Jelentős átalakulás vár ránk az özvegyi nyugdíj rendszerében!


Az új jogszabály 2026. január 1-jétől kezdve lép hatályba, amennyiben a szükséges jóváhagyások megtörténnek.

A változás sajnos nem terjed ki azokra a rendelkezésekre, amelyek valóban hozzájárulhatnának az özvegyek helyzetének javításához - hívta fel a figyelmet Farkas András, nyugdíjszakértő.

A szakértő korábbi megfogalmazása szerint a nők elsődlegesen azt kívánják, hogy férjük elhalálozása esetén az özvegyi nyugdíj élethosszig tartó támogatást nyújtson számukra. Jelenleg azonban, ha a halálesetet követően eltelt 10 éves jogvesztő határidő, mielőtt az özvegyi nyugdíjra való jogosultság rendkívül szigorú feltételei – mint például a korhatár betöltése, legfeljebb 50%-os egészségi állapot mellett megváltozott munkaképesség, illetve legalább két gyermek (árva) vagy egy fogyatékkal élő vagy súlyosan beteg gyermek eltartása – teljesülnének, a nők véglegesen elveszítik a jogot arra, hogy özvegyi nyugdíjat kapjanak elhunyt férjük után.

A megváltozott munkaképesség miatt csak akkor éledhet föl az özvegy nyugdíj, ha az egészségi állapot legfeljebb 50 százalékos (noha a minősítés már akkor megállapítható, ha az egészségi állapot legfeljebb 60 százalékos), emiatt hiába minősül megváltozott munkaképességűnek az érintett özvegy, ha az egészségi állapota 51-60 százalék közé esik, akkor nem éled föl az özvegyi nyugdíja. A nyugdíjszakember hozzátette: szinte minden érintett panaszkodik arra, hogy a felülvizsgálat során mintha szándékosan arra törekednének, hogy az egészségi állapot legalább 51 százalékos legyen.

(Friss híreink)

Az árvaellátás szabályai szerint az özvegyi nyugdíj akkor aktiválódik, ha legalább két gyermek jogosult rá. Egyetlen gyermek esetén csak akkor biztosítanak támogatást, ha az adott gyermek fogyatékkal él vagy súlyosan beteg. Ennek következtében az egészséges gyermeket nevelő özvegyek hátrányos helyzetbe kerülnek, mivel ők nem élvezhetik ezt a pénzügyi segítséget.

A házasság Alaptörvényben rögzített védelmére hivatkozva, ahelyett, hogy lényegi változtatásokat eszközölnének, két módosítással kívánják befolyásolni a szabályozást:

Megszűnik a "külön élő házastárs" kifejezés, ami azt jelenti, hogy az a házastárs is hozzáférhet az özvegyi nyugdíjhoz, aki már hosszú évek óta külön él a párjától. Fontos megjegyezni, hogy az élettársak nem jogosultak özvegyi nyugdíjra, amennyiben ők maguk vagy a jogszerző éppen egy harmadik személlyel házasságban állnak.

2026. január 1-jétől, amennyiben a Parlament jóváhagyja a kormány által benyújtott javaslatot, változások lépnek életbe az élettársak özvegyi nyugdíjra való jogosultságában. A tervezet értelmében az élettársak jogosultsága a külön élő házastársak javára korlátozódik. Ez annyit jelent, hogy az özvegyi nyugdíjat csak azok az élettársak kaphatják meg, akik a jogszerző halála előtt legalább egy évig folyamatosan együtt éltek, és gyermekük is született, vagy akik legalább tíz éve éltek együtt megszakítás nélkül. Fontos kitétel, hogy ez a jogosultság csak akkor érvényes, ha a jogszerző halálakor egyiküknek sem volt érvényben lévő házassága.

A "külön élő házastárs" fogalma megszűnik a nyugdíjtörvényben, vagyis ebben kérdésben a papír fog számítani. Jelenleg úgy rendelkezik a nyugdíjtörvény, hogy az elvált és házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személynek ideiglenes özvegyi nyugdíj csak akkor jár, ha a házastársától annak haláláig tartásdíjban részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg. Ehelyett az új rendelkezés az lesz, hogy az elvált házastársnak ideiglenes özvegyi nyugdíj csak akkor jár, ha házastársától annak haláláig tartásdíjban részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg. Vagyis a külön élő, nem elvált házastársnak akkor is jár az özvegyi nyugdíj, ha részére nem járt házastársi tartásdíj. Ez azt jelenti, hogy a törvényes házastárs akkor is előnyt élvez a ténylegesen együtt élő élettárssal szemben az özvegyi nyugdíj tekintetében, ha a házasság már csak papíron létezett, például egy korábbi közösen vállalt hiteltartozás miatt.

Ha valaki a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt betöltve köt házasságot, akkor a házastársa özvegyi nyugdíjra csak bizonyos feltételek teljesülése esetén lehet jogosult. Ez a jogosultság akkor valósul meg, ha közös gyermekük születik, vagy ha a házasságkötésüktől számítva legalább öt éven keresztül megszakítás nélkül együtt éltek.

Ez a rendelkezés enyhül 2026. január 1-jétől úgy, hogy a házasság előtti együttélést is figyelembe veszik. Vagyis az özvegyi nyugdíj akkor is fog járni, ha a házasság fennállásának és a házasságkötést közvetlenül megelőző, megszakítás nélküli élettársi együttélésnek az együttes időtartama eléri a tíz évet.

Related posts