Lehetséges, hogy hónapokon belül visszatérhetnek Oroszországba az amerikai cégek?

Amikor 2022-ben Vlagyimir Putyin elnök döntése nyomán a csapatok megindultak Ukrajna felé, számos nyugati vállalat, mint például a McDonald's és a Caterpillar, gyorsan távozott Oroszországból. E lépések következményeként sokan súlyos anyagi veszteségeket szenvedtek el, hiszen eszközeiket gyakran áron alul kellett értékesíteniük.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, radikálisan átalakította a Nyugat Oroszországgal és Ukrajnával folytatott politikai megközelítését. Az elnök váratlanul tárgyalásokat kezdeményezett Oroszország vezetésével, figyelmen kívül hagyva Ukrajna és az európai nagyhatalmak részvételét. Ezen felül, az olajárak csökkentésének szükségességéről is szólt, amelyben Oroszország kulcsszereplő, mint az egyik legnagyobb olajexportőr a világpiacon.
Több amerikai cég várhatóan 2025 második negyedévében újra megkezdi tevékenységét az orosz piacon.
- nyilatkozta a Reutersnek Kirill Dmitrijev, az Orosz Szuverén Alap (RDIF) vezérigazgatója.
"Az amerikai vállalatok visszatérése azonban nem lesz egyszerű, mivel sok piaci rést már betöltöttek" - tette hozzá Dmitrijev, az egykori befektetési bankár, aki az 1990-es években a Harvardon és a Stanfordon tanult.
Dmitrijev Szaúd-Arábiában találkozott több amerikai tisztviselővel, köztük Marco Rubio külügyminiszterrel, Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadóval és Steve Witkoff közel-keleti különmegbízottal. Dmitrijev ugyan nem vett részt a rijádi találkozó politikai szekcióján, ahol Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Jurij Usakov, a Kreml külpolitikai tanácsadója tárgyalt az amerikai tisztviselőkkel, de ő vezette az orosz delegációt a gazdasági szekcióban.
Mivel az Egyesült Államok és Oroszország ismét asztalhoz ültek tárgyalni – egyes szakértők szerint ez a legkomolyabb diplomáciai válság az 1962-es kubai rakétaválság óta –, néhány orosz illetékes abban bízik, hogy a gazdasági kapcsolatok is újjáélednek.
Dmitrijev, aki korábban a neves Goldman Sachs és McKinsey cégeknél tevékenykedett, úgy véli, hogy...
Az amerikai cégek összesen 324 milliárd dollárnyi veszteséget könyveltek el amiatt, hogy kiszálltak Oroszországból.
A világ legnagyobb természeti erőforrás-készletével bír, ami páratlan lehetőségeket rejt magában. A Reuters által közzétett elemzések alapján az amerikai informatikai és médiacégek körülbelül 123 milliárd dolláros veszteséget könyvelhettek el, míg a fogyasztói és egészségügyi ágazat 94 milliárd dollárnyi hátrányt szenvedett el. A pénzügyi szektor is komoly csapásokat kapott, összesen 71 milliárd dollár értékben.
"Rengeteg eszközt rendkívül kedvező áron, hatalmas árengedménnyel értékesítettek" - nyilatkozta Dmitrijev kedden Rijádban. A nyugati cégek összesen 107 milliárd dollár veszteséget ismertek el, amely az értékcsökkenés és a kiesett bevételek következménye - derült ki egy 2024 márciusában készült Reuters-elemzésből. Ukrajna hangsúlyozta, hogy azok a vállalatok, amelyek nem hagyták el Oroszországot, támogatják a háborús erőfeszítéseket.
Dmitrijev véleménye szerint az Egyesült Államok olajipari óriásai, akik korábban jelentős nyereséget könyveltek el Oroszországban, idővel újra megjelennek majd a piacon.
Miért mondanának le azokról a lehetőségekről, amelyeket Oroszország biztosított nekik a természeti erőforrásokhoz való hozzáférésben?
- tette fel a kérdést.
Joe Biden, az Egyesült Államok korábbi elnöke nyíltan kifejezte, hogy célja az orosz gazdaság "megfojtása" volt. Ennek ellenére az orosz gazdaság 2023-ban és 2024-ben váratlanul dinamikus növekedést mutatott, felülmúlva mind az amerikai, mind az európai uniós gazdaság teljesítményét. Ezzel szemben Donald Trump többször is hangsúlyozta, hogy alacsonyabb olajárakra van szüksége, amihez elengedhetetlen Szaúd-Arábia és Oroszország, a világ két vezető olajexportőrének együttműködése.
A rijádi tárgyalások eredményeként az Egyesült Államok és Oroszország megállapodott abban, hogy tárgyalócsoportokat hoznak létre a jövőbeni megbeszélésekre, valamint azon dolgoznak, hogy helyreállítsák a két ország diplomáciai képviseleteinek normális működését.