Rendkívül erőteljes és hatékony kínai mesterséges intelligencia formálhatja át az AI ipart, és akár dominálhat is a piacon.

Az AI fejlesztésekben eddig főként az amerikai alkalmazásokra figyeltünk, onnan jöttek az innovációk, a hírek, ennek megfelelően emelkedtek az érintett cégek részvényárfolyamai. Egy kínai alkalmazás azonban mindent boríthat, a DeepSeek R1 igencsak fejlett, ráadásul költséghatékony, miközben csökkentett képességű chipeken fut.
A múlt héten a kínai vállalat bemutatta legújabb termékét, amely mára az Apple alkalmazásboltjának egyik legkeresettebb programjává vált. A friss DeepSeek modell már összehasonlítható az OpenAI és a Meta legújabb fejlesztéseivel, így komoly versenytárssá lépett elő a piacon.
A DeepSeek R1 egy nyílt forráskódú mesterséges intelligencia modell, amelyet a kínai DeepSeek vállalat fejlesztett ki. Előnyei:
A DeepSeek modelljeinek kétségtelenül legnagyobb előnye, hogy jóval olcsóbbak, mint a nyugati riválisoké. A DeepSeek jelentősen csökkentette az AI képzéshez szükséges számítási erőforrásokat, ami alacsonyabb költségeket eredményez. A DeepSeek-V3 például a Meta hasonló modelljeihez képest a költségek töredékéért lett kiképezve. Bár a bejelentett 5,5 millió dolláros összeg a teljes képzési költség egy részét jelenti, rávilágít a DeepSeek azon képességére, hogy jelentősen kisebb pénzügyi befektetéssel is nagy teljesítményt tud elérni.
A DeepSeek API árazása jelentősen alacsonyabb, mint a versenytársaké. Ez elérhetővé teszi modelljeit a kisebb vállalkozások és fejlesztők számára, akiknek esetleg nincsenek meg az erőforrásaik ahhoz, hogy drága saját fejlesztésű megoldásokba fektessenek be. A DeepSeek-R1 API-ja például mindössze 0,55 dollárba kerül millió bemeneti tokenenként és 2,19 dollárba millió kimeneti tokenenként, szemben az OpenAI API-jával, amely 15, illetve 60 dollárba kerül.
Nagyon úgy tűnik, hogy nem véletlenül lett mostanra időzítve a DeepSeek R1 kiadása, Donald Trump beiktatása, és az új amerikai elnök bejelentése a Stargate Projectről megmutatta, hogy az Egyesült Államok eltökélt abban, hogy megtartja vezető pozícióját az AI piacon, és erre hajlandóak is költeni. A DeepSeek viszont a bemutató időzítésével szándékosan igyekszik megkérdőjelezni az Egyesült Államok uralkodó dominanciáját a mesterséges intelligencia területén, és bemutatni azt, hogy hol tart Kína.
Donald Trump egyik első bejelentésében egy hatalmas, 500 milliárd dolláros beruházást indított el, amelynek elnevezése Stargate Project.
A Stargate Project valójában egy ambiciózus vállalat, amely a következő négy év során akár 500 milliárd dollárt is invesztálhat az OpenAI új mesterséges intelligencia infrastruktúrájának fejlesztésébe az Egyesült Államok területén. Az első fázisban 100 milliárd dolláros befektetés várható, mely a teljes projekt keretében ötszörösére is nőhet. Ennek a hatalmas kezdeményezésnek köszönhetően pedig akár százezer új munkahely is létesülhet az USA-ban.
A Stargate kezdeti tőkefinanszírozói olyan befektetői csoportot jelentenek, akik az 1990-es évek elején támogatták a sorozat létrejöttét. Ezek a finanszírozók kulcsszerepet játszottak a produkció elindításában, lehetővé téve a kreatív csapat számára, hogy megvalósítsa ambíciózus elképzeléseit. Az ő befektetéseik nélkül a Stargate univerzuma, amely később népszerű sorozatok és filmek sorozatává nőtte ki magát, talán sosem látott volna napvilágot. E csoport tagjai nemcsak pénzügyi támogatást nyújtottak, hanem gyakran tanácsokkal is segítették a fejlesztési folyamatot, hozzájárulva a sorozat sikeréhez.
A kínai mesterséges intelligencia versenytársának megjelenése jelentős nyomást gyakorolt az amerikai vállalatok részvényeinek árfolyamára. A piaczárás utáni kereskedés során az Arm részvényei 5,5%-kal, az Nvidia 5,3%-kal, a Broadcom 4,9%-kal, a Qualcomm 2,8%-kal, az AMD 2,5%-kal, míg az Intel 2%-kal csökkentek. A Nasdaq index 1,9%-os, az S&P 500 pedig 1%-os mínuszban nyithat ma.
Eközben Hongkongban a tőzsdei részvények jelentős növekedést mutattak, mivel a Hang Seng Tech Index közel 2 százalékkal emelkedett.
Címlapfotó forrása: Omer Taha Cetin/Anadolu a Getty Images jóvoltából.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