Egészen lenyűgöző, hogy milyen módon lehet távolról kikémlelni, mi zajlik valaki képernyőjén.

Uruguayi kutatók figyelemre méltó felfedezést tettek a kémkedés új dimenziójában: a HDMI kábel vezeték nélküli lehallgatásának segítségével és mesterséges intelligencia alkalmazásával képesek rekonstruálni, mi jelenik meg az áldozat kijelzőjén. Ez a módszer új kihívások elé állítja a digitális biztonságot.
Bár a HDMI esetében vezetékes szabványról van szó, és általában digitálisan titkosítják is (az adattömörítés sokkal összetettebb, mint a régi analóg jeleknél), mégis elegendő mágneses jel jön le még ezekről a kábelekről is ahhoz, hogy közvetlen hozzáférés nélkül is észlelni lehessen ezeket.
Az uruguayi Köztársasági Egyetem kutatói egy innovatív megközelítést alkalmaztak, amikor egy mesterséges intelligencia modellt képeztek ki, amely képes volt az eredeti és a lehallgatott HDMI jelek mintáira reagálni. E kutatás során sikerült a kiszivárgó elektromágneses sugárzást képernyőképekké alakítaniuk. Az általuk kifejlesztett módszert, amely a mélytanulásra épít, Deep-TEMPEST néven ismerték el. A tesztelés során szövegfelismerő szoftvert alkalmaztak, hogy elemezzék az MI-modell által rekonstruált képernyőképeket. Az így nyert szöveget összevetették az eredeti kijelző tartalmával, és megállapították, hogy a módszer körülbelül 70 százalékos pontossággal tudta visszaállítani az elfogott HDMI jelekből származó információt.
Bár ez a technika nem mérhető a klasszikus rögzítési eljárásokkal, mégis 60%-os előrelépést mutat a régebbi módszerekhez viszonyítva, ami bőven elegendő ahhoz, hogy jelszavakat és egyéb érzékeny adatokat lopjanak el. Ráadásul vezeték nélküli kivitelezésre is lehetőség van, így a célszámítógép fizikai megközelítése nélkül, ideális körülmények között akár az épület határain kívülről is végrehajtható.
A kutatók állításai szerint a kormányzati ügynökségek és érzékeny ipari létesítmények már alkalmazzák ezeket a támadásokat. Az ilyen szervezetek valószínűleg már megteszik a szükséges lépéseket az elektromágneses szivárgások elleni védekezés érdekében, még ha ez jelentős anyagi terhet is jelent számukra. Ami az átlagfelhasználókat illeti, a technika bonyolultsága és az a követelmény, hogy a támadásokhoz a célrendszer közelében kell lenni, azt jelenti, hogy ők nem állnak közvetlen veszélyben. Sokkal célszerűbb, ha a felhasználók a rosszindulatú programokkal járó valós fenyegetésekre összpontosítanak.
Az érzékeny adatokkal rendelkező szervezeteknek és vállalatoknak, illetve otthonról dolgozó alkalmazottjaiknak érdemes lehet megvizsgálniuk az elektromágneses árnyékolást.