Így vált híressé a csülök pékné módra, valójában egy péknének köszönhetően.
A mai világban a csülök pékné módra sokféle variációban készül, sőt, már porcelán vagy cserépedényekben is szervírozzák őket.
A pékné módra készült csülök elnevezése a készítési technikára utal, de vajon mi teszi ezt az ételt igazán különlegessé? A tökéletesen sült csülök, a kemencében készített zöldségek és a gazdag pecsenyelé együttese varázsolja el a gasztronómákat. A recept alapját a csontos sertéscsülök adja, melyet ízletes zöldségekkel, mint a krumpli, hagyma és sárgarépa, körítünk, majd bőségesen megöntözünk a szaftos pecsenyelével. Az eredmény pedig nem csupán egy laktató étel, hanem egy ízélmény, ami minden falatnál boldogságot csempész az asztalra.
A csülök pékné módra története egy találékony asszony kalandos életútját meséli el. Egy kis pékség falai között, ahol a friss kenyér és illatos kalács mindennapos élvezetet nyújtott, a pékség pékjei végezvén a munkával, rendre figyelmeztették a péknét, hogy ideje takarítani. De a pékné nem csupán a rendrakásra korlátozta magát; ügyesen kihasználta az alkalmat, hogy a megmaradt időben valami különlegessel lepjék meg a családot. Minden alkalommal, amikor a kemence melege még érezhető volt, egy-egy ínycsiklandó finomságot helyezett el benne, hogy a friss kenyér illata mellett más ízek is terjengjenek a levegőben. Így született meg az egyik legnépszerűbb étel, a sertéscsülök, amely nemcsak a pékség, hanem a helyi gasztronómia ikonikus fogásává vált.
A pékné a kamrában fellelhető ínycsiklandó hozzávalókkal, mint például zamatos krumplival, édes hagymával és ropogós répával vette körbe a csülköt. Finom pecsenyelével locsolgatta, majd a forró kemencébe helyezte, ahol a varázslat elkezdődött. Habár a mai trendek között népszerű sörös locsolás később jelent meg, az eredeti recept a gazdag pecsenyelére épült. Az elkészült étel nemcsak a nap fénypontja lett, hanem még 2-3 napig is örömmel fogyasztották, minden falatja egy újabb ízélményt kínálva.
Az étkezés hagyományai között különleges helyet foglal el, hogy a bajorok és osztrákok évszázadok során felfedezték a sörrel való locsolás módszerét a csülök készítésekor, ami a magyar konyhába is szépen átszivárgott. Ez a sörös változat hamar népszerűvé vált, ám az eredeti pecsenyeléshez való ragaszkodás is megmaradt, és ma is sokak kedvencének számít.
A mai világban a csülök pékné módra sokféle variációban készül, sőt, már porcelán vagy cserépedényekben is szervírozzák őket., aminek köszönhetően a hús még szaftosabb és ízletesebb lesz. Az étel számos variációja ismert, és a hozzáadott szószok, saláták, mint például a fejes saláta vagy az uborkasaláta, még izgalmasabbá és változatosabbá teszik.