Íme egy egyedi megfogalmazás a nyugdíjasok otthonfelújítási támogatásának lehetőségéről: "Fedezd fel, hogyan juthatnak hozzá a nyugdíjasok az otthonfelújítási támogatásokhoz! Ez a lehetőség nemcsak a lakóhelyük komfortjának növelését szolgálja, hanem a b

A kormány nyilvános konzultációra tette közzé a Vidéki Otthonfelújítási Program módosításával kapcsolatos jogszabálytervezetet. A jogalkotó 2025. február 28-ig várja az állampolgárok észrevételeit és javaslatait.
A Bankmonitor foglalta össze a tervezet lényegét.
A tervezet leglényegesebb módosítása nem okoz különösebb meglepetést, hiszen a kormány több képviselője már korábban is utalt arra, hogy az 5 ezer főnél kevesebb lakosú, ún. preferált kistelepüléseken élő nyugdíjasok számára is elérhetővé válhat a felújítási támogatás.
Az alábbi ellátással rendelkezők lehetnek jogosultak a támogatásra a tervezet alapján:
A társadalombiztosítási nyugellátásokról szóló jogszabály értelmében az öregségi nyugdíjban, illetve a nyugdíjkorhatár elérése után özvegyi nyugdíjban részesülő személyek, továbbá a korhatár előtti ellátásokat, szolgálati járandóságokat, átmeneti bányászjáradékot, valamint táncművészeti életjáradékot élvező igénylők számára különböző támogatások állnak rendelkezésre. Ezen kívül a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány keretein belül folyósított öregségi és rokkantsági nyugdíjsegélyek is ide tartoznak. Fontos megemlíteni, hogy mindez kiterjed a különböző egyházi jogi személyektől kapott nyugdíjakra és járadékokra is, beleértve azokat is, akik esetében a folyósítás átmenetileg szünetel.
A nyugdíjasok számára nem lenne szükséges, hogy bizonyos alapvető, eddig ismert követelményeket teljesítsenek a támogatás igénybevételéhez:
Ugyanakkor a többi alapvető feltételt teljesíteniük kellene:
A nyugdíjasokat érintő módosítás a legjelentősebb, de e mellett a tervezet más apróbb változásokat is tartalmaz.
A jövőben az alábbi szituációkban indokolt lenne, hogy a már igénybevett felújítási támogatást levonjuk a maximálisan elérhető összegből:
+ Ugyanazon számlát két támogatásnál nem lehet felhasználni. A tervezet kibővítené azon támogatások listáját, amelyeket ebből a szempontból figyelni kell:
A Falusi CSOK keretében a korszerűsítési és bővítési célok esetében a tilalom természetesen érvényes. (A jelenlegi szabályozásban az első három pont már szerepel.)
Az otthonfelújítási támogatott kölcsön maximális kerete is változás előtt áll. A jelenlegi szabályok szerint a felvehető kölcsön összege legfeljebb 6 millió forintot tehet ki. Azonban a tervezett módosítások értelmében a bankoknak figyelembe kell venniük, hogy a korábban igényelt felújítási támogatás mennyisége miként hat a mostani, maximálisan elérhető Vidéki Otthonfelújítási Támogatás összegére.
Ha valaki korábban felvette a 2021-2022 között elérhető felújítási támogatást, akkor az új felújítási támogatás maximális összegéből le kellene vonni a korábbi támogatást. A bank pedig egy ilyen támogatott hiteligénylőnek legfeljebb az ily módon módosított maximális vissza nem térítendő támogatás négyszeresét adhatná otthonfelújítási támogatott hitelként.
A portál szakértői egy példán keresztül be is mutatják, mit is jelentene ez.
Miért éppen ez a különleges szabály, ez a csavar? Az aktuális jogszabály értelmében, ha egy család támogatott hitelt vesz fel, és a kincstár által jóváhagyott, vissza nem térítendő otthonfelújítási támogatás összege nem éri el a kölcsön 25%-át, akkor a család elveszíti a kamattámogatást. Ez a helyzet nem állna fenn, ha a bankok 6 millió forint összegű támogatott hitelt nyújtanának azoknak, akik már korábban is nagyobb összeget használtak fel felújítási támogatásból. Valószínű, hogy a jogalkotó éppen ezt a problémát és a lehetséges következményeit kívánja megelőzni a szabályozás megváltoztatásával.
Nemrégiben a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának alapító elnöke, Juhász László kifejtette, hogy a legújabb bejelentett intézkedés nem nyújt jelentős támogatást a nyugdíjasok számára. Különösen az 5000 fő alatti településeken élő, jellemzően nehezebb körülmények között élő nyugdíjasok helyzetét emelte ki, akik nem tudják majd kihasználni a lehetőségeket, mivel hiányzik a szükséges önrészük. A kedvezményes hitelt pedig életveszélyesnek minősítette, ha 70 év feletti időseket vonnak be a hitelfelvételi folyamatba. Így Juhász László véleménye szerint az otthonfelújítási támogatás nem jelent valós segítséget az idősek számára.