Elon Musk jelentős hatással lehet Ukrajna helyzetére, ami komoly következményekkel járhat az ország számára.


A helyzet egyre feszültebbé válik, hiszen már a Rádió 1 is bekapcsolódott a diskurzusba Metzker Viki és Regán Lili konfliktusával kapcsolatban.

Belső értesülésekre hivatkozva a Reuters szellőztette meg: az "égi" internetkapcsolat kérdése felmerült Keith Kellog ukrajnai megbízott és Zelenszkij találkozóján. A megbeszélésen felmerült, hogy a Starlink szolgáltatás leállításával kell szembenéznie, ha nem sikerül megállapodni a ritkaföldfémekről.

(A legújabb hírek forrása itt található)

Zelenszkij ugyanakkor világos garanciákra vágyik az Egyesült Államoktól az üzlet feltételeiként. Pénteken kifejtette, hogy az amerikai és ukrán delegációk már dolgoznak a megállapodás részletein, míg Trump elnök arról beszélt, hogy a dokumentum aláírása hamarosan megtörténik.

Ahogy azt már sokan tudják, Musk több ezer Starlink terminált juttatott el Ukrajnába, hogy pótolja az orosz invázió következtében megrongálódott kommunikációs hálózatokat. Az akkoriban még hősiesnek tartott Musk 2022 őszén azonban már egyszer visszavonta a rendszerhez való hozzáférést, amikor Ukrajnával való viszonya egyre feszültebbé vált.

Ukrajna számára a Starlink-rendszer kulcsfontosságú, hiszen lehetővé teszi az internetkapcsolat fenntartását a háború által sújtott lakosság és a katonai egységek számára egyaránt. "Ukrajna a Starlink hálózatán él. Az északi csillaguknak tekintik" - emelte ki a szolgáltatás jelentőségét a forrás, aláhúzva ezzel a modern technológia szerepét a konfliktus idején.

Melinda Haring, az Atlantic Council egyik vezető szakértője, részletesen kifejtette, hogy a Starlink rendszere nélkülözhetetlen szerepet játszik Ukrajna drónjainak hatékony működésében, amely a katonai stratégiájuk egyik alapvető pillére.

Haring hangsúlyozta, hogy a Starlink elvesztése radikálisan megváltoztatná a helyzetet, megjegyezve, hogy Ukrajna jelenlegi drónhasználati és tüzérségi képességei szorosan összefonódnak a Starlink hálózat által nyújtott támogatással. Ukrajna számos drón-technológiai megoldással büszkélkedhet, beleértve a tengeri drónokat, a felderítő drónokat, valamint a nagy hatótávolságú pilóta nélküli légijárműveket.

A lengyel miniszterelnök-helyettes korábban kijelentette, hogy Lengyelország állja Ukrajna Starlink-előfizetésének költségeit, és ezt a támogatást a jövőben is fenntartják.

Miután a Reuters publikálta a cikkét, Musk az X platformon kifejezte véleményét, miszerint az információ "hamis" és hogy "a Reuters nem mond igazat". A hírportál ezután megpróbálta megkeresni a részleteket, de Musk eddig még nem adott bővebb választ.

Ahogy korábban említettük, Zelenszkij először egy amerikai javaslat nyomán beszélt arról, hogy az Egyesült Államok támogatásáért cserébe felajánlja Ukrajna ritkaföldfém készleteinek egy részét. Ezt követően Donald Trump is felfigyelt az ajánlatra, és egyre inkább érdeklődött az ásványkincsek iránt. Volodimir Zelenszkij azonban elutasította Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter első javaslatát, amely 500 milliárd dolláros üzlet keretében az USA számára hozzáférést biztosított volna az ukrán ásványkincsek 50%-ához. Az ügyletbe Putyin Oroszországa is beszállt, hiszen a rijádi orosz-amerikai megbeszélésen is felmerült ez a lehetőség.

Related posts