Az olcsó hőszivattyúk készletei kimerülhetnek, és ez a tendencia a klímaberendezések áraiban is tükröződni fog a jövőben.


Az indok, amiért a gyártóknak zöldebb hűtőközegek használatára kell váltaniuk.

A hőszivattyúkban jelenleg még nem a propán a leggyakoribb hűtőközeg, hanem az R32 nevű gáz, ám ezt egy 2024-ben hozott uniós rendelet következtében 2027-től már nem lehet alkalmazni. A gyártók ezért jellemzően elkezdtek áttréni a környezetbarátabb propángáz alkalmazására - ezek a berendezések nagyobbak, nehezebbek, és drágábbak is elődeiknél. És bár az átállás (2027) látszólag még messze van, a kereskedői készletekben már most egyre inkább keveredik a propános és az R32-es kínálat. Mi több, a kereskedők egy részénél már az olcsóbb R32-es típusokból korlátozottak a készletek, ezeket igyekeznek kivezetni a gyártók kérésére, és inkább a drágább, propános készülékekből van nagyobb kínálat.

A propános hőszivattyúk általában 20-30%-kal drágábbak az R32-es modelleknél. A kereskedők azonban megjegyezték, hogy mivel új termékek árazásáról van szó, figyelembe fogják venni a jelenlegi inflációs helyzetet Magyarországon, ahol a költségek folyamatosan emelkednek. Ezért valószínű, hogy a növekvő kiadásaik hatását is beépítik az árakba.

Ami még fontos, hogy a köznyelvben légkondinak vagy sima klímának nevezett berendezések technológiai értelemben szintén hőszivattyúk, pontosabban "osztott levegő-levegő típusú lakossági berendezések". Ezekre azonban csak 2029-től vonatkozik a propános átállási kötelezettség, így ezekből még várhatóan jó ideig lesz a jelenlegi R32-es változat is.

Általános vagy azonnali készlethiányról a hagyományos hűtőközeggel működő klímaberendezések és hőszivattyúk esetében nem beszélhetünk. A gyártók már most is fokozatosan bővítik az új típusú készülékek kínálatát, emiatt a hagyományos rendszerek választéka várhatóan csökkenhet, ez azonban nem jelent közvetlen készlethiányt, hanem inkább az új modellek térnyerését mutatja

- jellemezte a helyzetet a portálnak Kovács Zsombor, a Daikin rendszerek szakértője, az A1 Solar partnere. Vagyis összességében nincs szükség pánikszerű beszerzésre, de célszerű tudatosan megtervezni a jövőbeli vásárlásokat.

Related posts