Bosznia a krízis határvonalán: felfegyverzett rendőri erők léptek közbe, hogy megakadályozzák a szeparatista vezető letartóztatását.


A boszniai szövetségi rendőrség (SIPA) szerdán megpróbálta letartóztatni Milorad Dodikot, a boszniai szerb entitás vezetőjét, akit alkotmányos rend elleni támadással vádolnak, de a műveletben megakadályozták őket Dodik fegyveres rendőri erői - írja a Reuters.

A szövetségi bíróság elfogatóparancsot adott ki Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, valamint a miniszterelnök és a házelnök ellen. Dodikot korábban nem jogerősen egy év börtönbüntetésre ítélték, mivel olyan törvényeket írt alá, amelyek aláásták Bosznia-Hercegovina 1995-ös daytoni békeszerződésben rögzített állami struktúráját.

A boszniai háborút követően megkötött békeszerződés keretében az országot két fő egységre, vagy entitásra osztották: a horvát-bosnyák Bosznia-Hercegovinai Föderációra és a Szerb Köztársaságra. Mindkét entitás sajátos autonómiával bír, azonban a központi szövetségi állam és az ENSZ által kinevezett főképviselő jelentős hatáskörökkel rendelkezik, amelyek befolyásolják a helyi döntéshozatalt és a politikai folyamatokat.

Az elfogatóparancs ellenére Dodik továbbra is aktívan részt vett politikai tevékenységeiben, miközben a szerb entitás rendőrsége által felállított, jól felfegyverzett terrorelhárító egységek védelme alatt mozogott a szerbek által uralt területeken.

Szerdán megérkezett Istočno Sarajevo városába, ahol az Állami Nyomozó és Védelmi Ügynökség (SIPA) központja található.

A SIPA tisztviselői ma megkísérelték végrehajtani a bíróság utasítását, és letartóztatni Milorad Dodikot Istočno Sarajevóban. A rendőrség tagjaival folytatott megbeszélés során azonban figyelmeztették őket, hogy erőszakot fognak alkalmazni, így végül meghiúsították a parancs végrehajtását.

- nyilatkozta Jelena Miovcic, a szóvivő.

Dodik, aki régóta a Boszniától való elszakadás szószólója, olyan törvénykezést kezdeményezett, amely megtiltja az állami igazságszolgáltatás és rendőrség működését a szerb régióban, de Bosznia alkotmánybírósága ideiglenesen felfüggesztette ezt.

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság szankciókat vezetett be Dodik ellen, mert megsértette daytoni békemegállapodás feltételeit. Németország és Ausztria nemrég bejelentette, hogy megtiltja Dodik és két vádlott-társa belépését területükre, azzal vádolva őt, hogy veszélyezteti törékeny országa és a régió biztonságát.

A boszniai helyzetről ebben a cikkünkben írtunk bővebben:

Related posts