Európa határozottságán múlik, hogy mennyi ideig képes Ukrajna megállni az amerikai támogatás nélkül.


A legrosszabb forgatókönyv szerint, ha minden amerikai katonai és hírszerzési támogatás hirtelen megszűnne Kijev számára, Ukrajna még mindig képes lenne hosszú ideig fenntartani a területvédelmét. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy az európai szövetségesek szilárdan támogassák és összehangolják erőfeszítéseiket.

Nem ok nélkül gyakorol nyomást Vlagyimir Putyin az amerikai elnökre, hogy kényszerítse bele Ukrajnát egy körvonalazatlan és nem garantált fegyverszünetbe - nyilatkozta Oleh Zsdanov ukrán katonai szakértő a lengyel Onet Wiadomości tévécsatornának.

Az ukrán hírszerzés információi szerint az Orosz Föderáció júniusra kimeríti a szovjet időkből származó készleteit és fegyvereit. Ekkorra Európának is világossá válik, hogy egy sürgetett és bizonytalan béke Ukrajnában akár kedvezőtlenebb következményekkel járhat, mint a háború folytatása.

Ha Putyin nem csupán győztesnek tekinti magát, hanem ténylegesen az is lesz, az súlyos következményekkel járhat. Amennyiben véget érnek a harcok Ukrajnában, a legelső lépése az lesz, hogy csapásmérő egységeket telepít a lengyel határra – figyelmeztetnek a szakértők erre a lehetséges veszélyre.

Most mindenki arról beszél, hogy az Egyesült Államok felfüggeszti a katonai segélyezést Ukrajnának, de a pontos számokat és a veszteglésre ítélt fegyverzet összetételét még nem ismerjük, a nyilatkozatok is ellentmondásosak. Ami biztos; elnöki ciklusának vége felé a Biden-kormányzat az amerikai Kongresszus által nyújtott pénzeszközök maradékát is felhasználta, ezek összértéke 3,8 milliárd dollár volt. Ez a keret főleg lőszereket és páncélozott harcjárműveket tartalmazott.

Jelenleg a teljes összeg körülbelül 10 százaléka áll még rendelkezésre, míg a fennmaradó 90 százalékot már átadták Ukrajnának. Ez a 10 százalék az, amit Trump visszatartott. Továbbá vannak olyan szerződések is, amelyek 2026-ig érvényesek, de a jövőbeli sorsukról még nem áll rendelkezésre információ. Összegzésképpen elmondható, hogy a kérdéses összeg körülbelül 3,8 milliárd dollárt tesz ki; ez ugyan jelentős összeg, de nem számít sorsdöntőnek.

Ha csak pénzről lenne szó, az Európai Unió ezt a lyukat könnyűszerrel kitöltheti.

Az elemző véleménye szerint a helyzet már Trump kampányának idején is kiszámíthatónak tűnt, hiszen a korlátozások bevezetése egyre valószínűbbé vált. Mindenki számára világos volt, hogy ilyen események várhatóak, csupán az ütemezés és a mérték maradt kérdéses. "Ukrajna már felkészült erre a forgatókönyvre" - nyilatkozta Zsdanov, hozzátéve, hogy az amerikai elnökválasztás előtti hat hónapban elkezdték az erőforrásaik felhalmozását. Jelenleg ezek az eszközök lehetővé teszik számukra, hogy aktívan részt vegyenek a harci műveletekben. Ez a készlet a jövőbeni szükségleteik biztosításához szolgál, és nem is számoltak új szállítmányokkal.

Ukrajna az ősz beköszöntével már nem számított újabb amerikai támogatásokra. Érdemes kiemelni, hogy az Egyesült Államok összesen az ukrán fegyverzet körülbelül 30%-át biztosította, és ezen a téren a többi partnerország is hasonló arányban járult hozzá a segítségnyújtáshoz.

