi a helyi vezetés álláspontját.

Karácsony Gergely főpolgármester javaslatára a Fővárosi Közgyűlés következő ülése napirendjére tűzi a közélet átláthatóságát érintő törvényjavaslatot. Ezt egy szerdai háttérbeszélgetés során tudtuk meg, amelyet Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója tartott a sajtó képviselőinek.
Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője terjesztette a parlament elé "A közélet átláthatóságáról" elnevezésű törvényjavaslatot. Ezt a kezdeményezést Orbán Viktor miniszterelnök korábban "húsvéti nagytakarításként" népszerűsítette, hangsúlyozva a közszolgáltatások és állami intézmények átláthatóságának fontosságát.
Az előterjesztés alapján a szabályozás lehetőséget teremt arra, hogy a külföldről támogatott, Magyarország szuverenitását veszélyeztető szervezeteket egy nyilvántartásba vegyenek. Az ezeken a listákon szereplő szervezetek a jövőben nem fogadhatnak el külföldi támogatást engedély nélkül, nem részesülhetnek a személyi jövedelemadó-kedvezményekből, továbbá kötelező vagyonnyilatkozatot kell tenniük az irányítóiknak, és kiemelt közszereplőnek minősülnek.
A törvényjavaslat részleteit itt ismertettük. Az ellenzék részéről jelentős felháborodás övezi az előterjesztést, hiszen pénteken és vasárnap is megmozdulásokat szerveztek a kormány javaslata ellen. A törvénytervezet körüli viták kedden az Országgyűlésben odáig fajultak, hogy kiabálásra és személyeskedésekre is sor került.
A törvényjavaslat sajnálatos módon rendkívül káros és szerencsétlenül megalkotott.
- fogalmazott Kiss Ambrus a szerdai háttérbeszélgetés keretein belül.
A főigazgató kifejtette, hogy sok civil szervezettel együttműködik a Fővárosi Önkormányzat, közvetlen uniós forrásokat is kapnak, ilyen értelemben mondhatnák azt is, hogy külföldről finanszírozottak. Kiss Ambrus példaként hozta, ha van egy lakhatási, zöldítési, vagy a hajléktalansággal összefüggő projekt, amivel részt vesznek a demokratikus vitában és az EU közvetlenül támogatja, szintén a törvény hatálya alá eshet. Vitézy Dávidnak is napirendre kerül egy hasonló javaslata, amelynek részleteiről itt olvashat.
Kiss Ambrus a rákosrendezői beruházással kapcsolatban újságírói kérdésre elárulta, nincs időpontjuk Lázár Jánoshoz, de szakértői szinten van egyeztetés a főváros, valamint az Építési és Közlekedési Minisztérium között. A cél, hogy Lázár János és Karácsony Gergely leüljenek egymással tárgyalni.
A használatbavételi folyamat végső egyeztetései jelenleg zajlanak, és ez a MÁV által használt vasúti területek meghatározásáról szól. Kiss Ambrus hasonlatával élve, a rákosrendezői helyzet olyan, mint amikor megvásároltunk egy lakást: a földhivatal már átjegyezte a tulajdonjogot a nevünkre, de az ajtón még nem léphetünk be.
Kiss Ambrus kifejtette, hogy a rákosrendezői területvásárlás második szakaszának kifizetéséhez számos feltételnek kell eleget tennie:
A főigazgató leszögezte, ezeket a feltételeket nem ők találták ki, hanem a szerződésből következnek. Ha kifizették a második ütemet, akkor megszűnik a kormány visszavásárlási lehetősége.
A háttérbeszélgetés során számos érdekes téma merült fel:
Kiss Ambrus a szolidaritási hozzájárulással kapcsolatban született kúriai ítéletről is beszélt, amelynek külön cikket szenteltünk, itt olvashatja.