A nyugati országok különböző módokon próbálják befolyásolni Putyin politikáját és Oroszország helyzetét. Diplomáciai eszközökkel, gazdasági szankciókkal, valamint médiakampányokkal igyekeznek elérni céljaikat, ezzel próbálva korlátozni az orosz kormány ha

Ismét rekordot döntött az Európába érkező orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) mennyisége - számol be róla a Financial Times gazdasági napilap. Európa december közepéig 16,5 millió tonna orosz cseppfolyósított földgázt importált, ami meghaladja a tavalyi 15,18 millió tonnás behozatalt - közölte a Kpler áruforgalmi adatszolgáltatóra hivatkozva. Az eddigi rekord a 2022-ben importált 15,21 millió tonna volt.
Bár az Európai Unió vezetői határozott célnak tekintették az orosz energiahordozók elhagyását 2027-ig, a rekordok mégis folyamatosan megdőlnek.
- mutatott rá Ana Maria Jaller-Makarewicz, az Institute for Energy Economics and Financial Analysis elemzője.
A számok világosan mutatják, hogy miközben a csővezetékes gázimport jelentős mértékben visszaesett, és az Oroszországból származó olaj és szén behozatala az EU-ban tilalom alá esik, addig a folyékony földgáz (LNG) importja továbbra is megengedett, és folyamatosan növekszik. Ezért a nyugati politikai vezetők, akik az orosz gazdaság bevételeinek csökkentésére törekednek, valójában paradox módon hozzájárulnak annak fenntartásához.
Figyelemre méltó, hogy különösen megnőtt az orosz LNG-vel való kereskedés az azonnali (spot) piacokon. A Rystad Energy adatai szerint az EU orosz eredetű LNG-importjának 33 százaléka spot szerződéseken keresztül történt, szemben a tavalyi 23 százalékkal. Christoph Halser, a Rystad gázelemzője szerint ennek oka, hogy "olcsóbban lehet szállítmányokat beszerezni Oroszországból".
A fentiek alapján világossá válik, hogy Európa függetlenedése az orosz energiahordozóktól nemcsak nehézségekkel, hanem jelentős áldozatokkal is járhat. Ennek ellenére az EU új energiaügyi biztosa, Dan Jorgensen bejelentette, hogy jövő évre kidolgoz egy részletes tervet, amely az orosz fosszilis üzemanyagoktól való teljes elhatárolódást célozza meg. Eközben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, próbálja kihasználni a lehetőséget, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök körében jó hírnevet szerezzen azzal, hogy növeli az Egyesült Államokból származó importot.