Ritkán kerül szóba, de a hadiipari komplexum ukrán részlege a háború kezdete óta jelentős fejlődésen ment keresztül, és a termelésének 40%-át mostanra már ők állítják elő. "Célunk, hogy 2025 végére a hazai termelés arányát 50%-ra emeljük, különösen olyan hatékony drónok révén, amelyek képesek megfékezni az orosz erők előretörését" – nyilatkozta Zsdanov. Hozzátette, hogy ennek köszönhetően Ukrajna képes lesz fennmaradni az Egyesült Államok támogatása nélkül is, ami azonban nem jelenti azt, hogy ne tekintenék komolyan a jelenlegi válságot. "Előfordulhat, hogy néhány tervezett támadó hadműveletet fel kell függesztenünk, és inkább a védekezésre kell koncentrálnunk" – mondta. Azonban ennek van egy hátrányos következménye is: ha az amerikai támogatás csökken, Ukrajna elveszíti azt a stratégiai előnyét, amit az orosz hadsereg kimerültsége és alacsony harci morálja biztosít. Ezért könnyen előfordulhat, hogy az amerikai segítség leállítása éppen az orosz hadsereg gyengülését próbálja ellensúlyozni.

Ezért Putyin nyomást gyakorol Trumpra, hogy Ukrajna beleegyezzen a fegyverszünetbe, ami lehetőséget ad Moszkvának arra, hogy rendezze soraikat. Jelenleg azonban semmiféle jel nem utal arra, hogy Oroszország kész lenne a háború véglegesen befejezni.

Az elemző véleménye alapján az Egyesült Államok nem biztosított közvetlenül Patriot-rendszereket Ukrajnának; helyette az ütegek olyan országokon keresztül érkeztek, amelyek rendelkeztek amerikai gyártási engedéllyel, főként Lengyelországon keresztül. Kiemelkedő szereplőként itt Spanyolországot és Japánt lehet megemlíteni.

A Patriot az egyik legmagasabb színvonalú légvédelmi fegyver, de vannak más rendszerek, amelyek kellően helyettesíthetik, mint például a francia-olasz SAMP/T. Nagy-nagy csapás lenne a Patriot elvesztése, de ez nem járna egyben a háború elvesztésével is.

Fentiekhez az Euronews hozzáteszi a hibrid hadviselés ma már egyenértékű eszközét, a hírszerzési és elektronikus fegyvernemet is. Mint megírtuk, az amerikai kormány és a CIA - legalábbis egyelőre - felfüggeszti Ukrajna érzékeny katonai adatokkal való ellátását.

Ez egy súlyos kockázati tényező, mivel a háború három éve alatt Kijev jelentős mértékben az amerikai polgári és katonai hírszerzési adatokra alapozta az ellenfél csapatainak mozgásáról, létszámáról és felszereléséről szerzett információkat. Más szóval, ezek az adatok nélkülözhetetlenek a helyzet pontos felméréséhez.

A kijevi vezérkar rendszeresen kap információkat a brit, a német, a francia és más titkosszolgálatoktól is, de az adatgyűjtés főként az amerikai kapacitásokra támaszkodik. 2022-ben ennek a tevékenységnek a költségei meghaladták a kétmilliárd dollárt.

A hírszerzési csomagban négy műholdas kommunikációs (SATCOM) antenna,

A szöveg egyedivé tétele érdekében itt van egy alternatív megfogalmazás: A SATCOM terminálok és szolgáltatások, valamint az elektronikus hadviselés (EW) és az EW elleni rendszerek, továbbá a kereskedelmi műholdas képalkotási szolgáltatások kiemelt szerepet játszanak a modern technológiai környezetben.

