Elérkezett az európai vállalatok számára a rémálmok időszaka, ahogy Kína bosszúja szorító fogságba ejtette őket.

Egy friss jelentés szerint az európai vállalatok Kínában egyre inkább kénytelenek különválasztani helyi és globális működésüket a szigorú szabályozások és geopolitikai bizonytalanságok miatt. Ez a gyakorlat felgyorsíthatja a deglobalizációt, miközben csökkentheti a globális gazdasági növekedést.
Az Európai Unió Kínai Kereskedelmi Kamarájának jelentése arra figyelmeztet, hogy a Kínában tevékenykedő európai cégek egyre nagyobb nyomás alá kerülnek, hogy helyi működésüket elkülönítsék globális tevékenységüktől - írja az Euronews.
Jens Eskelund, a kamara elnöke hangsúlyozta:
Bár egyes funkciók lokalizálása kereskedelmi szempontból indokolt, a kényszerű elkülönítés hátrányosan befolyásolhatja a nemzetközi versenyképességet.
A cégek így nem csupán drágább és kevésbé eredményes működési modellekkel szembesülnek, hanem a helyi konkurenseik számára is könnyebben pótolhatóvá válhatnak.
A jelentés alapján a vállalatok lényeges átalakításokat végeznek ellátási láncaik, munkaerő-gazdálkodásuk és kutatás-fejlesztési folyamataik terén, hogy alkalmazkodjanak a kínai piacon támasztott követelményekhez. Bár a működés szétválasztása rövid távon mérsékelheti a szabályozási kockázatokat, komoly hátrányokkal is jár: a költségek emelkedése, a párhuzamos folyamatok kialakulása, az innováció csökkenése és a hatékonyság csökkenése mind olyan tényezők, amelyekkel a vállalatoknak számolniuk kell.
Ez a tendencia a deglobalizációt is erősítheti, ami hosszabb távon rontja a globális gazdasági növekedés kilátásait.
A Kínába irányuló európai közvetlen külföldi beruházások (FDI) 2022 óta már 29%-os visszaesést mutatnak, és a kereskedelmi kamara véleménye szerint ez a csökkenés tovább folytatódhat. A vállalatok számára a működési költségek meghaladhatják a potenciális nyereségeket, ami további aggodalmakat vet fel. A helyzetet tovább bonyolítják a Kínában érvényes nemzetbiztonsági jogszabályok, mint például a kémkedésellenes és a külkapcsolati törvények, melyek bizonytalan megfogalmazása komoly szabályozási kockázatokkal jár.
Az európai vállalatok számára ezek a nehézségek, mint például a piacra lépés akadályai és a változó szabályozási követelmények, jelentős mértékű bizonytalanságot teremtenek.
A kamara arra ösztönözte a külföldi cégeket, hogy aktívan kapcsolódjanak be a kínai szabványalkotási eljárásokba, hogy megvédhessék saját érdekeiket. Ezzel párhuzamosan Pekinget felkérték, hogy világosabbá tegye a szabályozási elvárásait, valamint szüntesse meg a piacra lépést nehezítő akadályokat. A hosszú távú és fenntartható külföldi befektetések előmozdítása érdekében elengedhetetlen, hogy Kína egyértelműbb szabályozási kereteket és versenyképesebb üzleti környezetet teremtsen.