Három nappal az előző változtatás után a kormány ismét hozzányúlt a költségvetéshez.


A hétfő késő esti Magyar Közlönyben újabb kormányhatározat látott napvilágot, amely a költségvetési átcsoportosításokat érinti.

Tizenegyedik alkalommal is módosította a kormány a 2025-ös költségvetést. A legutóbbi ilyenre múlt pénteken került sor, majd a hétfő esti Magyar Közlönyben újabb átcsoportosításról szóló kormányhatározatot adtak ki.

Bár január 1-től működik a Batthyány-Strattmann László Alapítvány a Gyógyításért, amely a méltányosságból adott drága gyógyszerekről várhatóan évi 18-20 euer döntést hoz majd, közel 50 milliárd forint értékben, most a pénz egy részét egy kormányhatározattal visszaveszik tőle. A költségvetési törvényben szereplő 45 milliárd forintból ugyanis 5,4 milliárdot elvettek, és az Egészségbiztosítási Alapnak adtak nagyértékű gyógyszerfinanszírozásra, amely korábban volt illetékes. Magyarázat nincs.

A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium költségvetéséből 70 millió forintot vontak el, amelyet az aktív pihenés és egészségmegőrzés céljaira szántak, és így a tárca működtetésére fordítanak. A Központi Maradványelszámolási Alapból származó 30 milliárd forintból 12 milliárdot a Magyar Honvédség fejlesztéseire szánnak. Ezen felül 3 milliárd forintot a külképviseletek működtetésére, míg 3,6 milliárdot nemzetközi tagsági díjakra és az Európai Unióhoz kapcsolódó befizetésekre fordítanak.

A központi tartalékból 3,8 milliárd forintot szánnak a művészeti tevékenységek támogatására. Emellett egy másik határozat is született, amely 2025 és 2029 között évente 21,8 milliárd forintot biztosít 37 helyi önkormányzati fenntartású színház, valamint a Budapest Főváros Önkormányzata által üzemeltetett színházak központi költségvetési támogatására. Ezen felül arra kérték Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős minisztert, hogy 2026-tól kezdődően évente ellenőrizze a támogatás értékállóságát, és szükség esetén intézkedjen annak növeléséről.

A Tokaj-Zemplén Térség Fejlesztési Program keretén belül a Kistelepülési Fejlesztési Alap 4 milliárd forint támogatásban részesül a Központi Maradványelszámolási Alap jóvoltából.

A Magyar Szénhidrogén Készletezési Szövetség 2022 óta kezelésében lévő speciális földgázkészlet fenntartási költségeihez idén januárban újabb hosszabbítást adtak. Ezen költségek fedezésére a Lakossági Rezsivédelmi Alapból 11,5 milliárd forintot fognak átutalni.

A ragadós száj- és körömfájás leküzdése érdekében azonnal 300 millió forintot kap a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, később szintén az idei költségvetésből és a következő években is évi 2,7 milliárdot.

A kormány egyetértett a debreceni nemzetközi kereskedelmi repülőtér üzemeltetéséből adódó veszteség megtérítésével, amely a magyar állam 66,22%-os tulajdoni hányadát érinti. Ennek összege 1,7 milliárd forintot tesz ki. Ezen felül a nemzetgazdasági miniszter az eddig közvetlenül alá tartozó debreceni repülőteret átadta a Nemzeti Regionális Repülőtér Üzemeltető Holding Kft. felügyelete alá.

A hétfői közlönyben megjelent egy jelentős kormányhatározat, amely ugyan nem kapcsolódik közvetlenül a költségvetéshez, de annál fontosabb. Az igazságügyi miniszter feladatul kapta, hogy az ENSZ által ratifikált egyezmény végrehajtása érdekében vizsgálja meg a fogyatékossággal élő emberek jogainak érvényesülését. A cél, hogy biztosítsák, hogy ezek a személyek az élet minden területén egyenlő jogokkal és cselekvőképességgel rendelkezzenek, hasonlóan másokhoz. Ennek keretében a miniszternek jelentést kell készítenie a kormány számára a cselekvőképességet teljes mértékben korlátozó gondnoksági rendszer felülvizsgálatáról.

Related posts