Gázában létrejött egy új palesztin milícia, amelyet Izrael támogat, célja pedig a Hamász befolyásának csökkentése.


A Népi Erők célja, hogy szembeszálljanak a Hamász gázai uralmával. Azonban a csoport körüli légkör jelenleg tele van kételyekkel, különösen saját önállóságuk és vezetőjük, Jasszer Abu Shabab drogkereskedelemből eredő múltja kapcsán.

A júniusban megkezdett előkészületek után, izraeli támogatással hivatalosan is megalakult az a 300 fős palesztin milícia Gázában, amelynek célja, hogy felszabadítsa az övezetet a Hamász alól.

A Népi Erők nevű csoport Rafah keleti részén tevékenykedik, élén Jasszer Abu Shabab-bal, egy 32 éves beduin férfival. Jasszer hosszú éveket töltött a Hamász fogságában, miután bűncselekmények miatt börtönbe került, ám az október 7-i támadások során kiszabadult a rácsok mögül.

Az Euronews információi szerint Abu Shabab csoportja - amely nem tévesztendő össze a szomáliai szélsőséges iszlamistákkal, az Al-Shabaabbal - először 2024 júniusában állt össze.

A Népi Erők, más néven Terrorellenes Szolgálat, önkéntesekből álló csoportként határozzák meg magukat, akik a közösség tagjaiként lépnek fel. Céljuk, hogy megóvják a humanitárius segélyeket a Hamászhoz kapcsolódó csoportok által végzett fosztogatásokkal, korrupcióval és szervezett bűnözéssel szemben.

A csoport nyilatkozata az Euronewsnak így hangzik: "Nem tekintjük magunkat hivatásos harcosoknak, és nem is milíciaként működünk, mivel nem alkalmazunk gerillaharci stratégiákat."

A Hamász közvetlen támadásokkal reagált a Népi Erők tagjaira, miközben erőfitogtatásra szánta el magát a hónapok óta zajló izraeli katonai akciókkal szemben, valamint a potenciális rivális csoportok ellen.

"A Népi Erők szóvivője bejelentette, hogy a Hamász több mint 50 önkéntesüket, köztük Jasszer parancsnok családtagjait is megölte, miközben humanitárius segélykonvojokat védtünk."

A Hamász határozottan elutasította azokat a vádakat, amelyek szerint háborús nyerészkedés folytatnának, illetve humanitárius segélyeket tulajdonítanának el – ezt számos eset bizonyítja. Izrael is megfogalmazta ezeket a vádakat, míg a Népi Erők szintén hangsúlyozzák, hogy ezek a gyakorlatok valóban léteznek.

Közben maga Jasszer Abu Shabab elárulta, hogy csoportja "egyeztet" az izraeli hadsereggel Rafahban.

A KAN izraeli közszolgálati műsorszolgáltató arab nyelvű rádiójának adott vasárnapi interjújában Abu Shabab azt mondta, hogy csoportja együttműködik Izraellel a "támogatás és segítségnyújtás" terén, de nem "katonai akciókban", amelyeket - mint kifejtette - kizárólag az ő csoportja hajt végre.

Bár a Népi Erők azóta tagadták, hogy Abu Shabab egyáltalán adott interjút a KAN-nak, a megállapodás Izrael legújabb kísérletét jelentené arra, hogy olyan helyi partnereket segítsen, akik megkérdőjelezhetik a terrorszervezet gázai hatalmát.

A jelentések szerint egy szélesebb koalíció, beleértve a Palesztin Hatóságot (PA), Egyiptomot, az Egyesült Arab Emírségeket és az Egyesült Államokat, részt vesz a Hamász-uralom alternatíváinak keresésében. De nem mindenki van meggyőződve arról, hogy ez a stratégia bombabiztos.

"Ez a népi mozgalom olyan kétélű fegyver, amely nemcsak erőt, hanem veszélyt is hordoz" - nyilatkozta Fleur Hassan-Nahoum, Jeruzsálem alpolgármestere és a Külügyminisztérium különmegbízottja az Euronewsnak. "Ezek nem békeszerető demokraták, hanem olyan csoportok, akiknek elege lett a legnagyobb hatalommal bíró bandából, ami a Hamász."

