A KSH elvben befejezte a szokatlan szegénységi adatok áttekintését, azonban a pontos eredményekről nem osztottak meg információt.


"Az adatok revíziója hazai szinten lezárult. Az Eurostat által végzett validálás zajlik jelenleg" - közölte a KSH a 444 megkeresésére. A lap azért fordult a statisztikai hivatalhoz, mert ahogy mi is megírtuk évekig torz szegénységi adatokat közölhetett a KSH.

A Válasz Onlineban megjelent Tátrai Annamária és Gábos András, a Tárki kutatója által készített elemzés érdekes eredményekre világít rá. A 2018 és 2021 közötti időszak adatai alapján hirtelen nagyszámú ember került a szegénységi küszöb feletti jövedelmi sávba. Ráadásul a statisztikákban 322 olyan egyfős háztartás is szerepel, ahol az euróban kifejezett jövedelem a tizedesvessző után hét számjeggyel azonos, ami tízmilliomod pontosságot jelent. Ez a jelenség véletlenszerűen nem valósulhat meg, ami további kérdéseket vet fel az adatok megbízhatóságával kapcsolatban.

A kutatók az Eurostat adatai alapján végezték el a vizsgálatokat: a jövedelmi adatokat először a magyar gyerekek, majd a teljes lakosság, végül pedig az egyedülállók körében csoportosították, száz eurós intervallumokban. Ennek eredményeként hisztogramokat és görbéket készítettek, amelyek 2017-től napjainkig mutatják be a különböző jövedelmi sávok eloszlását. Érdekes módon mindegyik ábrán megjelent egy kiemelkedő csúcs a szegénységi küszöb fölötti 100 eurós sávban, míg az alatta lévő jövedelmi szintek viszonylag üresnek tűntek.

A görbe ilyen irányú eltorzulásával párhuzamosan a KSH "megdöbbentő mértékben javuló szegénységi statisztikákat kezdett közölni". Például a 2015 és 2020 közötti időszakban a gyermekszegénység arányának 63%-os csökkenéséről számoltak be, miközben a hátrányos helyzetű, valamint a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek számának csökkenése sokkal mérsékeltebb volt. Amikor ezt megkérdezték, a hivatal nem látta problémásnak a helyzetet.

Júniusban egy érdekes jelenségről számoltunk be, amely a magyar nyugdíjasok helyzetét érinti. Két lehetőség merült fel: vagy a NAV titokban pénzügyi támogatást nyújt a nyugdíjasok felének, vagy valami súlyos hiba van a szegénységi statisztikákban. A helyzet akkor vált nyilvánvalóvá, amikor kiderült, hogy sok olyan személy került be a szegénységi statisztikákba, akiknek a nettó jövedelme valójában meghaladja a bruttót. Ez azt jelenti, hogy a NAV-tól kapott pénzösszegük nagyobb, mint a befizetett adójuk, így végül eltérő bruttó jövedelmekből ugyanakkora nettó jövedelemhez jutottak. Ennek következtében épp hogy átcsúsztak a szegénységi küszöb fölé, ami nyilvánvalóan nem lehet normális állapot.

A 444 portál érdeklődésére a KSH megerősítette, hogy érkezett-e bármilyen hivatalos megkeresés az Eurostattól a szokatlan szegénységi adatok kapcsán. Azonban a statisztikai hivatal válasza nem volt konkrét, csupán annyit közölt, hogy "a revízió részleteiről, időpontjáról és technikai kivitelezéséről" folytak megbeszélések.

Related posts