A Fülöp-szigetek korábbi elnökét emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények gyanújával letartóztatták.

Rodrigo Duterte, a korábbi Fülöp-szigeteki elnök, kedden a manilai nemzetközi repülőtéren került őrizetbe, miután a rendőrség a Nemzetközi Büntetőbíróság utasítására lépett akcióba. Az elfogás hátterében az áll, hogy Duterte ellen emberiség ellen elkövetett bűncselekmények miatt indult eljárás. Ezt a manilai kormány hivatalosan is megerősítette.
A 79 éves Dutertét Hongkongból való megérkezése után vették őrizetbe, a rendőrség pedig a Nemzetközi Büntetőbíróság utasítása alapján lépett akcióba. A volt elnök kábítószerellenes kampányának során elkövetett tömeges gyilkosságok vizsgálata áll a középpontban – tájékoztatta a közvéleményt Ferdinand Marcos elnök hivatala.
"Megérkezésekor a főügyész kézbesítette a volt elnöknek az ICC értesítését a letartóztatási parancsról emberiesség elleni bűncselekmény miatt" - áll a kormány közleményében. "Jelenleg a hatóságok őrizetében van".
A váratlan letartóztatás felfordulást okozott a repülőtéren, ahol Duterte ügyvédei és segítői hevesen kifejezték ellenérzésüket amiatt, hogy orvosokkal és jogi tanácsadókkal együtt nem engedték őket a közelébe, miután őrizetbe vették. "Ez az alkotmányos jogainak súlyos megsértése" - nyilatkozta Bong Go szenátor, Duterte közeli szövetségese, a jelenlévő újságíróknak.
Az ICC (Nemzetközi Büntetőbíróság) 2011. november 1. és 2019. március 16. között a Rodrigo Duterte vezette Fülöp-szigetek drogellenes háborúja során elkövetett gyilkosságokat vizsgálta, amelyek potenciálisan emberiesség elleni bűncselekményeknek minősülhetnek. Duterte 2019-ben bejelentette, hogy visszavonja az országot a Római Statútumból, amit sok emberi jogi aktivista úgy értelmezett, hogy ez a lépés a felelősségre vonás elkerülésére irányul.
A Duterte-kormányzat 2021 végén azzal az érveléssel kezdeményezte a globális bíróság vizsgálatának felfüggesztését, hogy a Fülöp-szigeteki hatóságok már vizsgálják ugyanezeket a vádakat, arra hivatkozva, hogy az ICC - amely végső fokon eljáró bíróság - nem rendelkezik joghatósággal az ügyben. Az ICC fellebbviteli bírái azonban 2023-ban úgy döntöttek, hogy a vizsgálat folytatódhat, és elutasították a kormányzat kifogásait.
A hollandiai Hágában székelő Nemzetközi Büntetőbíróság akkor léphet közbe, ha az országok nem hajlandók vagy nem képesek a legszörnyűbb nemzetközi bűncselekmények - köztük a népirtás, a háborús és az emberiesség elleni bűncselekmények - gyanúsítottjai ellen eljárást indítani.