Brüsszel figyelme most Elon Musk politikai manővereire összpontosul.


Fokozódik a nyomás az Európai Bizottságra, mivel Elon Musk, az amerikai milliárdos és a Trump-kabinet félhivatalos tagja, valamint Alice Weidel, a német szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt vezetője közös élő adásra készülnek. Brüsszel jelenleg azt vizsgálja, hogy ez az esemény vajon sérti-e az EU Digitális Szolgáltatási Törvényét (DSA). Az Európai Parlament képviselői és számos tagállam kormánya egyaránt követeli, hogy lépéseket tegyenek Musk ellen, aki már több alkalommal is nyílt kritikával illette a német kormányt, a brit vezetést, sőt Emmanuel Macron francia elnökkel is összetűzésbe került.

Musk döntése, hogy platformján, az X-en teret biztosítson Weidelnek, széleskörű felháborodást keltett, különösen figyelembe véve, hogy az AfD-t régóta vádolják a náci bűnök relativizálásával. Az Európai Bizottság bejelentette, hogy nyomozást indít annak kiderítésére, hogy a livestream esetlegesen manipulált algoritmus révén aránytalan előnyhöz juttatta Weidelt a közelgő német választások előtt. A Politico szerint az uniós DSA-szabályozás értelmében Musk, mint az X tulajdonosa, súlyos következményekkel nézhet szembe.

A német zöldpárti európai parlamenti képviselő, Alexandra Geese szerint Musk szabadságjogok mögé bújva propagálhatja szélsőjobboldali tartalmakat, miközben elnyomja a progresszív nézeteket.

Az Európai Unió jogi intézkedések bevezetését mérlegeli Elon Musk ellen a Digitális Szolgáltatások Törvénye (DSA) megsértése miatt, amely a nagy platformok működését szabályozza a választási folyamatok manipulálásának kockázataival szemben. A Bizottság január 24-én találkozik a német szabályozó hatóságok képviselőivel, valamint az X platform képviselőivel, hogy átbeszéljék a németországi választásokkal kapcsolatos lehetséges kockázatokat.

Az EU számára különösen bonyolult helyzet áll elő, hiszen Musk hamarosan Donald Trump kormányának tagjaként fog tevékenykedni, ami feszültségeket generálhat Brüsszel és Washington között.

Néhány szakértő véleménye szerint Musk tevékenysége, amely az algoritmusok manipulálására épít, komoly fenyegetést jelenthet a médiapluralizmusra és más nézetek elnyomására. Az Európai Parlament képviselői is arra kérték a Bizottságot, hogy alaposan vizsgálja meg Musk algoritmusainak esetleges manipulációját, különös figyelmet fordítva arra, hogy ez milyen hatással lehet a szólásszabadságra és a választások tisztaságára. Az Európai Bizottság új digitális felelőse, Henna Virkkunen előtt áll a kihívás, hogy meghozza a szükséges döntéseket az ügyben, miközben Thierry Breton, a korábbi vezető, továbbra is éles kritikával illeti Muskot az EU-s jogszabályok megsértése miatt.

A Tesla vezére az utóbbi napokban több európai ország belpolitikai eseményeivel kapcsolatban fejtette ki nézeteit. Különösen a német AfD párt mellett foglalt állást, éles kritikát megfogalmazva a jelenlegi, széteső szociáldemokrata-zöld-liberális koalícióval szemben. Emellett a brit miniszterelnök, Keir Starmer is célkeresztbe került, akit szintén bírálat ért Musk részéről. Ezen megnyilvánulások következtében Emmanuel Macron francia elnök hevesen reagált Musk szavaira, kifejezve nemtetszését.

Related posts