Az olajárak reakciója az új amerikai szankciókra figyelemre méltó módon alakul. A piaci szereplők azonnal reagálnak a hírekre, hiszen a szankciók hatással vannak a globális olajellátásra és a kereslet-kínálat egyensúlyára. A növekvő feszültségek és a korl

Az olajárak emelkedése hétfőn is kitart, és a globális referencia, a Brent típusú kőolaj jegyzése már egy lényeges pszichológiai küszöböt is átlépett a hajnali órák folyamán. A piac résztvevői jelenleg főként a pénteken bejelentett új amerikai szankciók lehetséges következményeinek hatásait mérlegelik.
Az emelkedés mögött jelenleg két alapvető tényező áll:
Egyrészt, az előző héten Amerikába betörő, szokásosnál hidegebb időjárás felfelé nyomta az árat az elmúlt napokban: az amerikai kontinensen tapasztalt hideg időjárás 2014 óta a legalacsonyabb szintre csökkentette a készletszinteket az oklahomai Cushingban. A kilátások sem kedvezőek, hiszen az Egyesült Államok középső és keleti részein, valamint Európa számos régiójában átlag alatti hőmérsékletre számítanak. Ennek köszönhetően a JPMorgan 2025 első negyedévében a globális olajkereslet jelentős, napi 1,6 millió hordós növekedésére számít az előző év azonos időszakához képest.
A legfrissebb amerikai szankciók jelentős hullámokat vertek a piacon: a pénteken bejelentett új intézkedések várhatóan komoly átrendeződéseket idéznek elő a globális kereskedelemben, különösen Kína és India beszerzési stratégiáit illetően.