A helyzet Dél-Koreában egyre zűrzavarosabbá válik: felfüggesztették az elnök ellen kiadott elfogatóparancsot.

Dél-Koreában a nyomozók megkísérelték elfogni Jun Jogszolt, a hadiállapot kihirdetése után felfüggesztett elnököt. Azonban a volt elnök védelmi csapata hatékonyan megakadályozta a hatóságokat abban, hogy végrehajtsák az elfogatóparancsot. Ennek következtében a korrupcióellenes nyomozóhivatal a helyszínen tartózkodók védelme érdekében kénytelen volt felfüggeszteni a parancs teljesítését.
A dél-koreai nyomozók pénteken leállították az elnök, Jun Szogjol ellen kiadott elfogatóparancs végrehajtását, miután a hatóságok néhány órával később megkísérelték őt őrizetbe venni, közvetlenül a hadiállapot bejelentését követően - írja a CNN.
Kora reggel, pénteken, körülbelül 80 rendőr és nyomozó próbálta meg behatolni az elnöki rezidencia területére Szöulban. Az elnök biztonsági csapata azonban hatékonyan megakadályozta őket a parancs végrehajtásában – értesítette a közvéleményt a dél-koreai korrupcióellenes nyomozóhivatal (CIO). Ez a fejlemény tovább fokozta a feszültséget és a dacos összecsapást Junnal.
A CIO péntek délután, a helyszínen tartózkodók biztonságának megóvása érdekében úgy döntött, hogy felfüggeszti a letartóztatási parancs végrehajtását.
A közlemény szerint: a január 6-ig érvényes elfogatóparancs továbbra is hatályos, és szükség esetén megújítható.
Az elnök rezidenciája környékén jelentős rendőri jelenlét figyelhető meg, mivel több száz támogató gyűlt össze, hogy kifejezze lojalitását a vezető iránt. Ez a demonstráció különösen figyelemre méltó, hiszen alig egy hónapja az elnök hirtelen visszavonta korábbi, megosztó kijelentéseit, ami súlyos politikai zűrzavart idézett elő az országban. Jelenleg számos vád sújtja, köztük a lázadás vezetésének vádja, amely akár életfogytiglani szabadságvesztést vagy a legsúlyosabb esetekben halálbüntetést is vonhat maga után.
Egy bíróság a hét elején jóváhagyta a Jun ellen kiadott elfogatóparancsot - ez az első alkalom, hogy ilyen intézkedést hoztak egy hivatalban lévő elnök ellen. Válaszul az elnöki biztonsági csapat közölte, hogy a biztonsági intézkedéseket "a megfelelő eljáráshoz alkalmazkodva fogják meghozni." Jun, aki maga is volt ügyész, a CIO szerint az elmúlt hetekben a nyomozók három olyan idézésre sem válaszolt, amelyben együttműködését kérték.
Miután leállították az elnök őrizetbe vételére irányuló próbálkozásokat, a CIO kifejezte "mély sajnálatát" amiatt, hogy a gyanúsított nem hajlandó tiszteletben tartani a törvényes eljárásokat. Hozzátette, hogy a következő lépésekről hamarosan döntést hoznak. A vezetőt a múlt hónapban megfosztották elnöki hatáskörétől, miután a parlament megszavazta a vádemelést. Pártján belül is ellenállásba ütközött, mivel nem volt hajlandó lemondani a nyilvános felháborodást kiváltó, rövid életű rendelete miatt.
Megrögzött támogatók tömegei gyűltek össze az elnöki rezidencia közelében a fagyos hőmérséklet ellenére, és néhányan ott táboroztak egész éjjel. A vezető - akit széles körben konzervatív tűzharcosnak és az Egyesült Államok szilárd szövetségesének tartanak, aki keményen fellép Kínával és Észak-Koreával szemben - támogatói közül sokan "stop the steal" (ne lopjatok tovább - a szerk.) feliratú táblákat tartottak a kezükben, míg mások amerikai zászlókat lengettek.
Más támogatók olyan plakátokat tartottak a kezükben, amelyeken az elnök letartóztatását hazaárulásnak minősítették, míg egyesek azt kiabálták, hogy át kell nyomulniuk a rendőrség által felállított barikádon, és azt skandálták, hogy "tartóztassák le a CIO-t".
Egy órával azután, hogy a nyomozók megkezdték a végzés végrehajtását, a fő ellenzéki párt nyilvános nyilatkozatot tett közzé, amelyben arra ösztönözte az elnöki biztonsági csapatot, hogy működjenek együtt. A párt határozottan elítélte mindenféle törvénytelen utasítást. A Demokrata Párt felhívta Junt, hogy "hagyja el rezidenciáját, ahol gyáván rejtőzik, és engedje meg a letartóztatási parancs végrehajtását."
A Koreai Köztársaság minden polgárának kötelessége, hogy tiszteletben tartsa a jogszabályokat és a közrendet.
Természetesen, íme egy egyedi változata a kifejezésnek: - olvasható a hivatalos nyilatkozatban.
Külön nyilatkozatban Jun ügyvédje megismételte, hogy a letartóztatási parancs "törvénytelen, érvénytelen parancs", és fogadkozott, hogy jogi lépéseket tesz annak végrehajtása ellen. Jun védőcsapata kedden tiltó végzést nyújtott be az Alkotmánybírósághoz az elfogatóparancs felfüggesztése érdekében, valamint külön kifogást nyújtott be egy alsóbb szintű bírósághoz is az elfogatóparancs miatt.
Amennyiben Jun őrizetbe kerül, legfeljebb 48 órán át tartható fogva a bíróság által kiadott elfogatóparancs alapján, amely a hatalommal való visszaélés és lázadás vezetésének vádjára vonatkozik. Ezen időkereten belül a CIO-nak újabb parancsot kellene kérnie ahhoz, hogy Jun továbbra is őrizetben maradhasson.