Hassan-Nahoum ugyanakkor hangsúlyozza, hogy Izrael nem áll túl sok alternatíva előtt. "Két Gáza létezik. Az egyik a Hamász által irányított Gáza, a másik pedig a jogfosztott embereké, akik nem tartoznak a Hamászhoz." Az utóbbi csoport tagjai közül többen egyszerűen eljutottak arra a pontra, ahol már nem tudják elviselni a helyzetüket:

A szíriai Ahmed al-Sharaa, aki az al-Kaidához kapcsolódó vezetőből és körözött terroristából Abu Mohammad al-Dzsulani álnéven az ország vezetőjeként legitim politikai szerepbe került, olyan példa, ahol a 180 fokos fordulat a szkepticizmus ellenére működhet, tette hozzá Hassan-Nahoum.

Al-Dzsolani Szíriában is irányított egy csoportot (...) és most, ahogy látod, új szintre emelkedett. Így tehát nem tudhatjuk biztosan, hogy ki léphet ki ezekből a csoportokból.

Rami Abou Jamous, a Gázában tevékenykedő újságíró, aki korábban a France 24 hírcsatornának dolgozott, most a saját alapítású GazaPress híroldalon osztja meg véleményét. Határozottan elutasítja Abu Shabab állításait, hangsúlyozva, hogy azok nem helytállóak al-Sharaa szempontjából. Szerinte a milícia vezetőjének megnyilatkozásait az övezet összetett helyzetében nem szabad félreérteni.

Bár Abou Jamous éles kritikát fogalmazott meg a Hamásszal szemben, mégsem tekinti a Népi Erők vezetőjét sem életképes, sem pedig hiteles alternatívának.

"Elképzelhető, hogy Kolumbia elnöke Pablo Escobar lenne? Abou Jamous az Euronewsnak kifejtette, hogy ez nem csupán egy fantázia: egy drogkereskedő, aki a saját népe ellen lép fel, miközben egy megszálló hadsereggel működik együtt."

Jasszer Abu Shababot már hosszú ideje gyanúsítják családtagjai - köztük egy volt csoporttag is - azzal, hogy a háború kitörése előtt részt vett az Egyiptomból és Izraelből származó cigaretta- és kábítószer-csempészetben, amely a Gázai övezetbe irányult, és amelyet az átkelők és alagutak hálózatán keresztül bonyolítottak le.

Október 7-én börtönben ült embercsempészet vádjával, de a háború 2023. októberi kezdetekor a legtöbb más rabbal együtt szabadon engedték - mondta egy névtelenül nyilatkozó rokona nemzetközi hírügynökségeknek.

Miközben Abu Shabab jelenleg egy folyamatosan bővülő, a hétköznapi palesztinok javára tevékenykedő csoport vezetőjeként tűnik fel, Abou Jamous úgy véli, hogy "nem lenne helyénvaló őket 'erőnek' titulálni".

"Ez néhány tucat ember egy Asalamu Alaykum nevű klánból, akik eredetileg humanitárius segélyek eltérítésében vettek részt" - magyarázta.

"Amit most csinál, az propaganda - egy nemzetközi fogyasztásra létrehozott buborék" - állítja Abou Jamous, aki nemrég három díjat nyert a tekintélyes Bayeux Calvados-Normandie-díjjal a Gázából készített tudósításaiért.

Izraeli katonai és hírszerzési veteránok éles hangon bírálták a meglévő stratégiát, amely eddig csak a még komolyabb ellenfelek kialakulását eredményezte.

Guy Aviad, az IDF egykori hadtörténésze és Hamász-szakértő arra mutatott rá, hogy Izrael támogatta a keresztény milíciákat Libanonban, ami visszafelé sült el, és végül 18 évig tartó izraeli katonai szerepvállalást eredményezett az ország déli részén.

"Sokat segítettünk nekik a PLO ellen Libanonban. De ők a saját országukba rángattak be minket" - mondta az Euronewsnak, és az 1982 és 2000 közötti időszakot "sok vérontással" jellemezte Libanon térségében.