Fontos hangsúlyozni a veszélyt, amelyet Elon Musk Starlink szolgáltatásának esetleges leállítása vagy felfüggesztése jelenthet. Ez a rendszer valós időben nyújt megfigyelési és kommunikációs lehetőségeket az ukrán erők számára, és nélküle a taktikai műveletek szinte elképzelhetetlenek. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy Musk már korábban is beavatkozott a Starlink használatába, korlátozva azt az orosz érdekek javára, így ez a potenciális probléma komoly aggodalmakat vet fel.

Ilyen súlyos helyzetben az Európai Unió némi támogatást tud nyújtani, de ezt csak jelentős időveszteséggel és korlátozott mértékben képes megtenni. Az Európai Bizottság már felmérte, hogyan segíthetne Ukrajnának a szolgáltatás fenntartásában, amennyiben Elon Musk esetleg visszalépne, és arra a következtetésre jutott, hogy a 42 ezer Starlink terminál pótlása gyakorlatilag kivitelezhetetlen, még akkor is, ha ezek felét jelenleg Lengyelország fedezi.

Thomas Regnier, a Bizottság szóvivője kiemelte, hogy Kijev már kifejezte érdeklődését a Govsatcom uniós egyesített hálózata és az IRIS² projekt iránt, de ezek a rendszerek várhatóan csak a 2030-as években fognak működni. Egy lehetséges alternatíva a kereskedelmi műholdas kapacitások bevonása, például a geostacionárius pályán keringő Eutelsat, Hispasat vagy SES műholdak, illetve a OneWeb konstelláció. Azonban ezek a megoldások sem valósíthatók meg rövid időn belül.

A Wiadomościnak nyilatkozó szakértő egy figyelemre méltó következtetésre jutott: véleménye szerint Trumpnak jelentős titkos kötelezettségei állnak fenn Putyinnal szemben. E nélkül nehezen érthetőek azok a események, amelyek potenciálisan destabilizálhatják Ukrajnát.

Nagyon is elképzelhető, hogy léteznek megállapodások Trump és Putyin között, meglehet, hogy ezek a Közel-Kelethez kapcsolódnak. Hiszen ma azt látjuk, hogy Trump rendkívül aktív Izrael támogatásában, 12 milliárd dollár értékben nyújt katonai segélyt a zsidó államnak. Nagyon úgy néz ki, hogy Putyin cserébe kapja Ukrajnát.

Ezekben a nehéz időkben Ukrajnának saját erejére és partnerei támogatására kell támaszkodnia a folytatódó ellenállás érdekében. A folyamatok biztatóan és gyorsan haladnak, Európa pedig megnyitja raktárait Kijev számára. Olyan készletekről van szó, amelyeket eddig senki sem használt, de bármikor rendelkezésre állnak és bevethetők. Például tavaly Dánia felajánlotta Ukrajnának teljes tüzérségi kapacitását. Ha Európa megfelelően ellátja Ukrajnát ezekkel a fegyverekkel, akkor az ukrán haderő képes lehet szembeszállni az orosz hadsereggel, még az Egyesült Államok közreműködése nélkül is.

A szakértő szerint Európa mostanra belátta, hogy egy előnytelen ukrajnai béke sokkal rosszabb lehet számukra, mint a háború. Valós fenyegetés, hogy kialakul egy ahhoz hasonló helyzet, mint amilyen 1938-ban volt, amikor Hitlert kifejezetten felbátorította, hogy a Nyugat, mintegy békítő gesztusként odaadta Németországnak a Szudéta-vidéket.

Ha Európa ma nem nyújt támogatást Ukrajnának, akkor a balti és skandináv államok, valamint Lengyelország védelmi kapacitásai fogják meghatározni a jövő alakulását, amely jelenleg még kiszámíthatatlan. Amint véget érnek az ukrajnai harcok, Putyin első lépése az lesz, hogy csapásmérő egységeket helyez el a lengyel határon és a balti térségben. Belaruszra minden bizonnyal támaszkodni fog, hiszen az eddigi ukrajnai konfliktus során már jelentős stratégiai előnyöket biztosított számára.

Related posts