Törökországban szabadlábra helyezték azt a svéd újságírót, aki márciusban került őrizetbe.


Március végén Törökországban őrizetbe vették Joakim Medint, akit becsületsértéssel és terrorszervezeti tagsággal vádoltak. Az újságíró tagadta a vádakat, ennek ellenére tizenegy hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, de alig két héttel később szabadon engedték a török hatóságok, melyről a svéd miniszterelnök számolt be.

Hazaengedték Svédországba Joakim Medin svéd újságírót, akit március végén vettek őrizetbe Törökországban becsületsértés és terrorszervezeti tagság címén - közölte pénteken Ulf Kristersson svéd miniszterelnök az X-en.

A titokzatos háttérmunkálatok végre meghozták gyümölcsüket. Joakim Medin, a svéd újságíró, éppen hazafelé tart Törökországból Svédországba.

- nyilatkozta Kristersson, hangsúlyozva, hogy a repülőgépe néhány órán belül landolni fog. A svéd miniszterelnök egyúttal kifejezte háláját a stockholmi külügyminisztériumnak, valamint európai partnereinek a Medin szabadon bocsátásáért folytatott fáradhatatlan munkájukért.

A Dagens ETC című svéd lap munkatársát, Medint, március 28-án őrizetbe vették Törökországban. A török főügyészség közlése szerint a letartóztatásra egy 2023 januárjában lezajlott stockholmi demonstrációval összefüggésben indított nyomozás részeként került sor.

A stockholmi tüntetésen, ahol az Ankara által terrorszervezetnek minősített Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) támogatóinak szimpátiája volt a középpontban, egy figyelemfelkeltő akció zajlott. A résztvevők egy bábút akasztottak fel egy lámpaoszlopra, amely a török elnököt szimbolizálta, ezzel kifejezve politikai álláspontjukat és ellenállásukat.

Joakim Medin határozottan cáfolta, hogy részt vett volna a tüntetésen, hangsúlyozva, hogy abban az időszakban Németországban tartózkodott munkája miatt. Emellett megemlítette, hogy a közösségi médiában sem osztott meg információt az eseménnyel kapcsolatban.

Joakim Medin esetét a terrorszervezeti tagsággal kapcsolatos vádak árnyékolják be, amelyek Szíriában, Irakban és a délkelet-törökországi térségekben végzett tudósítói tevékenységére építenek, egészen 2014 és 2017 között. Az újságíró április 30-án tizenegy hónapos felfüggesztett börtönbüntetést kapott egy török bíróság döntése értelmében, amely a török elnök, Recep Tayyip Erdogan megbecsülésének megsértésére hivatkozott.

Related posts