Izrael hallgatólagos támogatása a Muzulmán Testvériségnek a Gázai övezetben az 1980-as években figyelemre méltó politikai stratégiát tükrözött. E támogatás célja az volt, hogy ellensúlyozza a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PLO) növekvő befolyását, amely akkoriban erőszakos akciókat hajtott végre az izraeli hadsereg és a civilek ellen. Ironikus módon, a Muzulmán Testvériségből végül a Hamász alakult, amely a régió politikai táját alapvetően megváltoztatta.

"Izrael akkoriban úgy gondolta, hogy a fő ellenfél a Gázai övezetben természetesen a PLO, ezért megpróbálták erősíteni a Muzulmán Testvériség erejét" - magyarázta Aviad. "De persze utólag belátjuk, hogy ez hatalmas hiba volt".

"A véleményem szerint a biztonsági szolgálatok és az izraeli kormány nem rendelkeznek kellő mélységű ismeretekkel a hadtörténelem terén" - nyilatkozta Aviad. "Emellett úgy vélem, hogy a Gázai övezet déli részén tevékenykedő Abu Shabab banda nem fog kulcsszerepet játszani az Izrael és Hamász közötti konfliktusban."

Michael Milshtein, az izraeli hírszerzés palesztin ügyeiért felelős egykori igazgatója rendkívül határozottan fogalmazott. Szerinte a Népi Erők "az Abu Shabab klán bandáját" képviselik, amely "bűncselekmények, csempészet, rablás és minden negatív tevékenység" terén aktívan részt vett az október 7-ei események előtt – nyilatkozta a szakértő az Euronewsnak.

"Határozottan ellene vagyok ennek a politikának és lépésnek" – nyilatkozta Milshtein. "Teljesen figyelmen kívül hagyjuk az alapvető DNS-t, amely meghatározza egy ilyen csoport lényegét. Tudja, ők tolvajok."

Egyszerű szavakkal kifejezve, Izrael újra és újra elköveti ugyanazokat a tévedéseket, figyelmeztetett. "Az az érzésem, hogy történelmünk tanulságait nem vonjuk le" - mondta Milshtein.

Néhány izraeli tisztviselő viszont azzal érvel a megállapodás mellett, hogy elengedhetetlen lépés, mivel Gázában jelenleg nem áll rendelkezésre megfelelő hatósági alternatíva.

A hatalmi vákuumokat elkerülhetetlenül betöltik, érvelt Hassan-Nahoum. "Soha nincs hatalmi vákuum. Ha egy lyuk keletkezik, valaki jön és betölti. És ez történik most is."

A Hamász agresszív taktikája visszaütött, így lehet, hogy a csoportok újraértékelik a stratégiájukat – mondta. „Miért ne próbálnánk ki egy alternatív megközelítést? Talán, ha megbékélünk Izraellel, kedvezőbb eredményeket érhetünk el.”

A Moszad terrorizmusellenes egységének egy korábbi magas rangú tagja, aki névtelensége megőrzése mellett beszélt az Euronewsnak, elismerte a csoport bűnözői jellegét, de azt sugallta, hogy a nekik nyújtott támogatás pragmatikus szükségszerűség.

- fogalmazta meg. Az Euronewsnak nyilatkozó más hírszerzési források az izraeli támogatást "átmeneti taktikai lépésnek" ítélték, és véleményük szerint ezek a csoportok nem alkalmasak "egy hosszú távú stratégiai elképzelés kiváltására".

Az elmúlt hetekben újabb, a Hamászhoz vagy az Abu Shababhoz nem kötődő, önszerveződő csoportok jelentkeztek azzal a céllal, hogy fegyveres védelmet biztosítsanak az övezetbe érkező segélyszállítmányok számára.

Június végén Gáza befolyásos lakosainak egy csoportja bejelentette, hogy önálló erőfeszítést kezdeményezett a segélykonvojok fosztogatása elleni védelmére.

