Elsőként az ő zenéjét hallgatták meg a világűr mélyén, most pedig az egész Földön élvezhetjük dallamait.


Amikor Jurij Gagarin 1961 áprilisában első emberként lépett be a világűr végtelenjébe, egy különleges dallal ünnepelte meg a pillanatot: "Az én hazám hallja, az én hazám tudja, / hol, mely egekben száll fia..." – ezt a gyönyörű kompozíciót Dmitrij Sosztakovics jegyzi. Most pedig Szabó Stein Imre rendezésében egy lenyűgöző, kétórás koncertfilm készül, amely 2025. április 5-én, szombaton 21:00-kor debütál a Stingray Classica minden nemzetközi csatornáján. Az egész estés televíziós produkcióban a francia-angol zongoraművész, David Levy 15 kiválasztott darabot ad elő Sosztakovics 24 prelúdium és fúga, Op. 87 című művéből, így gazdagítva a zene és az űrutazás különleges kapcsolatát.

A történelem, a történetírás és az újságírás furcsa, néha szinte abszurd humorral bír. Vagy talán nem is annyira humor, inkább szarkazmus, ironikus csavarokkal tűzdelt narratíva. Vegyük például Dmitrij Sosztakovicsot, a zeneóriást, aki 1975. augusztus 9-én, hatvannyolc évesen távozott el Moszkvában. A központi hatalom tollából származó nekrológja mindent elmond a korszak szellemiségéről:

Élete során elkötelezetten dolgozott a szovjet zene fejlődéséért, miközben a szocialista humanizmus és internacionalizmus eszméit népszerűsítette. Szenvedélyesen küzdött a békéért és a népek közötti barátságért, minden erejével azon fáradozott, hogy előmozdítsa e nemes célokat.

Sosztakovics, az orosz zenei világ kiemelkedő alakja, talán egy új szimfónia, prelűd vagy egy rövid fúga megírására is vállalkozott volna, sőt, akár A hatalom képmutatása címmel is. De sajnos, ezt sosem tudhatjuk meg. Ő egy olyan művész volt, akinek lelke mélyen megsebezte a XX. századi szovjet-orosz valóság, amely nemcsak zenéjét és művészetét formálta, hanem hírnevét is világszerte elismerte.

Furcsának, ellentmondásosnak tűnhet ezt így kimondani, de aki élt a XX. században, vagy él a huszonegyedikben, és azzal kell szembesülnie, hogy az alkotás öröme és lehetősége, valamint az érte járó siker és elismerés, vagy kudarc és kárhozat ugyanarról a tőről fakad, és leginkább a hatalomhoz való viszony és iszony határozza meg, az alighanem pontosan tudja, és érti, hogy Dmitrij Sosztakovics, Szentpétervár szülöttje miért is volt olyan csöndes, hallgatag, tisztaságmániás, könnyen magába forduló zeneszerző, s miért mondta azt, hogy

A zene megvilágosítja az embert, és megadja neki az utolsó remény esélyét - ezt még a hóhérnak is beillő Sztálin is tudta.

Szabó Stein Imre most egy különleges koncertfilmmel tiszteleg egy orosz zeneszerző előtt, amely két órán át tartó zenei utazásra invitálja a nézőket. Ahogy ő fogalmaz: "A kamerák ezen videókban élő párbeszédet folytatnak a zenével, középpontban egyetlen zongoraművész drámai kifejezésmódja és költői világa áll. A mű, amelyet éppen előad, a zongorairodalom egyik legbonyolultabb és legfontosabb darabja. A sötét térben, felülről érkező fény alatt helyeztem el a 'cselekményt', ahol a művész magányának szellemi és lényegi jelentősége nyilvánvalóvá válik. Úgy érzem, hogy ez a helyzet a néző számára is hasonló élményt teremt."

Létezésünk alapállapota ez, de most David Levy, a kiemelkedő francia zongorista, egy szinte emberfeletti kihívással néz szembe, amelyet bravúros tehetségével próbál megoldani.

A kamera mozgásaival azt szerettük volna kifejezni, ahogyan a fúga fokozatosan, szinte lebegve épül az ég felé. Furcsának tűnhet, de egy szóló zongorajáték filmes megörökítése sokkal bonyolultabb feladat, mint egy szimfonikus művét. Minden egyes pillanatban a néző figyelme kíméletlenül azonos pontra összpontosul; itt nincs helye elterelő gondolatoknak vagy mellébeszélésnek. Célom az volt, hogy egy újfajta képi nyelven ragadjam meg a zene folyamatos születését, és Daviddel együtt formáljuk meg a drámát, mintha ez a folyamat a színpadi dráma világába is beleilleszkedne.

Különösen izgalmas hír, hogy a Stingray Classica műsorai között debütál a film, ráadásul világpremier formájában! A Classica elérhetősége szinte globális, hiszen Mongóliától Európán, Kínán át az Egyesült Államokig, sőt Magyarországon is elérhető. A produkció elkészítésében kiemelkedő szerepet játszott Dvorák Zsuzsa zenei rendező, Gémes Kati technikai rendező, Czigány Gergely vezető operatőr, Vajda László fővilágosító, valamint Lecza Attila vágó.

A koncertfilm feljegyzései alapján Johann Sebastian Bach mellett Dmitrij Sosztakovics is egyedülálló módon megalkotta a teljes prelúdium és fúga-ciklust. Ez a mű 24 zongoradarabból áll, amelyek mindegyike a kromatikus skála különböző dúr és moll hangnemeiben íródott.

A zeneszerzőt Bach ikonikus „Wohltemperiertes Klavier” (BWV 846-893) című munkája ihlette, amely negyvennyolc prelúdiumot és fúgát tartalmazó, két könyvből álló gyűjtemény. A lipcsei Bach-verseny zsűrijének tagjaként Sosztakovicsot mélyen megérintette Tatiana Nikolayeva orosz zongoraművész előadása a Bach 48 prelúdium és fúgájából. Sosztakovics 1950 őszétől 1951 februárjáig, nagy lelkesedéssel komponálta ezeket a darabokat, amelyeket Nyikolajevának dedikált. A művek premierje 1952 decemberében zajlott Leningrádban, ahol Nikolayeva lenyűgöző interpretációja új fényben tette láthatóvá a zeneszerző vízióját.

Szabó Stein Imre véleménye szerint Sosztakovics műve olyan személyes hangvételű mestermunka, amely Bach eredeti alkotásaival is felveszi a versenyt. E művet a XX. század egyik legjelentősebb zongoradarabjaként tartják számon.

Szabó Stein Imre számos jelentős nemzetközi díjat nyert zenei témájú filmekkel, többek között a Bartók Világverseny&Fesztivál imázs filmjével társ rendezőként a Chicago International Film Awards, TV Awards Silver Hugo díját, a Venice TV Award Performing Arts Films kategóriájának fődíját rendezőként a 2020-as, MEZZO TV-n bemutatott, a Concerto Budapest és Keller Andrással felvett Weinberg koncertfilmmel, szintén a Concerto Budapesttel felvett Kárpát Rapszódia című MEZZO filmmel rendezőként a New York Festivals&Television Awards Silver Tower díját, legutóbb pedig a 2024-es LOVIE AWARDS Entertainment in Film&Video kategóriájában a Silver Lovie Awardot a Concerto Budapest és Keller András Mozart-nap élő közvetítésével az Index.hu-n.

Related posts