Egy népszerű reggeli ital hiányos ásványi anyagokat okozhat: ennyi ajánlott belőle!


Hat büntetőpontot von maga után, mégis rengetegen nap mint nap megszegik ezt a KRESZ-szabályt.

A kávé rengeteg előnyével büszkélkedhet, de érdemes óvatosnak lenni a mennyiségével. Ha túl sokat fogyasztasz belőle, a szervezetben egy fontos ásványi anyag, a kálium szintje csökkenhet. Mivel a kávé vízhajtó hatással bír, a túlzott élvezet káliumveszteséget idézhet elő, ami különféle egészségügyi problémákhoz vezethet. Érdemes tehát mértéket tartani, hogy élvezhessük a kávé jótékony hatásait anélkül, hogy más problémákat idéznénk elő.

A kávé világszerte sokak kedvence, de sokan nincsenek tisztában azzal, mennyi csészét is fogyasztanak el naponta. A reggeli fekete ital egyfajta rituálévá válik, amely segít felébreszteni az érzékeket, majd a munkahelyi érkezés után következik a következő adag, hogy lendületet adjon a napnak. A kávészünetek során a kollégák társaságában kortyolgatva szokták megosztani egymással a nap eseményeit, és néhány órával később, az ebéd utáni fáradtság leküzdésére újabb csésze után nyúlnak. Idővel észrevétlenül csúszik be a több koffein a szervezetükbe, olyannyira, hogy estére már jóval túlléphetik az egészséges határokat.

Kávéivás után vizelet ürül a veséből, ha ez túl gyakran történik, akkor előfordulhat, hogy a kelleténél több kálium távozik a szervezetből. A kálium elengedhetetlen ásványi anyag a vesék egészséges működéséhez, szerepet játszik a simaizom-összehúzódásoknál, és a szív egészsége szempontjából, valamint az emésztés szabályozásában is fontos anyag. A kálium napi ajánlott mennyisége 3,5 gramm körül van, természetesen ez ettől eltérő lehet a nem, kor és más tényezők függvényében.

A kálium egy olyan ásványi anyag, amelyet számos étel tartalmaz, így annak hiányát nem csupán a táplálkozásunkban kell keresni. Sokkal inkább a gyógyszerek, például a diuretikumok használata játszhat szerepet ebben a problémában. Ezek a vizelethajtók, amelyeket orvosok írnak fel ödémák és egyéb állapotok kezelésére, hozzájárulhatnak a káliumszint csökkenéséhez. Emellett a kávé túlzott fogyasztása is okozhat némi káliumveszteséget. Amennyiben a káliumszint túl alacsonyra csökken, hipokalémiáról beszélünk, ami különféle egészségügyi problémákhoz vezethet.

A kávé optimális napi bevitelének mértéke körülbelül 250 milliliter. Ha valaki ennél többet fogyaszt, például a dupláját, akkor könnyen tapasztalhatja az ital nemkívánatos hatásait. Ezek közé tartozik az alvásminőség romlása, fokozott szorongás, nyugtalanság, gyorsabb légzés és különféle gyomorproblémák. Ráadásul a kávé vízhajtó hatása miatt, ha túlzásba viszed a fogyasztását, gyakrabban ürítheted a vizeletedet, ami akár hipokalémiához, azaz káliumszint csökkenéshez is vezethet a szervezetedben.

Az alacsony káliumszint tünetei a fáradtság, izomgörcsök, szívritmuszavar, emésztési zavarok. Ha ilyen tüneteket tapasztalsz magadon a túlzott kávéfogyasztás következtében, akkor az egészség megőrzése érdekében érdemes orvossal konzultálni, és pótolni a káliumot.

Related posts