Friss és innovatív javaslatot terjesztenének elő az alkotmánybírók megválasztásának folyamatára vonatkozóan.


A lényeg az, hogy a szakmai gyakorlat során nem célszerű olyan pozícióban dolgozni, ahol a jogi diploma elengedhetetlen.

Korábban már említettük, hogy kedden a parlament igazságügyi bizottsága javaslatot tehet az Alaptörvény tizennegyedik módosítására, ahogy azt egy tervezetből értesültünk. Az indítvány szerint az Országgyűlés lehetőséget kap arra, hogy a legfőbb ügyészt ne csupán az ügyészek sorából választhassa ki.

Vejkey Imre egy újabb módosító javaslatot terjesztett elő, amely az Alkotmánybíróság működését érinti. A javaslat szerint megszűnne a hatálya annak a 2011. évi CLI. törvénynek, amely az Alkotmánybíróságra vonatkozóan a 6. § (2) bekezdést tartalmazza.

A javaslat tartalmának részletes kifejtése során fontos megemlíteni, hogy az Alkotmánybíróságról szóló, 2011. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 6. § (1) bekezdése szerint az Alkotmánybíróság tagjává válhat minden olyan büntetlen előéletű, magyar állampolgár, aki jogi végzettséggel bír, már betöltötte a 45. életévét, viszont még nem érte el a 70. életévét. Az ideális jelöltnek kiemelkedő elméleti jogi tudással kell rendelkeznie, vagy legalább húszéves tapasztalattal kell bírnia a jogi szakmában.

A fent említett kitétel vonatkozásában az Abtv. 6. § (2) bekezdése a következőképpen fogalmaz:

Related posts