Donald Trump intézkedéseket hozott a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen, szankciókat alkalmazva annak működésére.

Az amerikai elnök Benjamin Netanjahuval való egyeztetése után döntött úgy, hogy új rendeletében szankciókat vezet be a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen, amely Donald Trump szerint jogtalan döntést hozott az Egyesült államok és szövetségese, Izrael ellen is. Kedden az amerikai elnök azt is bejelentette, hogy átvenné a Gázai övezetet és áttelepítené a palesztinokat, ám az ötletet Izrael kivételével egyetlen ország sem támogatta.
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön rendeletet írt alá, amelynek értelmében Washington szankciókkal sújtja a Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) az Egyesült Államok és közeli szövetségese, Izrael ellen folytatott eljárások miatt - adta hírül az MTI.
A rendelet szövege szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság "Amerika és közeli szövetségesünk, Izrael ellen illegitim és alaptalan akciókba bocsátkozott", és "visszaélt hatalmával, amikor alaptalanul elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu miniszterelnök és volt védelmi minisztere, Joáv Gallant ellen".
A rendelet értelmében az Egyesült Államok olyan intézkedéseket foganatosít, amelyek konkrét és jelentős következményekkel bírnak az ICC (Nemzetközi Büntetőbíróság) által elkövetett jogsértésekért felelős személyekkel szemben. Ez magában foglalhat ingatlanok és egyéb eszközök lefoglalását, továbbá lehetőséget teremt arra is, hogy megakadályozzák az ICC-tisztviselők, alkalmazottak és hozzátartozóik belépését az Egyesült Államok területére.
Az amerikai elnök Benjamin Netanjahu washingtoni látogatásának alkalmával tette közzé jelentős döntését. Tavaly novemberben a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki az izraeli miniszterelnök ellen, amely a Gázai övezetben elkövetett, állítólagos háborús bűnökre vonatkozik. Izrael azonban határozottan cáfolja ezeket a vádakat.
Biden elnök utolsó hivatalos heteiben kifejezte nemtetszését a Nemzetközi Büntetőbíróság Netanjahu ellen kiadott elfogatóparancsával kapcsolatban, amelyet "felháborítónak" titulált. Hangsúlyozta, hogy a konfliktusban Izrael és a Hamász között nem lehet egyenlőségjelet tenni.
A Fehér Ház csütörtökön azzal vádolta a Nemzetközi Büntetőbíróságot, hogy a végzések egyidejű kiadásával "szégyenletes erkölcsi egyenlőséget" teremt a Hamász és Izrael között. Donald Trump rendelete szerint a bíróság legutóbbi intézkedései "veszélyes precedenst teremtettek", amely veszélyezteti az amerikaiakat, mivel "zaklatásnak, visszaélésnek és lehetséges letartóztatásnak" teszi ki őket - írta a BBC.
"Ez a rosszindulatú magatartás viszont azzal fenyeget, hogy sérti az Egyesült Államok szuverenitását, és aláássa az Egyesült Államok kormányának és szövetségeseinknek, köztük Izraelnek a kritikus nemzetbiztonsági és külpolitikai munkáját" - áll a rendeletben.
Washington emellett éles kritikát fogalmazott meg a Nemzetközi Büntetőbíróság irányába, amiért az korlátozza Izrael önvédelemhez fűződő jogait, miközben figyelmen kívül hagyja Iránt és az Izrael-ellenes csoportok tevékenységét. A nyilatkozat hangsúlyozta, hogy "mindkét állam, az Egyesült Államok és Izrael, virágzó demokráciák, amelyek hadseregei szigorúan tiszteletben tartják a háborús jogszabályokat."
Hága "sajnálatát fejezte ki" Trump rendelete miatt. "A bíróság munkája alapvető fontosságú a büntetlenség elleni küzdelemben" - mondta Caspar Veldkamp holland külügyminiszter az X-en.
A döntést követően, kedden, az izraeli miniszterelnökkel közösen bejelentették, hogy a palesztinokat áttelepítenék a Gázai övezetről, s a térséget a Közel-Kelet Riviérájává kívánják átalakítani. Ez a lépés azonban komoly ellenállásba ütközött, hiszen mind az Arab Liga, mind az ENSZ hangot adott elítélésének. E fejleményekre reagálva Donald Trump csütörtökön a közösségi médiában ismét megosztotta véleményét a helyzetről.
Trump kijelentette, hogy a harcok lezárultával Izrael átadná a Gázai övezetet az Egyesült Államoknak. Ezt követően hangsúlyozta, hogy a terv a palesztinok átköltöztetését vonná maga után, és hogy amerikai katonai jelenlét nem lenne szükséges. Ugyanakkor nem adott választ arra a kérdésre, hogy a területen élő kétmillió fős lakosság visszatérhetne-e a saját földjére. Ez a kijelentés több amerikai politikust is arra késztetett, hogy magyarázkodásba kezdjenek.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője szerdán bejelentette, hogy az áttelepítés csupán átmeneti intézkedés lesz. Ezt a nyilatkozatot Marco Rubio külügyminiszter is megerősítette, hangsúlyozva, hogy a palesztinoknak csak az újjáépítési folyamat idejére szükséges elhagyniuk a Gázai övezetet.
Benjamin Netanjahu hangsúlyozta az amerikai elnök tervezetét, amely a terület újjáépítését célozza meg, mint figyelemre méltót. Csütörtökön Jiszráel Kác izraeli védelmi miniszter utasította a hadsereget, hogy készüljön fel a gázai lakosok "önkéntes távozására", amelyet szárazföldi, tengeri és légi útvonalakon kívánnak lebonyolítani.