"Ezen a helyen azért gyűltünk össze, hogy hangos kiáltásunkkal és szavainkkal hirdessük: a Gázába, az ostrom alatt álló városba érkező teherautóknak el kell jutniuk az ott élő családokhoz és a rászorulókhoz" - mondta a "Palesztin Törzsek, Klánok és Családok Nemzeti Gyülekezete" nevű szervezet képviselője egy Euronews által bemutatott videónyilatkozatban.

"Ne váljatok a rablók és csempészek manipulációjának áldozataivá! Ők a segélyt drágán kínálják a piacokon" - figyelmeztetett a csoport.

"Feltétlenül meg kell szabadulnunk ettől a rosszindulatú jelenségtől, és minden erőnkkel meg kell védenünk a teherautókat a csempészek támadásától. Biztosítanunk kell, hogy a járművek sértetlenül elérjék a raktárakat, ahol mindenki megkapja a neki járó részesedést." - fogalmaztak meg a nyilatkozatban.

Ezek a kezdeményezések mindazonáltal továbbra is az övezet zónáira összpontosítanak, és szakértők véleménye szerint kérdéses, hogy valóban képesek-e kihívást intézni a Hamász uralma ellen a Gázai övezetben.

A Népi Erők 300 harcosa csupán a gázai lakosság egy kis részét jelenti, és a Hamász jól megszervezett, robosztus struktúrájával szemben nem rendelkeznek megfelelő infrastruktúrával ahhoz, hogy valóban részt vegyenek a helyi igazgatásban. Ez pedig nem kedvez az olyan csoportoknak, mint az Abu Shabab.

"A Hamász mesterien kezeli a népfelkeléseket és azokat a csoportokat, amelyek ellentétbe próbálnak kerülni velük" - osztotta meg Aviad. "A Hamásznak egy rendkívül fejlett és hatékony biztonsági rendszere van, amely képes azonosítani azokat, akik kapcsolatban álltak Izraellel."

A legnagyobb próbatétel, amellyel bármely újonnan érkezőnek szembesülnie kell, az a palesztinok szívének és gondolkodásának elnyerése. Ezt a feladatot nehezíti, hogy a Gázai övezet felett 2007 óta, tehát már közel húsz éve, egy iszlamista terrorszervezet gyakorolja az irányítást.

"A lakosság jelentős többsége csupán a Hamász mozgalommal van tisztában. A Gázai övezet lakóinak több mint fele 18 évnél fiatalabb" - magyarázta Aviad. "Ezért a közösség nagy része a Hamász által irányított rendszer hatása alatt nőtt fel, és ez az, amit ismernek."

Az Izraellel kooperáló Abu Shabab potenciálisan válaszlépésként funkcionálhat, hiszen az Izrael és a Hamász közötti konfliktus következtében kialakult pusztítás tovább fokozta az Izrael-ellenes érzületeket a térségben.

"Egy nagyon-nagyon véres gázai háború után nincs olyan ember Gázában, aki ne veszített volna el valakit a családjából vagy a barátai közül" - jegyezte meg Aviad. "Tehát egyikük sem fogja jobban szeretni az izraeli rezsimet".

Gázában amúgy is nehéz új, hiteles szereplőket találni. Az izraeli kormány elutasította a Palesztin Hatóság visszatérését az övezetbe, miközben nem merült fel más alternatíva.

"A palesztin társadalom két alapvető irányvonalra oszlik: az egyik a világi jellegű, amelyet a Fatah és a Palesztin Hatóság képvisel, míg a másik a vallási, amelyet a Hamász és az Iszlám Dzsihád irányít" - mondta Aviad. "Nincs más lehetőség."

Közben a Palesztin Hatóság befolyása még inkább megkérdőjeleződött, miután a hétvégén ciszjordániai sejkek egy csoportja bejelentette, érdekeltek abban, hogy emirátust nyilvánítsanak ki Hebronban, és csatlakozzanak az Izraellel való normalizációt célzó Ábrahám-egyezményekhez, mondván, ezzel végre békét teremtenének a térségben.

Gázában a középpontban továbbra is az a lényeges kérdés áll, hogy vajon a bűnbandák támogatása képes-e új lehetőségeket nyitni a Hamászon túli kormányzás kialakításához.

Related posts