Betlen János mesélte, hogy Orbán egyszer csak azt mondta neki: "Úgy tűnik, elérkezett a politikai pályafutásom végéhez."
Szijjártó Péter: "Nagyon komoly áremelési veszéllyel nézünk szembe" - videó
Nem sokon múlt, hogy Orbán Viktor 1994-ben végleg búcsút intsen a politikai pályafutásának. Az országgyűlési választások idején, amikor az MDF kormányának utolsó napjaiban jártunk, a közvéleménykutatók harminc százalék körüli támogatottságot mértek a Fidesznek. Ennek ellenére a párt alig jutott be a parlament falai közé. Ekkor fogalmazódott meg benne az a döntés, hogy jogászként folytatja pályafutását egy cégnél. 31 évvel ezelőtt annyira elkeseredett volt a pártja gyenge szereplése miatt, hogy már csak a visszavonulás lehetősége tűnt számára reálisnak.
Betlen János, a Híradó korábbi főszerkesztője, egy alkalommal beszélgetett a Fidesz elnökével, aki ma már Magyarország miniszterelnöke, politikai pályájával kapcsolatos bizonytalanságairól. Most, 31 év elteltével, Betlen megosztotta ezt a beszélgetést a Blikk Talk! adásában, visszatekintve az akkori időszakra és a történésekre.
A Prima Primissima-díjas magyar közgazdász, tolmács, műfordító végzettségű műsorvezetőre a politika iránt érdeklődő olvasók az MTV Híradójából, a Napkeltéből, illetve az Aktuális című késő esti közéleti beszélgetős műsorból emlékezhetnek. Közkedvelt volt továbbá a kilencvenes években a hétköznapi emberek életével foglalkozó, Jani házhoz megy című műsora is.
A kormányfő döntésének megváltoztatásának okairól Betlen úgy vélekedett, hogy talán nem egyszerű elengedni egy olyan életformát, mint amilyen a politika, különösen olyan személy számára, mint Orbán Viktor.
- Ő olyan, mint egy sportoló, az az ember, aki nem szeret veszíteni. Ő hozta létre a pártot,. építette fel még egyszer és még egyszer és egész más formában, mint azelőtt volt - fogalmazott a volt tévériporter.
Megerősítést nyert, hogy nem csupán városi legenda, miszerint Orbán Viktor 1991-ben megkérdezte őt a Fidesz jövőjéről. Azonban a két férfi nem barátok, sőt, még csak nem is találkoznak rendszeresen, így sosem esett szó arról, miért választotta a párt vezetője a politikai pályát, amikor más irányba is elindulhatott volna.
Betlen azonban határozottan úgy érzi, hogy a miniszterelnök rokonszenvesnek tekinti őt. Ezt apró, de jelentős gesztusok alapján véli így, mint például amikor temetéseken találkoztak, és Orbán mindig egy barátságos biccentéssel üdvözölte őt.
Betlen nem rejti véka alá, hogy léteznek olyan ügyek és témák, amelyekben a mai napig egy hullámhosszon van Orbán Viktorral.
- Például a migráció kérdésében. Minden országnak vannak szabályai, amelyek alapján beengedi, akit jónak lát. De tetszőleges mennyiségben, tetszőleges idő alatt, tetszőleges helyszínekről, kultúrákból nem lehet becsődíteni tömegeket egy országba anélkül, hogy annak súlyos következményei lennének hosszabb távon - fogalmazott a korábbi riporter.
Betlen úgy véli, hogy ő sosem állt be egyik politikai tábor mögé sem, bár mindkét oldal képviselői ezt másként látták. Kényes kérdéseivel sokszor kényelmetlen helyzetbe hozta a politikai szereplőket, ami miatt néhányan haragudtak rá. Például Pető Ivánnal, az SZDSZ akkori elnökével, aki egyébként régóta jó kapcsolatot ápolt vele, élő adásban merészelt a Tocsik-ügy kapcsán olyan kérdést feltenni, hogy vajon nem lenne-e helyénvaló, ha ő is lemondana, akárcsak a privatizációs miniszter. Ez a kérdés feszültséget szült közöttük, és Pető Iván nem tudta titkolni a csalódottságát.
Annak idején a baloldal azon a véleményen volt, hogy Betlen a Fidesz szekerét tolta a választási kampányban, az fideszesek pedig az SZDSZ emberének tartották. Egyikük volt Vitézy László rendező (a főpolgármester-jelölt Vitézy Dávid édesapja), akivel amúgy jó barátságban voltak. Mégis Betlen szerint Vitézy terjesztette el róla a háta mögött, hogy 3/3-as ügynök volt a korábbi rendszerben. Mindez még 2002-ben történt, de Betlen csak 2007-ben tudta meg. Egy másik barátja, Eörsi István író is terjesztette róla azt a pletykát, hogy látták őt a Gyorskocsi utcában, amint jelentett.
- Pedig engem alaposan átvilágítottak, így ez valóban kizárt volt. 1974-től kezdve pedig a pártállami rendőrség már gyanús egyénként számontartott - tette hozzá a volt tévés.